

14.01.2016 r. Tropikalny huragan Alex zaskoczył swoją wizytą Ocean Atlantycki. Największym zaskoczeniem jest właśnie fakt, że spodziewany w letnich miesiącach huragan rozpędził wiatr do prędkości przekraczającej nawet 140 km/h nie latem a w pierwszym miesiącu nowego roku. Gwałtowne zjawisko zarejestrowały satelity, dzięki czemu dziś możemy zaprezentować Wam materiał wideo niesamowite zdjęcia z ciekawej perspektywy i co ważne - w bardzo wysokiej rozdzielczości!
Wieczorem czeka nas jedno z ciekawszych zjawisk astronomicznych pierwszej połowy 2016 roku. W nocy z 3 na 4 stycznia będziemy mieli doskonałą okazję do podziwiania maksimum meteorów z roju Kwadrantydów. Aktywność tego roju należy do wysokich - w ciągu godziny możemy zaobserwować teoretycznie nawet do 120 obiektów. Kwadrantydy będą widoczne na niebie do 12 stycznia. Jednak z każdym kolejnym dniem po maksimum aktywność będzie znacząco spadać.
Radosny i wyjątkowy okres świąt Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami. Tradycyjnie już 24 grudnia zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej. Większość z Was swoją wieczerzę rozpocznie gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, która zaświeci tuż po zachodzie Słońca. Wiele osób zadaje pytanie, gdzie w tym roku odnajdziemy na niebie pierwszą symboliczną, najjaśniejszą i długo wyczekiwaną pierwszą gwiazdkę. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik oraz materiał wideo, który rozwieje wasze wątpliwości.
Dziś 22 grudnia o godzinie 05:47 rozpocznie się astronomiczna zima. Słońce przejdzie ze znaku Strzelca w znak Koziorożca. Astronomiczna zima rozpoczyna się w momencie przesilenia zimowego i trwać będzie aż do równonocy wiosennej (20 marca). Dzisiejszy dzień będzie należał do najkrótszych dni w tym roku i trwać będzie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na półkuli południowej najdłuższy.
Najnowsze badania i analizy naukowców przewidują, że w odległej przyszłości nawet za około 20-50 mln lat księżyc Marsa tj. Fobos może ulec całkowitej deformacji i rozpadowi tworząc tym samym pierścień planetarny podobny do tego, jaki znajduje się wokół Saturna. Według NASA powodem takiej sytuacji jest silne pole grawitacyjne, a dokładniej siły pływowe bardzo negatywnie oddziałujące na Fobosa.
W nocy z 13 na 14 grudnia czeka nas astronomiczne zjawisko, na które czekaliśmy przez cały rok. Mowa oczywiście o deszczu meteorów z roju Geminidów, czyli jednego z najbardziej regularnych i aktywnych rojów meteorów. Maksimum w tym roku przypadnie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Warto więc zarezerwować czas na prowadzenie obserwacji. Szacuje się, że w ciągu godziny będzie można zaobserwować nawet do 120 obiektów - zaraz po tym, gdy radiant roju znajdzie się w zenicie.| Temat | Wyświetleń | Odpowiedzi | Ostatni post | |
![]() |
Ismaelham ASTRONOMIA OGÓLNA |
12 | 0 | ShaneScoda 26-10-2025 07:17 |
![]() |
ShaneScoda ASTRONOMIA OGÓLNA |
13 | 0 | LewisJaide 26-10-2025 01:44 |
![]() |
Początek Pasji TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY |
2147 | 1 | Andrzej 23-09-2025 12:57 |
![]() |
co to IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
3869 | 1 | antares 23-09-2025 12:25 |
![]() |
Coś? IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW |
1838 | 2 | kkazek12 23-09-2025 12:24 |