16 sierpnia br., z Vandenberg Space Force Base w Kalifornii, odbył się historyczny dla polskiej branży kosmicznej lot na orbitę okołoziemską. Tego dnia rakietą Falcon-9, od SpaceX, wystrzelony został największy i najbardziej zaawansowany w historii Polski satelita obserwacyjny Ziemi – EagleEye. Separacja przebiegła pomyślnie. Kluczowy kamień milowy misji, jakim było nawiązanie łączności z satelitą, również zakończył się sukcesem.
EagleEye zdjęcie po otwarciu paneli słonecznych
fot. Creotech Instruments
W najbliższym czasie zespół Creotech Instruments skoncentruje się na testach i kalibracji podzespołów satelity w rzeczywistych warunkach kosmicznych. Będzie to istotny etap, który pozwoli na pełne uruchomienie wszystkich funkcji satelity oraz przygotowanie go do realizacji zadań operacyjnych.
-
Z wielką satysfakcją i dumą mogę poinformować, że z sukcesem zakończyliśmy pierwszą i niezwykle ważną fazę misji EagleEye na orbicie. Wystrzelenie odbyło się poprawnie. Wstępne operacje również przebiegły bez zarzutu. Dzięki sprawnej pracy zespołu operatorów i inżynierów z Creotech, satelita znalazł się na stabilnej orbicie o wysokości ok. 510 km i jest gotowy do dalszej pracy. Wszystkie odebrane parametry są w normie i aktualnie przygotowujemy się do dalszych działań. Przed nami wciąż wiele wyzwań, w tym faza testów i kalibracji wszystkich podsystemów w warunkach orbitalnych. –
informuje dr Piotr Dziuban, Dyrektor Inżynierii w Creotech Instruments SA. –
Biorąc jednak pod uwagę sprawną realizację dotychczasowych etapów misji, jesteśmy dobrej myśli, wierząc jednocześnie w to, że obecne doświadczenia pozytywnie wpłyną także na realizację przyszłych misji kosmicznych –
dodaje.
EagleEye zdjęcie po otwarciu paneli słonecznych
fot. Creotech Instruments
16 sierpnia 2024 r. największy w historii Polski satelita – EagleEye – został wyniesiony z kalifornijskiej bazy Vandenberg za pośrednictwem rakiety Falcon 9 od SpaceX, we współpracy z operatorem Exolaunch. Niedługo po tym zespół Kontroli Misji w Creotech Instruments potwierdził udane uruchomienie satelity na orbicie Ziemi.
-
Odebrane parametry systemów pokładowych satelity wskazują na ich prawidłową pracę – komentuje
Marcin Mazur, Kierownik Projektu EagleEye w Creotech Instruments. –
Pierwsze godziny po starcie były dla zespołu Kontroli Misji niezwykle intensywne. Przeprowadziliśmy szereg kluczowych operacji, które miały na celu stabilizację orientacji satelity oraz otwarcie paneli słonecznych. Stabilizacja ta była niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich systemów satelity oraz do zapewnienia odpowiedniego zasilania. –
dodaje.
EagleEye zdjęcie wykonane podczas pierwszego kontaktu z satelitą
fot. Creotech Instruments
W następnych tygodniach zespół skoncentruje się na testach i kalibracji podzespołów satelity w rzeczywistych warunkach kosmicznych. Jest to krytyczny etap, który pozwoli na pełne uruchomienie wszystkich funkcji satelity oraz przygotowanie go do realizacji zadań operacyjnych. W fazie pełnej operacyjności satelity uruchomiony zostanie instrument firmy Scanway – teleskop optyczny, którego zadaniem będzie obserwacja Ziemi w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni.
Misja EagleEye Creotech stanowi kamień milowy w rozwoju polskiego sektora kosmicznego będąc dowodem na rosnące możliwości Polski w zakresie zaawansowanych projektów satelitarnych.
Całkowity koszt realizacji projektu opiewał na prawie 45 mln zł. Dofinansowanie przekraczało 27 mln zł.
Źródło: innervalue.pl, Creotech Instruments.