Podczas wydarzenia Airshow China 2024, Chińczycy zaprezentowali wahadłowiec kosmiczny oznaczony nazwą Haolong. Obiekt ma być wykorzystywany do dostarczania zaopatrzenia na stację kosmiczną Tiangong. W ramach prezentacji opublikowano materiał wideo, na którym widzimy symulację lotu oraz dokowania do stacji.
Model statku kosmicznego Haolong
fot. Liu Xuanzun/GT
Wiemy już, że główny etap projektowania statku został zakończony, a obiekt już wkrótce będzie prezentowany na szerszej ilości materiałów. Haolong posiada 10 metrów długości oraz rozpiętość skrzydeł sięgającą 8 metrów. Powstaje z myślą o dostarczaniu towarów na stację kosmiczną Tiangong. Zaprezentowany wahadłowiec będzie wynoszony w kosmos przy pomocy rakiety nośnej. Po wejściu na orbitę obiekt będzie rozkładać panele słoneczne i mechanizmy dokujące. Możliwe będzie zarówno dostarczanie towarów z Ziemi na stację kosmiczną, jak również ze stacji kosmicznej na Ziemię. Po dokonaniu i przekazaniu ładunku Haolong ma odłączać się od stacji kosmicznej i wrócić na Ziemię lądując na lotnisku i tym samym służyć wielokrotnie.
Model statku kosmicznego Haolong
fot. Liu Xuanzun/GT
Równolegle do projektu Chińczyków, w Stanach Zjednoczonych powstaje wahadłowiec Dream Chaser, który ma już za sobą pierwsze testy o czym pisaliśmy dla Was w październiku. Do głównych atutów nowego wahadłowca podobnie jak w przypadku Haolong należy, m.in. możliwość wielokrotnego użytku poprzez powrót na Ziemię i lądowanie na dowolnym lotnisku dla samolotow. Dream Chaser ma posiadać zautomatyzowany system kontroli lotu oraz możliwość dokowania do Stacji Kosmicznej (w przypadku Stanów Zjednoczonych - ISS). Załoga będzie mogła czuć się komfortowo, dzięki licznym funkcjom bezpieczeństwa, takim jak chociażby nietoksyczne układy napędowe. 26 października maszyna wykonała pierwszy lot, który przebiegł zgodnie z założeniami zespołu. Drobne problemy pojawiły się dopiero podczas samego lądowania, kiedy to nie doszło do skutecznego wysunięcia podwozia. Materiał wideo z tego wydarzenia prezentowaliśmy w aktualności - (Link)
Bez problemu można dostrzec rozkręcający się wyścig Chin i USA w kosmosie.