NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Krok w stronę komercjalizacji w polskim sektorze kosmicznym. Urządzenia do montażu satelitów nową specjalizacją SENER Polska

AstronautykaTylko kilka firm w Europie oferuje specjalistyczne urządzenia wspomagające montaż satelitów. Dzięki doświadczeniom zebranym w misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej, firma SENER Polska zbudowała pokaźne portfolio produktów MGSE i skutecznie konkuruje z największymi graczami na rynku. Przemysł kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych sektorów gospodarki. Poprzez transfer technologii silnie oddziałuje na inne sektory, w tym na bezpieczeństwo i obronność.

Image  by Astronomia24
Testy Euclid MGSE.


Dzięki takim transferom podnosi się poziom innowacyjności gospodarki, dlatego dla wielu rządów inwestycje w sektor kosmiczny stanowią ważny element rozwoju. Jednym z najnowszych trendów w sektorze jest standaryzacja, która oznacza zastosowanie jednego rozwiązania w wielu różnych misjach kosmicznych. SENER Polska, odpowiadając na ten trend, oferuje portfolio naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelity (Mechanical Ground Support Equipment – MGSE).

- Standaryzacja produkcji urządzeń MGSE to kolejny krok w rozwoju kompetencji i technologii satelitarnych. Prowadzi on do obniżenia kosztów, co znacząco wpływa na wzrost konkurencyjności na rynku europejskim. Pozwala także na powstawanie nowych miejsc pracy i budowę kadr dla potrzeb polskiego sektora kosmicznego. Tym samym SENER Polska ma swój wkład w realizację nie jednego, a kilku celów postawionych w Polskiej Strategii Kosmicznej – mówi dr Ilona Wojtkiewicz, dyrektor rozwoju w SENER Polska.

Testy Euclid MGSE.


Pierwsze urządzenia MGSE zostały przez SENER Polska zaprojektowane, wykonane i przetestowane na potrzeby misji Europejskiej Agencji Kosmicznej – Euclid, a zestaw 13 urządzeń, był największym takim zestawem, który powstał w Polsce. Kolejne misje, na potrzeby których SENER Polska projektuje, produkuje oraz testuje urządzenia to Biomass (dzięki danych z tej misji będzie powstawać globalna, trójwymiarowa mapa lasów, start misji zaplanowany jest na 2022 rok), Electra (europejska, w pełni elektryczna platforma komercyjna), czy jedna z największych misji ESA: JUICE, której celem jest zbadanie magnetosfery Jowisza i jego księżyców (start: 2022 rok).

Dla przykładu, urządzenia do montażu struktury satelity dla misji Biomass, które powstają na zlecenie OHB Włochy to urządzenia do transportu pionowego, montażu i demontażu paneli satelity, montażu i demontażu radaru z syntetyczną aperturą, będącego głównym instrumentem badawczym, a także kontenera do transportu radaru. To właśnie z radarem wiążą się główne wyzwania, bo jego częścią jest ogromna antena o średnicy 12 m. To wyjątkowe, nowatorskie urządzenie, którego fale będą przenikać przez korony drzew i zeskanują pnie i konary. Dzięki trójwymiarowej mapie lasów, naukowcy uzyskają niedostępne wcześniej dane o ilości węgla trafiającej do atmosfery w wyniku wylesiania oraz pochłanianej przez odrastające drzewa.

Testy Euclid MGSE.


Ważnym krokiem w kierunku komercjalizacji MGSE było zdobycie zlecenia od firmy OHB na potrzeby misji Electra – jest to jeden z pierwszych w naszym kraju dużych kontraktów komercyjnych, zdobytych na wolnym rynku. Dodatkowo, nie dotyczy on pojedynczego satelity naukowego, ale komercyjnego, który może być produkowany w większej liczbie.

SENER Polska prowadzi również prace badawczo-rozwojowe nad nowym, finansowanym wyłącznie ze środków własnych firmy projektem: kontenerami do transportu i przechowywania satelitów. Kontenery są szczególnym produktem z grupy naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelitów (MGSE), ponieważ wymagają rozwoju bardzo kompleksowych systemów.

Kontener jest kluczowym i najbardziej złożonym produktem z rodziny MGSE, między innymi dlatego, że musi chronić wrażliwego satelitę. Podczas transportu, kontener wpływa na niego w większym stopniu niż platformy czy podnośniki (operujące w komfortowych warunkach clean roomu), jednocześnie sam cały czas jest narażony na surowe warunki zewnętrzne.

W oparciu o złożoną analizę wcześniejszych misji, SENER Polska dostosowuje portfolio do wymagań klientów. Ze względu na szeroki wachlarz wymagań i różną specyfikację, rodzina produktów MGSE stanowi dużą grupę - taka kastomizacja technologii jest szczególnie ważna dla przyszłych klientów takich jak Europejska Agencja Kosmiczna czy generalnych wykonawców: firm typu prime - contractors.


Źródło: SENER Polska, planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1395 1 Nadia805
23-11-2024 09:34
Toruński Zlot Miłośnikó...
ZLOTY, SPOTKANIA, IMPREZY
7591 4 Andrzej
24-10-2024 12:15
Sojuz TMA-22
MISJE ZAŁOGOWE
3678 0 Andrzej
24-10-2024 05:56
STS-134 Endeavour - 16 Maj ...
MISJE ZAŁOGOWE
51251 28 Krzysztof007
24-10-2024 05:42