NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Misja Sojuz MS-12 - nowa załoga dotarła na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Statki kosmiczne14 marca o godzinie 20:14 czasu polskiego z wyrzutni 1/PU-5 na Bajkonurze wystrzelona została rakieta nośna Sojuz-FG, która wyniosła na orbitę załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-12. Jego połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nastąpiło w nocy 15 marca o godzinie 02:01 czasu polskiego. Aktualnie rakiety typu Sojuz służą do transportu kosmonautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz do wynoszenia ciężkich ładunków na orbitę. W ramach misji MS-12 na pokład stacji został dostarczony statek ratowniczy oraz nowa stała załoga.

Image  by Astronomia24
Start rakiety Sojuz w ramach misji MS-12. Autor: NASA


W skład 59 i 60 stałej załogi stacji (ISS) wchodzi dowódca Aleksiej Owczynin (Roskosmos, Rosja), a także dwóch inżynierów pokładowych Tyler Hague (NASA, USA) oraz Christina Koch (NASA, USA). Największe doświadczenie z całej trójki posiada 48-letni dowódca statku Aleksiej Owczynin dla, którego był to już trzeci lot w tym 2 na orbitę. Nieco mniejsze doświadczenie bo zaledwie dwa loty w tym jeden na orbitę posiada 44 letni inżynier pokładowy Tyler Hague. Podczas wczorajszego startu swój debiutancki lot zaliczyła 40 letnia inżynier pokładowa Christina Koch.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że dla Aleksieja Owczynina oraz Tylera Hague jest to już drugi lot w ciągu kilku miesięcy. W październiku ubiegłego roku brali oni udział podczas nieudanej misji statku Sojuz MS-10, o której możecie przeczytać w naszej oddzielnej aktualności (Link). Do czego serdecznie zachęcamy.

Z dniem 15 marca załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) powraca do sześcioosobowego składu. W ciągu najbliższych tygodni załogę czekają trzy spacery kosmiczne oraz cała seria nowych eksperymentów naukowych. Załoga misji MS-11 w skład, której wchodzi Oleg Kononienko, David Saint-Jacques oraz Anne McClain, powróci na Ziemię 25 czerwca. 2 lipca planowany jest ostatni przylot załogi stacji (ISS) w ramach misji Sojuz MS-13. Od drugiej połowy lipca nowe załogi stacji (ISS) będą wynoszone za pomocą amerykańskiego statku Crew Dragon, który aktualnie jest testowany do przyszłych lotów załogowych.

Astronomia24
15.03.2019 Start rakiety Sojuz w ramach misji MS-12. Autor: NASA


Zobacz też:

- Statek kosmiczny Sojuz MS-10 lądował awaryjnie w Kazachstanie. Problemy podczas startu! - październik 11 2018
- 3 grudnia z Bajkonuru wystartuje załogowy statek Sojuz MS-11 z nową załogą stacji (ISS). - grudzień 02 2018


Źródło: nasa.gov, astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24