NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Smart-Wrocław Pierwsze polskie miasto, któremu SatRevolution udostępni dane satelitarne

AstronautykaOpracowanie i realizacja strategii inteligentnego miasta – to cel współpracy gospodarczej zawiązanej pomiędzy Miastem Wrocław, Instytutem Rozwoju Terytorialnego, Dolnośląską Agencją Współpracy Gospodarczej oraz polską firmą SatRevolution. Dzięki przełomowej inicjatywie, Wrocław wykorzysta dane satelitarne oraz informacje płynące z czujników naziemnych m.in. do walki ze smogiem i do monitoringu transportu w mieście.

Image  by Astronomia24
SatRevolution S.A. to spółka stworzona przez zespół ekspertów technologicznych.


Spółka SatRevolution złożyła wniosek o uprawnienia radiowe dla REC1 - pierwszej konstelacji satelitarnej umożliwiającej obrazowanie Ziemi w czasie rzeczywistym. Zdjęcia z umieszczonych na orbicie nanosatelitów chce wykorzystać m.in. Miasto Wrocław. Będzie to pierwszy krok do realizacji koncepcji smart city, czyli wykorzystania inteligentnych systemów do zarządzania miastem, zagospodarowaniem przestrzennym oraz do monitoringu środowiska. Wdrażanie zaawansowanych technologii przyczyni się do zwiększenia wydajności miejskiej infrastruktury oraz przybliży miasto do realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

W wyniku projektu, Wrocław oraz cały region dolnośląski staną się pionierami wdrażającymi innowacyjne rozwiązania w zakresie:

- analizy zanieczyszczenia powietrza i detekcji smogu,
- zwiększania efektywności energetycznej,
- cyklicznego monitorowania zmian przestrzennych oraz ich oddziaływania na środowisko naturalne,
- zarządzania terenami zielonymi,
- polityki krajobrazowej i zrównoważonego rozwoju.

- Podpisanie listu intencyjnego w sprawie takiej współpracy to dla nas ogromne wyróżnienie, które potwierdza, że nasza konstelacja nanosatelitów jest narzędziem niezbędnym do sprawnego funkcjonowania miast i ich rozwoju. Zobrazowania satelitarne są już teraz wykorzystywane na świecie do monitorowania natężenia ruchu ulicznego czy do śledzenia jakości powietrza - sprawy kluczowej dla zdrowia i komfortu mieszkańców. Wrocław zawsze był miastem z wizją, które nie bało się inwestycji w przełomowe rozwiązania. Ta współpraca to początek kolejnego, obiecującego rozdziału, pod nazwą „smart-Wrocław”. Cieszymy się, że nasze technologie będą jego częścią – opowiada Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRevolution.

- Są co najmniej dwa aspekty, dla których warto jest wspierać ten wyjątkowy projekt. Pierwszy – innowacje są kołem zamachowym gospodarki. Drugi – jeśli uda się ten projekt rozwinąć i satelita zawiśnie nad naszymi głowami, to samorządy będą mogły sprawne, precyzyjnie i tanio rozwiązywać różne problemy w przestrzeni miejskiej. Ten projekt powstał we Wrocławiu ponieważ Wrocław jest stolicą polskiej innowacji. Trzymam mocno kciuki, żeby się udało – zaznacza Wiceprezydent Wrocławia Adam Zawada.

Uroczyste podpisanie listu intencyjnego odbyło się w Hali Stulecia we Wrocławiu, w ramach wystawy NASA – Space Adventure.

Zainteresowanie rozwiązaniem firmy SatRevolution wyraził również UNITAR – Instytut ONZ do spraw Badań i Szkoleń. Planuje on wykorzystanie danych pochodzących z konstelacji REC w swoim programie UNOSAT, wspierającym działania z zakresu pomocy humanitarnej, bezpieczeństwa i planowania rozwoju terytorialnego.


Informacja prasowa: mondaypr.pl, SatRevolution S.A
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Bresser
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
23 1 Andrzej
25-10-2020 20:05
Najdroższy sprzęt
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
49 0 Justynna21
12-10-2020 14:12
Najbliższa misja
MISJE ZAŁOGOWE
37 0 Justynna21
12-10-2020 14:07
Prezent dla chrześniaka
TEMATY OGÓLNE
35 0 Justynna21
12-10-2020 14:02
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
70 0 poczatekIkoniec
28-09-2020 12:48