NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nadchodzi nowa era projektu EGNOS - kamień węgielny nowej generacji projektu EGNOS został umieszczony na orbicie

Satelity i Sondy KosmiczneSatelita EUTELSAT 5 West B został z powodzeniem wystrzelony na orbitę z użyciem wehikułu startowego Proton M/Breeze M z płyty wyrzutni rakietowej numer 39 w Kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 12.17 czasu środkowoeuropejskiego w środę 9 października. Na pokładzie ma ładunek GEO-3 europejskiego Geostacjonarnego Systemu Nawigacji (EGNOS), satelita ten będzie wspierał EGNOS V3 - następną generację programu EGNOS.

Image  by Astronomia24
EUTELSAT 5 West B z powodzeniem wystrzelony z ładunkiem w postaci systemu EGNOS
fot. ESA



Satelita oddzielił się od pojazdu nośnego 15 godzin 36 minut po wystrzeleniu a EGNOS GEO-3 powinien zacząć testowy w ciągu 2 tygodni od separacji.EGNOS V3 wesprze zarówno systemy GPS, jak i Galileo w pasmach L1 i L5. Ponadto będzie zapewniał dodatkowe możliwości satelitarnych systemów wspomagających (SBAS) poprzez nowy kanał SBAS na L5 i zwiększy dostępności usług EGNOS wewnątrz i poza państwami członkowskimi UE w odpowiedzi na rosnącą liczbę użytkowników. Następna generacja programu EGNOS również skorzysta na wzmocnionym bezpieczeństwie, co zwiększy odporność usług EGNOS na potencjalne zagrożenia.

EGNOS V3 zostanie udostępniony w 2024 r., a sygnały Galileo zostaną rozszerzone od 2025 r "To udane wystrzelenie satelity jest ważnym krokiem milowym dla unijnych programów kosmicznych EGNOS i Galileo. Niesie na orbitę kamień węgielny dla nowej generacji EGNOS, która usprawni i rozszerzy zakres świadczenia usług EGNOS oraz umożliwi zwiększenie zasięgu sygnałów z satelitów Galileo, zamykając koło działań EGNSS " - powiedział dyrektor wykonawczy Europejskiego Organ Nadzoru Globalnego Systemu Nawigacji Satelitarnej GNSS (GSA) Carlo des Dorides.

Obecna generacja EGNOS - EGNOS V2 - już teraz poprawia dokładność pozycjonowania i wspiera zastosowania w wielu sektorach - od rolnictwa precyzyjnego i żeglugi po sektor lotniczy.

O EGNOS:

EGNOS jest europejskim regionalnym satelitarnym systemem wspomagania satelitarnego (SBAS). Jest on obecnie wykorzystywany do poprawy wydajności GPS i będzie rozszerzeniem Galileo od 2025 r. System EGNOS został wdrożony w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług nawigacyjnych dla użytkowników z sektorów lotnictwa, żeglugi morskiego i transportu lądowego.

EGNOS wykorzystuje pomiary GNSS wykonywane przez stacje referencyjne rozmieszczone głównie w Europie i Afryce Północnej. Pomiary te są przekazywane do centrum obliczeniowego, gdzie obliczane są korekty różnicowe i komunikaty o integralności. Obliczenia te są następnie transmitowane na pokrytym obszarze z wykorzystaniem satelitów geostacjonarnych, które służą jako rozszerzenie lub nałożenie oryginalnego komunikatu GNSS.

Informacje dostarczane przez EGNOS zwiększają dokładność i wiarygodność GNSS.
pozycjonowanie informacji przy jednoczesnym zapewnieniu kluczowego przesłania dotyczącego integralności. Ponadto EGNOS również przesyła dokładny sygnał czasowy.

O Europejskiej Agencji GNSS (GSA):

Jako oficjalna Agencja Regulacyjna Unii Europejskiej, Europejska GNSS Agencja (GSA) zarządza interesami publicznymi związanymi z europejskimi programami GNSS. Misją GSA jest wspieranie celów Unii Europejskiej i osiąganie najwyższego zwrotu z europejskich inwestycji GNSS pod względem korzyści dla użytkowników oraz wzrostu gospodarczego i konkurencyjności.


Źródło: gsa.europa.eu, newtonmedia.eu
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3539 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
793 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3793 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1102 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
596 0 sternvega
22-04-2023 03:44