Nie opadły jeszcze emocje związane z wczorajszym skokiem Felixa Baumgartnera, a już za kilka dni - w niedzielę 21 października czeka nas kolejna dawka wrażeń. Będziemy mieli wspaniałą okazję do podziwiania pięknego zjawiska jakim jest deszcz meteorów. Tym razem czeka nas spektakl związany z rojem Orionidów. Rój ten podobnie jak Akwarydów związany jest bezpośrednio z kometą Halleya. Podczas maksimum będziemy mogli zaobserwować średnio 30-40 meteorów na godzinę.
Radiant znajduje się na pograniczu konstelacji Oriona i Bliźniąt
Radiant czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory znajduje się w konstelacji Oriona i Bliźniąt. Nasz wzrok powinniśmy więc skierować w stronę wschodniego horyzontu. Kiedy rozpocząć obserwację? Najlepiej przed godziną 24:00 jednak o tym czasie radiant będzie znajdował się jeszcze stosunkowo nisko. Z upływem czasu znajdzie się coraz wyżej nad wschodnim horyzontem, ułatwiając nam prowadzenie obserwacji.
Podczas tegorocznego maksimum Orionidów obserwacji nie będzie utrudniał nam Księżyc znajdujący się pod horyzontem w pierwszej kwadrze. Warunki do obserwacji maksimum zapowiadają się naprawdę bardzo dobre. Przypominamy aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu lecz kilka stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się kilka stopni od niego. Życzymy wszystkim dobrej pogody i czystego nieba.
Zapowiedź deszczu meteorów z roju Orionidów. Credit: ScienceCasts
Zachęcamy wszystkich obserwatorów nieba do wysyłania własnych fotografii wykonanych podczas samodzielnych obserwacji. Za pomocą formularza (Wymaga rejestracji) zamieszczonego na naszej platformie możecie w łatwy sposób załadować dowolny plik z własnego komputera. Przed wysłaniem zalecamy podpisanie zdjęcia (data, miejsce, konfiguracja sprzętu, nazwa uwiecznionego obiektu). Każde oczywiście docenimy i zamieścimy na łamach naszego serwisu.
Ach to miejskie Niebo... Narobiłeś mi tylko chęci tym newsem... rano muszę wstać do pracy poczekałabym do 24,ale widać tylko 2-e Gwiazdy i nie zapowiada, się aby miało być lepiej. Wytrwałym życzę tylko lepszych warunków do obserwacji i świetnych zdjęć,które mam nadzieje ukażą się jutro na Stronie Atronomii24
Witam,
Czy mógłby ktoś Państwa podać namiary na w miarę dobry i niedrogi o ile to możliwe teleskop?
Dodam z jestem początkującym odkrywcą nieba i nie mam żadnego doświadczenia w tym zakresie.
Obserwacje będą utrudnione ponieważ mieszkam w mieście, gdzie jest jasno.
Pozdrawiam