NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

O godzinie 6:14 zaczęła się astronomiczna wiosna

ZiemiaRankiem 20 marca tuż po godzinie 6:14 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Słońce weszło w znak Barana. Astronomowie nazywają to miejsce przecięciem ekliptyki czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę Ziemi z równikiem niebieskim. Od dnia dzisiejszego do początku astronomicznej jesieni dni będą dłuższe niż noce. Jak co roku w ostatnią niedzielę marca przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 przechodząc na czas letni.

Nastała długo wyczekiwana i wytęskniona wiosna.


Do ciekawostek związanych z początkiem astronomicznej wiosny należy fakt, że wraz z fazą Księżyca wyznaczany jest czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta przypadają na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku pełnia ma miejsce 6 kwietnia w piątek, a więc świętą przypadną nam na 8 kwietnia w niedziele.

Dłuższe dni z całą pewnością nie będą sprzyjały obserwatorom nocnego nieba. Jednak warunki do obserwacji nadal są bardzo dobre. Przypominamy, że aktualnie po zachodzie słońca na zachodnim horyzoncie możemy obserwować dwie bardzo jasne planety - Jowisza wraz z Wenus. Natomiast na południowo-wschodnim horyzoncie po godzinie 19:00 możemy dostrzec charakterystyczną pomarańczową "gwiazdę", którą jest planeta Mars. Na bardziej wytrwałych obserwatorów czeka Saturn, który tuż po godzinie 21:00 pojawia się nad wschodnim horyzontem przemieszczając się w kierunku południa.

Dla ułatwienia lokalizacji wspomnianych obiektów zamieszczamy mapki pochodzące z programu Stellarium. Program jest również dostępny do pobrania na naszej stronie w dziale "Programy".

Astronomia24 Astronomia24 Astronomia24


Lokalizacja 1 - Jowisz, Wenus godzina 19:00 zachodni horyzont.
Lokalizacja 2 - Mars 19:00 południowo-wschodni horyzont.
Lokalizacja 3 - Saturn 21:00 wschodni horyzont.


Źródło: astronomia24.com
Włóczykij
<
#1 | Włóczykij dnia marzec 21 2012 12:17:21
Datę świąt Wielkanocnych wyznacza się licząc od piątku, nie od niedzieli; czyli: pierwszy piątek po pierwszej wiosennej pełni jest Wielkim Piątkiem. Gdyby ta wiosenna pełnia wypadła 7 kwietnia, w sobotę, Wielki Piątek byłby 13-go, a święto Wielkiej Nocy 15-go, a jeszcze dokładniej 14-go po zachodzie słońca, ponieważ według starożytnej tradycji nowy dzień zaczyna się od zachodu i taką rachubę zachowano według dawnego zwyczaju. Pozdrowienia!

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [6 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24