NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2025

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Załoga Ax-4 w Warszawie

AstronautykaPeggy Whitson, Sławosz Uznański-Wiśniewski, Tibor Kapu – co ich łączy? Kosmos! I to właśnie kosmos połączył tych astronautów we wspólnej misji Ax-4, która już wiosną tego roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 5 lutego w Centrum Nauki Kopernik opowiadali o tym, z jakimi wyzwaniami i szansami wiąże się ta misja, co kochają w swojej pracy i dlaczego tak istotne jest, żebyśmy wszyscy otworzyli się na tak ważny dzisiaj temat – space.

Image  by Astronomia24
Załoga Ax-4 w Warszawie


Misja Ax-4 otrzymała ostateczne zatwierdzenie przez międzynarodowy komitet, który jest odpowiedzialny za Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) – Multilateral Crew Board. Ta misja to ogromny krok dla wszystkich krajów biorących w niej udział. To czwarta załogowa misja realizowana przez Axiom Space we współpracy z NASA. Na jej pokładzie, oprócz Sławosza Uznańskiego- Wiśniewskiego, znajdą się także astronauci reprezentujący Indie i Węgry, które – podobnie jak Polska – powracają do załogowych lotów kosmicznych po wieloletniej przerwie.

5 lutego załoga misji Ax-4 na ISS spotkała się w Warszawie z ekspertami sektora kosmicznego, młodzieżą i przedstawicielami mediów podczas wydarzenia w Centrum Nauki Kopernik. Członkiem załogi jest Polak, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – Sławosz Uznański- Wiśniewski, który w ramach pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na ISS – IGNIS, będzie wykonywał na stacji szereg eksperymentów. IGNIS jest częścią misji Ax-4.

Misja IGNIS jest nie tylko przełomowym wydarzeniem, ale przede wszystkim inwestycją w przyszłość polskiego sektora kosmicznego. Dzięki udziałowi polskich podmiotów w tej misji, krajowy przemysł technologiczny zyskuje unikalne doświadczenie, które przełoży się na długofalowy rozwój i międzynarodową konkurencyjność. Polska staje się znaczącym graczem w branży kosmicznej, zdolnym do tworzenia i eksportowania nowoczesnych technologii na najwyższym poziomie innowacyjności wskazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podczas spotkania.

Astronomia24


Załogę Ax-4 tworzą:

Peggy Whitson (USA) – dowódca misji, najbardziej doświadczona amerykańska astronautka, która spędziła w kosmosie łącznie ponad 675 dni!

Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – specjalista misji, polski naukowiec i inżynier, wybrany do klasy rezerwowej astronautów ESA w 2022 r. spośród ponad 22 500 kandydatów.

Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji, inżynier mechanik, który w ramach węgierskiego programu HUNOR został wybrany na astronautę spośród 247 kandydatów, a zawodowo zajmował się zagadnieniami ochrony przed promieniowaniem kosmicznym oraz rozwojem technologii w przemyśle motoryzacyjnym, farmaceutycznym i logistycznym.

Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji, kapitan, pilot indyjskich sił powietrznych (IAF) i pilot doświadczalny, z ponad 2 tys. godzin lotów na różnych samolotach, od 2019 r. współpracuje z Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych (ISRO).

Z załogą do Polski przyleciał również Sergio Palumberi – Menadżer Misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z Centrum Kontroli Columbus, który zarządza przygotowaniami polskiej misji IGNIS oraz dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher.

Astronomia24


Informacje o misji

Podczas 14-dniowej misji, załoga będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji, dotyczące m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Zaangażuje się również w działania edukacyjne.

Podczas spotkania astronauci podzielili się z uczestnikami kulisami przygotowań do misji, opowiedzieli o jej celach, swoich oczekiwaniach oraz wyzwaniach, jakie przed nimi stoją. Na wydarzeniu obecni byli przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, w tym firmy i instytucje, których 13 eksperymentów będzie realizowanych przez polskiego astronautę na ISS. Uczestnicy spotkania dyskutowali o możliwościach rozwoju rodzimych technologii kosmicznych w zakresie m.in. biologii, medycyny i psychologii oraz perspektywach współpracy i budowaniu konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej.

Częścią wizyty w Polsce było także spotkanie z dziećmi i młodzieżą, podczas którego astronauci opowiedzieli o swoim szkoleniu i przygotowaniach do lotu. Odpowiadali na pytania dzieci związane z misją oraz zaprezentowali kilka doświadczeń edukacyjnych, które wkrótce będą przeprowadzone na ISS. Podkreślali, jak ważne jest rozbudzenie pasji do kosmosu w tych najmłodszych, którzy stanowią przyszłość całego sektora.

Misja IGNIS to wynik porozumienia podpisanego 4 sierpnia 2023 r. przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii i ESA dotyczące przygotowania i przeprowadzenia polskiej misji technologiczno-naukowej na ISS. Po stronie Polski w przygotowanie misji zaangażowana jest również Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

- Ta misja to ogromna szansa i wyzwanie dla polskiego sektora kosmicznego. Aby się udała, pracuje nad nią wiele osób. Wszystko musi być ustalone i przygotowane wcześniej , gdyż w kosmosie nie ma miejsca na improwizacje. Przed polskim astronautą pracowite 14 dni na orbicie: 13 eksperymentów technologiczno-naukowych, 25 eksperymentów edukacyjnych, 4 połączenia z Ziemią. Chcemy wykorzystać naszą szansę, jaką jest misja IGNIS w 100 procentachpowiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

Start misji Ax-4 planowany jest na wiosnę 2025 r. z NASA Kennedy Space Center na Florydzie. Astronauci spędzą na ISS około 14 dni, realizując eksperymenty naukowe i testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji. Na ISS załogę wyniesie rakieta Falcon 9 z załogową kapsułą Dragon od SpaceX.




Źródło: polsa.gov.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
CAPTCHA ImageRefresh Image


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Meteoryt rozbił dach
ASTRONOMIA OGÓLNA
11402 11 Kosmiczny_Andrzej
04-04-2025 09:11
Nie mamy pojęcia - Recenzj...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
3047 2 Kosmiczny_Andrzej
30-03-2025 20:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4849 3 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 09:46
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
1024 1 Kosmiczny_Andrzej
27-03-2025 07:36
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
15453 6 BarteKostek
11-03-2025 20:31