NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Poznań europejską stolicą robotyki - otwarcie ETR 2019 już za nami

AstronautykaRoboty przemysłowe, kroczące, a nawet marsjańskie - to między innymi te konstrukcje można było zobaczyć w ostatni weekend w stolicy Wielkopolski. Europejski Tydzień Robotyki to cykl ponad 1000 wydarzeń odbywających się w 37 krajach, a gospodarzem najważniejszego z nich, tzw. Centralnego Wydarzenia, był w tym roku Poznań.


Image  by Astronomia24
Poznań europejską stolicą robotyki – otwarcie ETR 2019 już za nami


Spotkanie przedstawicieli europejskiego przemysłu robotycznego

Poznań to pierwsze miasto w Polsce, które mogło gościć u siebie Centralne Wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki. W poprzednich latach odbywało się ono m.in. w Augsburgu, Brukseli i Amsterdamie. W dniach 14-16 listopada w stolicy Wielkopolski spotkali się przedstawiciele najważniejszych w branży robotycznej firm i instytucji, a motywem przewodnim ich dyskusji było połączenie robotyki i sztucznej inteligencji.

W czwartek na oficjalnym otwarciu pojawili m.in. Uwe Haass, były Sekretarz Generalny euRobotics oraz pomysłodawca Europejskiego Tygodnia Robotyki, Andrei Bunis z Komisji Europejskiej, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Prorektor ds. Edukacji Ustawicznej Politechniki Poznańskiej, Krzysztof Kurowski z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), a także Marina Bill z Robotics and Motion Division w ABB.

„Mitologiczny Talos, mechaniczny olbrzym wyznaczony przez bogów na strażnika Krety to najstarszy przykład w pełni autonomicznego robota. Jego przeznaczenie wiele mówi o kierunku, w jakim powinniśmy rozpatrywać rozwój robotyki. To dziedzina, która w wielu obszarach może pomagać człowiekowi, a nawet wynosić jego możliwości na wyższy poziom. Roboty mogą być wykorzystywane m.in. w ratownictwie czy pełnić rolę opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych." – mówił na czwartkowej gali Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Astronomia24

Roboty na wyciągnięcie ręki, czyli strefa pokazów i warsztatów

Kolejne dwa dni (15-16 listopada) organizatorzy przygotowali z myślą o szkołach, grupach zorganizowanych oraz szerokiej publiczności. Otwarte dla wszystkich wystawy, warsztaty oraz prelekcje przyciągnęły setki odwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszył się m.in. robot YuMi od ABB, który rywalizował z odwiedzającymi w układaniu klocków sześciennych na czas. Młodsi pasjonaci nauki mogli zaprojektować własnego robota, a następnie zbudować go i wprawić w ruch wykorzystując zaawansowany zestaw LEGO. Nieco starsi wzięli udział w warsztatach Arduino z budowy i programowania prostych układów elektronicznych. Wzrok odwiedzających przyciągał także czworonożny robot ANYmal wykorzystywany w projekcie H2020 THING. Inicjatywa ta, ma na celu wykonywanie zadań inspekcyjnych w trudnych warunkach, jak kopalnie i podziemne kanały przez autonomicznego robota kroczącego.

„W strefie wystawców można było zobaczyć liderów na rynku robotyki, jak międzynarodowy koncern ABB. Tuż obok nich swoje osiągnięcia prezentowały koła naukowe oraz studencka drużyna IMPULS z Kielc, tegoroczni zwycięzcy dwóch najważniejszych konkursów robotów marsjańskich: European Rover Challenge (ERC) oraz University Rover Challenge (URC). Europejski Tydzień Robotyki ma na celu inspirować edukację technologiczną u uczniów w każdym wieku i podkreślać znaczenie robotyki w różnych obszarach. Myślę, że bogaty program atrakcji, który przygotowaliśmy, doskonale spełnił oba te zadania” – dodaje dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej, koordynator wydarzenia.

Astronomia24

Równolegle do strefy pokazów odbywały się wykłady i panele dyskusyjne. Chętni mogli dowiedzieć się m.in. „Jak robot postrzega świat” lub obejrzeć prezentacje pt. „Roboty mogą też latać”, „Łaziki marsjańskie” czy „Samochody autonomiczne – jakie technologie za tym stoją”. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyła się międzynarodowa dyskusja na temat udziału kobiet w branży nowych technologii. Na scenie stanęły przedstawicielki Bucharest Promo Robots (Rumunia), ABB (Szwecja/Szwajcaria), PSNC (Polska) IT Girls (Bośnia i Harcegowina), Scuola di Robotica (Włochy) oraz City of Riihimäki, (Finlandia).

Organizatorami Centralnego Wydarzenia Europejskiego Tygodnia Robotyki w Poznaniu byli: Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna. W gronie sponsorów wydarzenia znaleźli się: ABB, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ASTOR oraz PAL Robotics. Cykl wydarzeń odbywających się na całym kontynencie pod nazwą Europejski Tydzień Robotyki organizowany jest od 2011 roku przez euRobotics. To międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z wielu gałęzi branży robotycznej.


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3665 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1001 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
633 0 sternvega
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
489 0 sternvega
22-04-2023 03:44
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2773 2 mc500
05-09-2022 20:37