NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Ukończono kalibrację Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba - Pierwsze zdjęcia w pełnej ostrości!

TeleskopyNASA ogłosiła, że system optyczny Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba został poprawnie skalibrowany i jest w pełni gotowy do prowadzenia obserwacji. Na potwierdzenie NASA opublikowała nowe zdjęcia w pełnej ostrości. Warto jednak zaznaczyć, że do pierwszych regularnych obserwacji będziemy musieli poczekać do połowy czerwca, kiedy ukończona zostania kalibracja pozostałych instrumentów naukowych.

Image  by Astronomia24
Fotografie testowe - Ostrość została ustawiona na gwiazdy będące w polu widzenia każdego instrumentu. fot: NASA/STScI


Zespół zajmujący się obsługą teleskopu przyznał, że testy optyczne pokazały niesamowite właściwości opracowanych technologii. Jakość obrazu dostarczanego z wszystkich instrumentów jest "ograniczona dyfrakcją" oznacza to, że szczegółowość detali jest tak dobra, jak to fizycznie możliwe, biorąc pod uwagę rozmiar teleskopu.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został umieszczony na orbicie 25 grudnia 2021 r. Pierwotnie JWST miał rozpocząć swoją pracę już w 2011 roku jednak ciągnące się w nieskończoność opóźnienia w budowie spowodowały 10-letnie opóźnienie. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest gigantyczny wzrost kosztów misji z 1,6 mld dol. do ponad 10 mld dolarów.

Fotografie testowe - Ostrość została ustawiona na gwiazdy będące w polu widzenia każdego instrumentu. fot: NASA/STScI


NASA przez wszystkie lata powstawania Teleskopu Jamesa Webba była świadoma jak bardzo ważny jest to projekt dla świata nauki. Ewentualne przyspieszenie misji nie wchodziło w grę. Głównym celem było wyeliminowanie wszystkich potencjalnych problemów, które mogły zagrozić sukcesowi misji i dokończeniu budowy. Utrata tak cennego sprzętu naukowego przez potencjalną awarię byłaby niewyobrażalnym ciosem dla całego świata nauki.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w odróżnieniu od Teleskopu Hubble’a będzie prowadził obserwacje w podczerwieni. Cały projekt nadzorowany i w znacznej części finansowany jest przez NASA. Swój wkład przy powstawaniu projektu ma również agencja ESA oraz CSA. Do najważniejszych celów misji będzie należeć badanie pierwszych gwiazd i galaktyk, które uformowały Wszechświat po Wielkim Wybuchu. Teleskop skupi się również na badaniu formowana się i ewolucji galaktyk oraz na badaniu tworzenia się gwiazd i systemów planetarnych.

JWST kończy kalibrację systemów optycznych. Autor: NASA’s Goddard Space Flight Center


JWST został umieszczony na eliptycznej orbicie o promieniu 800 tys. km wokół punktu libracyjnego L2, który znajduje się w odległości 1,5 miliona km od Ziemi. Okres obiegu teleskopu wokół Słońca będzie taki sam jak Ziemi wokół Słońca, czyli rok. Wybranie takiej orbity powoduje, że teleskop jest osłonięty od zanieczyszczenia światłem podczerwonym generowanym przez Słońce. Jest to niezbędne do prawidłowej pracy osłony przeciwsłonecznej, która potrzebuje, aby promienie słoneczne padały ze stałego kierunku.

Zobacz też:

- Pierwsze naukowe zdjęcie z Teleskopu Jamesa Webba! - lipiec 12 2022


Źródło: nasa.gov, wikipedia.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3148 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3854 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3664 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
922 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4115 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54