NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Polski satelita będzie nazwany imieniem ZOFIA!

Satelity i Sondy KosmiczneKomisja Europejska ogłosiła dziś polskiego laureata konkursu plastycznego Galileo. Zwyciężyła 11-letnia Zofia Ćwir z Krasnegostawu. Nagrodą w konkursie jest nazwanie imieniem zwycięzcy jednego z satelitów, który zostanie wysłany na orbitę w ramach europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Wyniki konkursu zostały ogłoszone dzisiaj, w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Jasnej w Warszawie.

Image  by Astronomia24
Na orbitach okołoziemskich zostanie umieszczonych 27 satelitów operacyjnych
fot. Galileo


Laureatka konkursu otrzymała z rąk Ewy Synowiec – dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, dyplom i statuetkę przedstawiającą satelitę, który zostanie nazwany jej imieniem.

Zwycięzcę wyłoniło krajowe jury w składzie: Aleksandra Radwańska, młoda aktorka, znana m.in. z serialu „Przepis na życie”, która pasjonuje się również malarstwem, Teresa Starzec, malarka, założycielka Fundacji Atelier i Atelier Foksal – Szkoły Rysunku i Malarstwa oraz dr hab. Igor Soszyński, astronom, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego.


Astronomia24
Laureatka konkursu Zofia Ćwir
fot.galileocontest.eu


Konkurs Galileo cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W Polsce zostało zgłoszonych ponad 800 prac. Według członów jury, praca Zosi zatytułowana „Wycieczka do Galaktyki Wesołków” była ciekawa zarówno pod względem koncepcji jak i kompozycji. Aleksandra Radwańska podkreśliła świeżość i inwencję twórczą pracy, a astronom Igor Soszyński docenił bogactwo form obiektów kosmicznych przedstawionych na obrazku - galaktyk, gwiazd, planet, księżyców, komet.

W konkursie mogły wziąć udział dzieci w wieku od 9 do 11 lat, które wykonały pracę plastyczną nawiązującą do tematu „Kosmos i aeronautyka". Młodzi twórcy mogli puścić wodze fantazji, wykorzystując dowolne materiały i techniki plastyczne. Gotową pracę należało zeskanować lub sfotografować i wysłać na konkurs poprzez stronę internetową. Każdy uczestnik mógł nadesłać tylko jedną pracę.

Konkurs Plastyczny Galileo

Konkurs Plastyczny Galileo został zorganizowany w 2011 roku w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Prace można było nadsyłać od 1 września do 15 listopada 2011 r., wszyscy zwycięzcy zostaną ogłoszeni w pierwszym kwartale 2012 roku.


Astronomia24
Zwycięska praca konkursu plastycznego Galileo
fot. galileocontest.eu


Program Galileo

Program Galileo to niezależny, kontrolowany przez instytucje cywilne, europejski system nawigacji satelitarnej. W ramach tego programu na orbitach okołoziemskich zostanie umieszczonych 27 satelitów operacyjnych (oraz 3 zapasowe), co pozwoli Europie pozostać w czołówce na polu technologii związanych z przestrzenią kosmiczną. Program Galileo zapewni Europejczykom dostęp do nawigacji satelitarnej niezależny od obecnie istniejących systemów - amerykańskiego GPS i rosyjskiego GLONASS. Znajdzie on wiele zastosowań np. w lotnictwie, zarządzaniu transportem morskim czy lądowym czy w aplikacjach do telefonów komórkowych.

Satelity operacyjne programu Galileo będą wysyłane etapami począwszy od 2011 roku aż do stworzenia kompletnej sieci, planowanego obecnie na 2018 rok.

System nawigacyjny Galileo

System Galileo pozwoli użytkownikom poznać ich dokładne położenie w czasie i przestrzeni, podobnie jak GPS, ale z większą precyzją i niezawodnością. Galileo to program Unii Europejskiej, który powstał w celu opracowania globalnego systemu nawigacji satelitarnej, kontrolowanego przez instytucje cywilne. System zapewni kompatybilność z amerykańskim systemem GPS i rosyjskim Glonass, pozostając jednak niezależnym od nich.


Astronomia24
Oficjalne logo europejskiego systemu nawigacji satelitarnej "Galileo"


W 2014 r. Galileo będzie oferować trzy usługi: Open Service (bezpłatne, podstawowe usługi), Regulowany Serwis Publiczny (Public Regulated Service) - zapewniający organom administracji państwowej, władzom odpowiedzialnym za ochronę cywilną oraz bezpieczeństwo narodowe np. policji i pogotowiu sprawne funkcjonowanie w czasie kryzysu) oraz serwis Poszukiwania i Ratownictwa (Search and Rescue) - zapewniający precyzyjną lokalizację i komunikację zwrotną pomiędzy wysyłającym sygnał ratunkowy, a operatorem usługi (w sytuacjach wyjątkowych, na przykład w przypadku zagięcia marynarza na morzu).

Usługi wprowadzane w kolejnych latach, będą zawierać Serwis Komercyjny (Commercial Service) i Serwis Bezpieczeństwa Życia (Safety of Service Life), które będą zapewniały pomiary o zwiększonej precyzji oraz gwarancję jakości i dokładności sygnału. 21 października 2011 roku zostały wystrzelone pierwsze dwa satelity operacyjne. Uruchomienie kolejnych 2 satelitów Galileo przewiduje się w 2012 roku. Ten sukces otwiera drogę do świadczenia usług początkowych systemu Galileo w 2014 roku.

Przetargi na system Galileo: Faza realizacji rozpoczęła się w 2008 r. Prace zostały podzielone na sześć części, każdy z etapów został ogłoszony w otwartym przetargu. Pierwsze cztery części – wsparcie techniczne, budowa satelitów, uruchomienie usług (IP/10/7) i wstępna faza działania (IP/10/1382) - zostały przyznane w 2010 roku, na około € 1250 mln euro. Dwa ostatnie etapy, które dotyczą infrastruktury naziemnej, zostały przyznane w czerwcu 2011 r. (IP/11/772).

EGNOS (ang. the European Geostationary Navigation Overlay Service): Już od 1 października 2009 roku Europejczycy korzystają z lepszego sygnału GPS dzięki europejskiemu, cywilnemu systemowi wspomagania satelitarnego o nazwie EGNOS (Europejski Geostacjonarny System Nawigacji).

EGNOS składa się tylko z trzech satelitów, w tym ponad 40 stacji naziemnych, i działa jako rozszerzenie do amerykańskiego systemu GPS. Stosowany w zapewnieniu bezpieczeństwa w lotnictwie i żegludze morskiej. Zapewnia on swobodny dostęp do danych pozycjonowania w całej Europie każdego urządzenia GPS dostosowanego do systemu EGNOS. Serwis Bezpieczeństwa Życia (Safety of Service Life) pozwolił na zwiększenie bezpieczeństwa w lotnictwie od marca 2011 r. (IP/11/247).

Współpraca międzynarodowa: system UE i systemy z Chin, USA, Rosji, Japonii i Indii współpracują ze sobą, ale to wciąż prowadzone są rozmowy z każdym z tych krajów mając na celu zapewnienie pełnej kompatybilności, szczególnie w kontekście ONZ. Norwegia uczestniczy w projekcie częściowo go finansując, trwają także negocjacje ze Szwajcarią.

Więcej informacji o konkursie plastycznym Galileo można znaleźć pod adresem:

galileocontest.eu

Więcej informacji o programie Galileo można znaleźć pod adresem:

ec.europa.eu

Ewa Zachariasz
PRIMUM Public Relations
22 690 67 50; e.zachariasz@primum.pl

Redakcja serwisu dziękuje za przesłany tekst.
108
<
#1 | Krzysztof007 dnia 30.01.2012 19:14
Kolejny polski akcent w kosmosieSmile Kosmiczne gratulacje dla ZosiSmile
weronika
<
#2 | weronika dnia 31.01.2012 15:13
Grin
149
<
#3 | kako2002 dnia 01.02.2012 16:38
Smile gratulacje dla zosi

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 83% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 17% [1 głos]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3556 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4202 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4299 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1428 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4490 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54