NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Wielkie Jezioro Słone w Utah znika. Negatywne skutki dla roślin, zwierząt i ludzi...

ZiemiaPrzyspieszający rozwój stanu Utah i tym samym rosnąca w nim liczba ludności, to jedna z przyczyn utraty wody przez Wielkie Jezioro Słone. Zbiornik nie jest w stanie ponownie gromadzić odpowiedniej ilości odparowanej i pobranej z niego wody. W efekcie zwiększone stężenie soli w jeziorze negatywnie wpływa na żyjące w zbiorniku krewetki i zamieszkujące w otoczeniu owady, będące pożywieniem dla milionów ptaków. Na pobliskim obszarze wzrasta też ilość szkodliwego pyłu zawierającego metale ciężkie nagromadzone w jeziorze po działalności górniczej prowadzonej w regionie. To nie wszystkie konsekwencje, do których w znacznym stopniu doprowadził rzecz jasna człowiek…

Image  by Astronomia24
Wielkie Jezioro Słone osiągnęło rekordowo niski stan wody
fot. ESA


Dopiero informowaliśmy Was o zamieniającym się w pustynię kluczowym dla milionów mieszkańców Meksyku zbiorniku wodnym Cerro Prieto. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Poziom wody w Wielkim Jeziorze Słonym w Utah spadł do najniższego zarejestrowanego poziomu w historii. Są to konsekwencje suszy panującej na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, która z kolei jest efektem zmian klimatycznych.

Zdjęcia opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) wykonane w latach 1985-2022 obrazują ten katastrofalny w skutkach proces. Rekordowo niski poziom wody odsłonił aż 2000km2 dna jeziora, co odpowiada wielkości Teneryfy. Wspomniana już susza wywołana zmianami klimatycznymi, ale też rosnące zapotrzebowanie na wodę należą do dwóch głównych przyczyn zanikania jeziora. Jak już wiecie – nie jedynego na naszej planecie…

Astronomia24
Wielkie Jezioro Słone na zdjęciu wykonanym w 1985 roku
fot. ESA


Sezonowa utrata wody i jej uzupełnienie w wyniku opadów deszczu i śniegu należą do procesów naturalnych. Jednak parowanie i wyczerpywanie wody przekracza aktualnie ilości powracające do jeziora. Szacuje się, że jesienią lub wczesną zimą woda powróci do średnich wartości, ale trend wydaje się coraz częściej zmieniać.

Utracona woda Wielkiego Jeziora Słonego ma negatywne skutki dla gospodarki, ekologii i mieszkańców północnego stanu Utah. Jezioro jest schronieniem dla wielu ptaków wędrownych i innych dzikich zwierząt. Ma ponadto ogromny wpływ na rozwój gospodarczy poprzez wydobycie minerałów i turystykę. Kurczące jezioro staje się coraz bardziej słone, co zagraża owadom i krewetkom solankowym, które stanowią pożywienie dla ptaków. Jakość powietrza uległa pogorszeniu. Odsłonięte dno powoduje wzrost bogatego w metale ciężkie pyłu w powietrzu. Mowa m.in. miedzi i arsenie osadzonych na dnie będący pozostałością po działalności górniczej w regionie.

Astronomia24
Wielkie Jezioro Słone na zdjęciu wykonanym w 2022 roku
fot. ESA


Nie trzeba wróżbity, by zauważyć w niedalekiej przyszłości wyniki w postaci wzrostu chorób układu oddechowego u człowieka. Stężenie pyłu doskonale obrazuje efekt pracy satelity Copernicus Sentinel-5P w dniach od 1 czerwca do 15 lipca 2022 roku.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ilość wody w zbiorniku jest rosnące zapotrzebowanie człowieka. Mowa o rolnictwie, czy powiększających się obszarach mieszkalnych. Liczba mieszkańców metropolii Salt Lake City rośnie w szybkim tempie. Utah to najszybciej rozwijający się stan. Do 2060 roku wzrost zaludnienia ma wynieść blisko 50%!

Jest to kolejny i z pewnością nie ostatni sygnał ostrzegawczy wysłany przez nasz wspólny dom - Ziemię. Czy jako ludzkość jesteśmy w stanie jeszcze coś zmienić? Trudno w to wierzyć...

Astronomia24
Pył zawierający metale ciężkie w pobliżu wysychającego zbiornika
fot. ESAŹródło: esa.int
Roman
<
#1 | Roman dnia 02.08.2022 13:19
Człowiek. Istota myśląca?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3544 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
797 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1105 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44