

Firma Nikon z dumą ogłasza wprowadzenie na rynek serii wyjątkowych lornetek astronomicznych WX 7x50 IF i WX 10x50 IF – modeli wieńczących stulecie doskonałości optycznej. Za sprawą bezprecedensowo szerokiego pola widzenia i najwyższej jakości optyki, seria lornetek Nikon WX zabiera obserwatora w podróż do gwiazd, mgławic i galaktyk rozsianych po całym niebie.
Poza Ziemię... Historia lotów międzyplanetarnych to fantastyczny zbiór obejmujący wszystkie dotychczasowe misje, których celem było badanie planet, komet i planetoid. Właśnie tym zajął się Krzysztof Ziółkowski, a efekty jego pracy już w maju trafią do księgarń. 335 stron, na których nie zapomniano wspomnieć o nawet mniej istotnych lotach międzyplanetarnych. Jest to doskonała propozycja wydawnictwa PWN dla wszystkich, którzy chcą wzbogacić swoją kolekcję książek o kolejną – co najważniejsze wartościową.
31 marca o godzinie 00:27 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego wystartowała rakieta Falcon 9R wynosząc na orbitę geostacjonarną satelitę telekomunikacyjnego SES-10. Warto zwrócić uwagę na fakt, że był to pierwszy lot używanego pierwszego stopnia rakiety, który wylądował już podczas trwania misji CRS-8. Jesteśmy więc świadkami przełomu w dziedzinie ponownego użytku rakiet.
Miłośnicy astronomii często związani są w jakiś sposób z naukami ścisłymi. Andrzej Kisielewicz – profesor nauk matematycznych w zapowiadanej książce wydawnictwa PWN wskazuje, jak w codziennych i niewydumanych sytuacjach porządnie myśleć. Istotą logiki praktycznej i kluczem do porządnego myślenia jest wedle niego wszechstronna analiza rozsądnych możliwości. Książka ta jest idealną propozycją edukacyjną dla studentów kierunków ścisłych. Jeśli jednak interesują Was zagadnienia z zakresu logiki, a jesteście humanistami, to również będziecie zadowoleni.
W stronę nieba. Interaktywna szkoła astronomii to nowa książka wydawnictwa PWN, która już w czerwcu pojawi się na rynku. Pozycja wskazana dla wszystkich miłośników astronomii, zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy w niestandardowy sposób. Mając na myśli sposób niestandardowy wyjaśniamy, że nie ma w tej książce encyklopedycznych regułek i suchej wiedzy niekoniecznie odpowiadającej nam – miłośnikom patrzącym na astronomię z własnej perspektywy.
W niedzielę (26 marca) o godzinie 2:00 nastąpi zmiana czasu na letni. Wskazówki naszych zegarków przesuniemy na godzinę 3:00. Oznacza to skrócony czas spania oraz w niektórych przypadkach krótszy czas pracy. Czas letni zostanie wprowadzony we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz siedemdziesięciu państwach na całym świecie.
| Temat | Wyświetleń | Odpowiedzi | Ostatni post | |
![]() |
Słońce bez granic. ASTRONOMIA OGÓLNA |
4422 | 1 | pawlo-b 14-01-2026 10:10 |
![]() |
Słońce OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK |
61562 | 43 | Kosmiczny_Andrzej 19-11-2025 14:09 |
![]() |
Początek Pasji TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY |
2485 | 1 | Andrzej 23-09-2025 12:57 |
![]() |
co to IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
4189 | 1 | antares 23-09-2025 12:25 |
![]() |
Coś? IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
2265 | 2 | kkazek12 23-09-2025 12:24 |