NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Rok 2022: kamień milowy w polskim sektorze kosmicznym

AstronautykaRok 2022 zamyka klamrą ważną dekadę rozwoju polskiej branży kosmicznej. Ostatnie miesiące obfitowały w wiele podsumowań, jak jubileusz 10-lecia Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej, 10-lecie Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego czy posiedzenie Rady Ministerialnej ESA. Przyniosły ze sobą też nowe wyzwania dla branży związane realizacją wielu ambitnych programów i projektów głównie na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przypominamy w małym skrócie najważniejsze wydarzenia.

Image by
Paweł Wojtkiewicz podczas konferencji 10 lat Polski w ESA.
fot. Polska Agencja Kosmiczna


Rok 2022 można nazwać kamieniem milowym w historii sektora kosmicznego w Polsce. Ostatnich dwanaście miesięcy to czas jubileuszów i kluczowych decyzji. To także początek nowych wyzwań i projektów, które miejmy nadzieję zaowocują w najbliższej przyszłości.

W minionym roku obchodziliśmy 10-lecie istnienia Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Został on powołany w 2012 roku, mając na celu zrzeszenie firm i ośrodków badawczych prowadzących działalność w sektorze kosmicznym, a także stworzenia optymalnych warunków do dialogu z przedstawicielami administracji publicznej oraz promocji polskiego sektora kosmicznego.

W kwietniu 2022 roku razem z Agencją Rozwoju Przemysłu zorganizowano uroczyste spotkanie podmiotów członkowskich Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego z przedstawicielami mediów. Jak podkreśla Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego w GMV oraz prezes ZPSK: - "10-lecie polskiego przemysłu kosmicznego to doskonała okazja do podsumowania minionej dekady oraz wyznaczenia celów na przyszłość. Członkowie Związku mogli wymienić się kluczowymi informacjami na temat realizowanych obecnie projektów oraz przedstawić swoje sukcesy i osiągnięcia."

Paweł Wojtkiewicz podczas konferencji 10 lat Polski w ESA.
fot. Polska Agencja Kosmiczna


Ważnym wydarzeniem dla branży był też jubileusz 10-lecia przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dokładnie 19 listopada 2012 nasz kraj został dwudziestym, pełnoprawnym członkiem ESA, co miało wpływ na gwałtowny rozwój polskich podmiotów pracujących w branży kosmicznej i nawiązywanie współpracy z firmami oraz ośrodkami badawczymi z krajów członkowskich ESA. Jak podaje ZPSK, na przełomie ostatniej dekady sektor kosmiczny stanowi coraz większe znaczenie w rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki współpracy z ESA branża kosmiczna jest jedną z najprężniej rozwijających się branż w obszarze wysokich technologii w Polsce. W dwudniowej konferencji, która odbyła się w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w dniach 27-28 października 2022 roku wzięli udział najważniejsi przedstawiciele sektora kosmicznego, w tym Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, Josef Aschbacher oraz Dyrektorzy Programowi Europejskiej Agencji Kosmicznej.

- "Przystąpienie Polski do ESA świadczyło o bardzo wysokiej dojrzałości biznesowej i przemysłowej podmiotów, które chciały działać w sektorze kosmicznym i w tamtym czasie zauważyły, że rzeczywiście Europejska Agencja Kosmiczna może być motorem napędowym dla rodzimego sektora kosmicznego" - zaznacza Paweł Wojtkiewicz. - "Jest wiele wspólnych mianowników dla powstania Związku i przystąpienia Polski do ESA, ale chyba najważniejszym z nich jest współpraca. Bez niej w 2012 roku po prostu przystąpienie do Europejskiej Agencji Kosmicznej i powołanie Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego nie byłoby możliwe" - dodaje.

Wydarzeniem skupiającym uwagę sektora kosmicznego było przypadające na 2022 rok posiedzenie Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przedstawiciele krajów należących do organizacji spotkali się w dniach 21-23 listopada w Paryżu. Kluczową częścią tego wydarzenia było zatwierdzenie najważniejszych programów Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz ustalenie jej budżetu na kolejne kilka lat. Podczas spotkania państwa członkowskie zadeklarowały również składkę na programy, które zrealizują wspólnie z ESA w latach 2023-2025.

Podczas zeszłorocznej Rady Ministerialnej ESA Polska zagwarantowała składkę na programy opcjonalne w łącznej wysokości 51 mln EURO. Fundusze zostaną przeznaczone na programy dotyczące obszarów: Earth Observation, Space Transportation, Human and Robotic Exploration, Navigation, Commercialisation, Industrial Policy and Procurement, Telecommunications and Integrated Applications, a także Space Safety, GSTP oraz Prodex.

Udział w projektach realizowanych na zlecenie ESA jest kluczowym katalizatorem rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, dzięki któremu podmioty mogą uczestniczyć w dużych, międzynarodowych projektach, udoskonalać swoje umiejętności i stwarzać nowe produkty dedykowane branży. Polskie członkostwo w ESA daje możliwość rozwoju rodzimych technologii, pozwala też na znaczący udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych, rozwój kadr i programy edukacyjne.

Rada Ministerialna mocno wybrzmiała w polskich mediach, również w kontekście ogłoszenia Polaka rezerwowym astronautą ESA. W rekrutacji ESA wzięło udział ponad 20 tysięcy kandydatów z różnych części Europy. Kontrakty otrzymało wyłącznie 6 astronautów korpusu podstawowego, a także 11 osób rezerwowych, wśród których znajduje się dr Sławosz Uznański, polski naukowiec pracujący w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Szwajcarii.

W tej dekadzie rozpoczęły się również kluczowe programy dedykowane systemom nawigacyjnym. Dokładnie w 2014 roku został uruchomiony program EU SST (European Space Surveillance and Tracking), polegający na monitorowaniu nawet najmniejszych obiektów kosmicznych. Mowa tutaj o satelitach i śmieciach na orbicie. Z punktu widzenia branży to jeden z najistotniejszych programów operacyjnych Unii Europejskiej w sektorze kosmicznym. Równie ważny jest program nawigacji satelitarnej Galileo, a także program służący obserwacji Ziemi Copernicus.

- "Dzięki sukcesywnie zdobywanej przez ostatnie lata wiedzy, mamy w Polsce doświadczonych inżynierów, wyspecjalizowanych w tworzeniu oprogramowania dla branży kosmicznej" - przekonuje Paweł Wojtkiewicz, dyrektor ds. sektora kosmicznego w firmie GMV, która jest dostawcą i integratorem rozwiązań informatycznych dla branży kosmicznej. - "Specjaliści w polskim oddziale GMV tworzą oprogramowanie dla segmentu kosmicznego, naziemnego a także zajmują się przetwarzaniem danych z satelitów obserwacyjnych. Pozwoliło to GMV w Polsce przez ostatnie 10 lat wziąć udział w wielu kluczowych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej, od misji eksploracyjnych po misje obserwacji Ziemi np.: OPS-SAT, BIOMASS, SWARM, MeTop-SG, FLEX, Hera, Proba-3. GMV w Polsce rozwija algorytmy przetwarzania danych satelitarnych, dzięki którym ogromne ilości danych z satelitów obserwacyjnych, które są przesyłane na Ziemie, są użyteczne dla naukowców oraz pozostałych użytkowników. Dzięki inwestycji własnej, współpracy z polskimi ośrodkami badawczymi oraz funduszom ESA specjaliści z polskiego oddziału GMV stworzyli także programowalny odbiornik GNSS, który zamontowany na satelicie lub rakiecie pomaga w dokładnym określeniu ich pozycji. Technologie nawigacji satelitarnej są też ważnym obszarem kompetencji całej grupy GMV. Firma dostarcza systemy wspomagające bezpieczeństwo ruchu lotniczego, systemy do monitorowania pojazdów a także oprogramowanie do precyzyjnego pozycjonowania pojazdów autonomicznych np. dla znanej marki samochodów BMW. W ciągu ostatniej dekady GMV włożyło dużo wysiłku w stworzenie wyspecjalizowanych kadr IT dla segmentu kosmicznego w Polsce. Nasz rodzimy sektor zyskuje przez to doświadczenie i unikalne kompetencje, za którymi idzie rozwój zaawansowanych produktów i usług." - dodaje. 

Rok 2022 z pewnością będzie zapamiętany jako czas podsumowań i jubileuszów, ale również nowych wyzwań i udoskonalania wdrożonych rozwiązań, z których na co dzień korzystamy. Już w tej chwili każda dziedzina przemysłu wykorzystuje technologie stosowane w branży kosmicznej, a dane satelitarne są przetwarzane w ten sposób, aby ułatwiały, a nawet ratowały życie mieszkańcom Ziemi.


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Carte d'identité et Clone ...
ASTRONOMIA OGÓLNA
10 0 BettyThymn
03-12-2024 19:38
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1368 1 Nadia805
23-11-2024 09:34
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7579 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3666 0 Andrzej
24-10-2024 05:56