NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Eksperyment firmy KP Labs poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach Polskiej Misji

Satelity i Sondy KosmiczneKP Labs, polska firma specjalizująca się w technologiach sztucznej inteligencji dla sektora kosmicznego, ogłosiła, że jej projekt LeopardISS został wybrany do grona eksperymentów, których efekty polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach Polskiej Misji. Zaprojektowana przez gliwicką firmę, jednostka przetwarzania danych Leopard znajdzie się na pokładzie ISS, służąc jako moduł testowy dla naukowców, przedsiębiorców i studentów z całego świata.

Image  by Astronomia24
Projekt LeopardISS
fot. KP Labs


W ramach projektu LeopardISS zostanie przedstawiona demonstracja działania zaawansowanej jednostki przetwarzania danych umożliwiającej zastosowanie rozwiązań AI (sztucznej inteligencji) w kosmosie. Umieszczona na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jednostka Leopard umożliwi projektantom misji kosmicznych testowanie i doskonalenie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w realnych warunkach kosmicznych, co jest kluczowe dla zdobycia doświadczenia lotnego (tzw. Flight heritage) i potwierdzenia gotowości technologii do użytku na orbicie bez konieczności wynoszenia własnego satelity na orbitę. Projekt ma również na celu rozwój technologii Edge Computing oraz Space-Based Data Center, czyli autonomicznego przetwarzania danych na orbicie, które będą coraz istotniejsze wraz z rozwojem eksploracji kosmicznej.

Technologia autonomicznego przetwarzania została niedawno przetestowana na orbicie przez satelitę Intuition-1, wystrzelonego przez KP Labs na pokładzie rakiety firmy SpaceX. Leopard DPU przetworzył pozyskane obrazy hiperspektralne i przesłał na Ziemię szczegółowe obrazy powierzchni planety. W tym wypadku przetwarzanie na pokładzie pozwala na szybszą reakcję na wykryte zjawiska, skracając czas analizy i zmniejszając koszty przesyłania oraz przetwarzania danych.



Na pokładzie ISS, w pierwszej fazie eksperymentów, Politechnika Poznańska, która jest partnerem projektu, opracuje narzędzia niezbędne do eksploracji kosmosu z naciskiem na mapowanie obrazów 3D. To rozwiązanie będzie mogło być w przyszłości zastosowane np. w łazikach planetarnych. W ramach drugiego etapu, wybrani naukowcy, instytucje lub przedsiębiorstwa będą mogły uruchomić swoje algorytmy w kontrolowanym środowisku, aby zweryfikować ich efektywność na orbicie.

Leopard jest dowodem, na to, że jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom sektora kosmicznego. Umożliwienie testowania algorytmów sztucznej inteligencji i przetwarzania danych w warunkach kosmicznych, jest milowym krokiem w zapewnieniu dostępu do kosmosu podmiotom badawczym, akademickim i komercyjnym. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte podczas tej misji przyczyni się do rozwoju projektów naszych partnerów i otworzy przed nim nowe perspektywy na arenie międzynarodowej - mówi Michał Zachara, wiceprezes KP LABS.

Eksperymenty zaplanowane w ramach Polskiej Misji na ISS będą prowadzone przez polskiego astronautę, który wyruszy w kosmos na początku 2025 roku na pokładzie statku Dragon i spędzi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 10 dni. Jego zadaniem będzie przetestowanie zaawansowanych technologii stworzonych przez polskich inżynierów oraz przeprowadzenie serii eksperymentów naukowych. Realizacja tych eksperymentów w kosmosie będzie możliwa dzięki zwiększeniu polskiego wkładu finansowego w Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikalną szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi - dodaje Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna.


Źródło: spaceagency.biz
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Что можно приг...
INNE
5 0 Almazdig
27-07-2024 00:03
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3393 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4059 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4047 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1147 1 Kundzia
13-03-2024 08:27