NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Jezioro Poyang w Chinach z rekordowo niskim poziomem wody

ZiemiaJezioro Poyang w chińskiej prowincji Jiangxi to kolejny zbiornik, który przybliżamy Wam za sprawą odnotowanego w nim rekordowo niskiego poziomu wody. Satelita Landsat 8 przesłał na Ziemię ujęcia z 10 lipca i 27 sierpnia 2022 roku, które doskonale obrazują to przerażające zdarzenie. Ekstremalne upały i susze dają się we znaki milionom mieszkańców. Tak duży spadek poziomu wody w tym okresie nie został odnotowany nigdy wcześniej, a więc od 1951 roku, kiedy rozpoczęto zapisy danych.

Image  by Astronomia24
Jezioro Poyang w Chinach.
10 lipca - 27 sierpnia 2022 r. fot. Landsat 8 — OLI


2 sierpnia omawialiśmy rekordowe spadki jakie dotknęły Wielkie Jezioro Słone w Utah (Link). Utracona woda w tym przypadku ma negatywne skutki dla gospodarki, ekologii i mieszkańców północnego stanu Utah. Jezioro jest schronieniem dla wielu ptaków wędrownych i innych dzikich zwierząt. Ma ponadto ogromny wpływ na rozwój gospodarczy poprzez wydobycie minerałów i turystykę. Kurczące jezioro staje się coraz bardziej słone, co zagraża owadom i krewetkom solankowym, które stanowią pożywienie dla ptaków. Jakość powietrza uległa pogorszeniu. Odsłonięte dno powoduje wzrost bogatego w metale ciężkie pyłu w powietrzu. Mowa m.in. miedzi i arsenie osadzonych na dnie będący pozostałością po działalności górniczej w regionie.

26 lipca wspominaliśmy o Cerro Prieto położonym w pobliżu Guadelupe w stanie Nuevo León (Link) na północy Meksyku. Rekordowo niski poziom wody, negatywnie wpłynął na przemysł, rolnictwo, turystykę i codzienne życie. W drugim tygodniu lipca sytuacja była już na tyle krytyczna, że ze zbiornika nie można było już wydobywać wody. Podjęto nadzwyczajne środki, które obejmowały przekierowanie wody przemysłowej i rolniczej w celu zapewnienia dostaw mieszkańcom. Dwie trzecie Meksyku znalazło się w warunkach suszy, która dotknęła ponad 21 milionów ludzi przede wszystkim z północnych stanów Meksyku (Chihuahua, Coahuila).

Jezioro Poyang w Chinach.
10 lipca 2022 r. fot. Landsat 8 — OLI


Tym razem omawiamy sytuację Jeziora Poyang, któremu przyjrzał się podobnie jak w poprzednim przypadku Satelita Landsat 8. Zbiornik ten podobnie jak wiele innych ma systematyczne wahania ilości wody między sezonem zimowym a letnim. Zimą poziom wody w Poyang jest zazwyczaj niski. Z kolei latem liczne deszcze powodują, że ten największy słodkowodny zbiornik w Chinach może poszczycić się ogromną ilością wody za sprawą napływającej wody z rzeki Jangcy.

Tego lata sytuacja wygląda inaczej. W jeziorze nie wzrósł poziom wody. Przedłużające się upały i susza spowodowały, że jezioro skurczyło się do rekordowo niskich wymiarów. Doskonale obrazują to materiały przesłane przez satelitę Landsat 8 wykonane 10 lipca 2022 roku oraz 27 sierpnia 2022 roku. Najwyższy poziom wody odnotowano 23 czerwca 2022 roku. Wysokie temperatury i brak opadów spowodowały, że poziom ten gwałtownie opadł. Do samego 6 sierpnia woda poziom wody spadł do 11,99 metra. Początek pory suchej jeziora nastąpił aż 100 dni wcześniej niż zwykle. To najwcześniejsza odnotowana data, w której woda spadła do tak niskiego poziomu wody!

Jezioro Poyang w Chinach.
27 sierpnia 2022 r. fot. Landsat 8 — OLI


Skurczenie się jeziora Poyang zakłóciło systemy nawadniania, transportu i dostaw wody pitnej dla pobliskich mieszkańców. Ponadto miliony ludzi żyjących przy rzece Jangcy dotknęły ekstremalne upały i susze, które mają wpływ na wytwarzanie energii elektrycznej, rolnictwo i działalność przemysłową.

W tym miejscu znów musimy powtórzyć, że jest to kolejny i z pewnością nie ostatni sygnał ostrzegawczy wysłany przez nasz wspólny dom - Ziemię. Czy jako ludzkość jesteśmy w stanie jeszcze coś zmienić? Trudno w to wierzyć. Jako ludzkość mamy jednak ogromny wpływ na to, co ma miejsce na naszej planecie.

Satelita Landsat 8 wystrzelony przy pomocy rakiety Atlas V 11 lutego 2013 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii przeznaczony został do kontynuacji programu Landsat. Zastąpił tym samym Landsat 5 i wsparł Landsat 7, tak by nie został on jedynym czynnym satelitą programu. Wspomnieć wypada, że satelita oznaczony numerem 7 został w ubiegłym roku zastąpiony (Landsat 9 wystrzelony został 27 września 2021).

Jezioro Poyang w Chinach.
10 lipca - 27 sierpnia 2022 r. fot. Landsat 8 — OLI


Landsat 8 umieszczony na wysokości 705 km wyposażony jest m.in. w instrumenty Operational Land Imager (OLI) i Thermal InfraRed Sensor (TIRS), dzięki którym może wykonać zdjęcia powierzchni Ziemi z rozdzielczością do 30 metrów w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni. Z kolei do 100 metrów w termicznej (średniej) podczerwieni oraz do 15 metrów w przypadku obrazów panchromatycznych.

Misja Landsat realizowana jest przez NASA oraz United States Geological Survey. Jej celem jest gromadzenie obrazów Ziemi i wykorzystanie ich w rolnictwie, edukacji, biznesie, nauce oraz dla celów rządowych. Materiały gromadzone przez satelity Landsat wykorzystywane są ponadto do śledzenia skutków klęsk żywiołowych takich jak powodzie, pożary, susze, wybuchy wulkanów. Ponadto mają też ogromne znaczenie dla ludzkości, a więc obrazują skutki działań ludzi wpływających na Ziemię.


Źródło: earthobservatory.nasa.gov
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3544 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
796 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1104 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44