Podczas najbliższych nocy będziemy mogli rozpocząć obserwacje jednego z najbardziej regularnych rojów meteorowych, a mowa tu oczywiście o roju Perseidów. Rój ten rozpoczyna swój coroczny spektakl w dniach: od 17 lipca do 24 sierpnia, przy czym największa aktywność dochodząca do 100 obiektów na godzinę przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Perseidy należą do najbardziej znanych rojów, ich obserwacja trwa niemal 2000 lat.
Tegoroczne maksimum przypada na 12 Sierpnia 2011r.
Sonda Cassini podczas przejścia nad powierzchnią Saturna dokonała bardzo interesującego nagrania dźwięku nietypowej burzy. Burza ta występująca na powierzchni planety jest gigantycznych rozmiarów. Z Ziemi widziana jest przez duże teleskopy jako mała plamka, która w rzeczywistości jest większych rozmiarów niż nasza planeta. Cassini dokonała nagrania 15 marca tego roku, gdy nasilenie burzy było mniejsze.
Burzowy front na Saturnie generował 10 piorunów na sekundę
fot. NASA, ESA y J. Clarke
Kosmonauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostali ewakuowani do dwóch rosyjskich kapsuł ratunkowych typu Sojuz. Powodem takiej decyzji okazały się zbliżające do stacji śmieci, które potencjalnie stanowiły duże zagrożenie. Kosmiczne śmieci zostały zlokalizowane zbyt późno, co uniemożliwiło wykonanie manewru wymijającego.
Kosmonauci zostali ewakuowani do dwóch rosyjskich kapsuł ratunkowych
8 Lipca 2011 roku rozpocznie się ostatnia załogowa misja promu kosmicznego Atlantis, a także całego programu STS realizowanego przez agencję kosmiczną NASA. Misja STS-135 będzie 33 lotem promu Atlantis w tym 37 lotem amerykańskich wahadłowców na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Celem misji jest dostarczenie modułu MPLM Raffaello* oraz platformy nośnej LMC**.
8 Lipca 2011 roku rozpocznie się ostatnia załogowa misja promu Atlantis
fot. NASA/Terry Zaperach
750 lat świetlnych od Ziemi odkryto gwiazdę, która z obu swych biegunów wyrzuca wodę, jednocześnie pochłaniając otaczającą ją materię. Prędkość z jaką woda wyrzucana jest w przestrzeń przekracza 200 tys. kilometrów na godzinę. Odkryty obiekt przypomina Słońce, a jego wiek szacuje się na kilkaset tysięcy lat, co oznacza, że jest on bardzo młody. Otaczająca go chmura po zbadaniu pozwoliła na wyciągnięcie pewnych wniosków.
Gwiazda z obu biegunów wyrzuca gigantyczną ilość wody
fot. NASA/Caltech
Sondy NASA, które kierują się w stronę gwiazd położonych dziewięć miliardów lat świetlnych od Ziemi dokonały interesującego odkrycia. Wygląda na to, że nasz Układ Słoneczny otoczony jest "bąbelkowym" polem magnetycznym. Według pierwszych analiz pęcherzyki mają około 100 mln mil szerokości i są pierwszą linią obrony chroniącą nas przed niebezpiecznym promieniowaniem kosmicznym.
Odkrycia dokonały sondy Voyager 1 i 2, które wyruszyły na misję 34 lata temu
fot. NASA
Po raz pierwszy amerykańscy astronomowie byli świadkami wchłonięcia gwiazdy przez czarną dziurę. Wciągnięty obiekt wymiarami przypominał Słońce. Spektakl rozegrał się w galaktyce konstelacji Smoka, znajdującej się 3,8 mld lat świetlnych od nas. Początkowe teorie mówiły o zwyczajnej śmierci gwiazdy. Zaobserwowany rozbłysk był jednak rezultatem rozerwania i wchłonięcia obiektu przez czarną dziurę.
Czarna dziura pochłonęła gwiazdę, która znalazła się blisko niej
fot. NASA/JPL-Caltech