NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Odkryto superziemie na orbicie wokół Gwiazdy Barnarda!

Planety i EgzoplanetyEuropejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało, iż w ramach projektu Red Dots i CARMENES dokonano zaskakującego odkrycia egzoplanety wokół najbliższej pojedynczej gwiazdy względem Słońca. Precyzując - odkrycia dokonano wokół gwiazdy Barnarda znajdującej się jedynie 6 lat świetlnych od nas. Odkryta egzoplaneta posiada masę co najmniej 3,2 mas Ziemi. Projekt Red Dots to jeden z największych projektów obserwacyjnych korzystających z wielu teleskopów na całym świecie, w tym należącego do ESO instrumentu HARPS.

Image  by Astronomia24
Artystyczna wizja powierzchni superziemi krążącej wokół Gwiazdy Barnarda fot: ESO/M. Kornmesser


Prawie trzykrotnie większa masa egzoplanety od Ziemi sprawia, że mamy do czynienia z tzw. superziemią, czyli obiektem pozasłonecznym o masie większej od masy Ziemi i należącej do typu planet skalistych. Planeta otrzymała oznaczenie Gwiazda Bernarda b, a co za tym idzie - stała się drugą znaną egzoplanetą pod względem odległości od Ziemi.

Na temat nowo odkrytego obiektu wiadomo wciąż stosunkowo niewiele. Dane, które udało się zebrać wskazują, że okrąża swoją macierzystą gwiazdę co około 233 dni. Gwiazda Barnarda to niezwykle lekki i "chłodny" czerwony karzeł charakteryzujący się tym, że bardzo słabo rozświetla nowo odkryty świat. Światło dostarczane na powierzchnie planety to zaledwie 2% energii, którą Ziemia otrzymuje od Słońca.

Niski poziom energii dostarczany na powierzchnie egzoplanety sprawia, że mamy do czynienia z niegościnnym dla życia światem. Obszar na jakim znajduje się Gwiazda Bernarda b, sprawia, że substancje takie jak woda przechodzą w stan stały (lód). Ten mroźny i ciemny świat może mieć temperaturę dochodzącą do nawet -170℃.

Próby poszukiwania egzoplanet wokół Gwiazdy Bernarda były podejmowane już wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Badania te zawsze kończyły się skutkiem negatywnym. Przełom w odkryciu był możliwy dzięki połączeniu pomiarów z wielu instrumentów naukowych pracujących na całym świecie. Naukowcy do swoich badań wykorzystali efekt Dopplera. Gdy planeta okrąża macierzystą gwiazdę, jej grawitacyjne oddziaływanie sprawia, że gwiazda się "kołysze". Gdy gwiazda oddala się od planety, jej widmo przesuwa się w stronę czerwoną, czyli w stronę fal dłuższych. Z kolei światło gwiazdy jest przesunięte w stronę fal krótszych, bardziej niebieskich, gdy gwiazda zbliża się do planety.

Astronomowie wykorzystują ten efekt do mierzenia zmian prędkości gwiazdy z bardzo dużą dokładnością. Urządzenie HARPS może wykryć zmiany prędkości gwiazdy na poziomie 3,5km/h. Tego typu poszukiwanie ezgoplanet znane jest jako metoda prędkości radialnych. Co ciekawe - nigdy wcześniej metoda ta nie była użyta do wykrycia planety typu superziemia na tak rozległej orbicie wokół gwiazdy.

Artystyczna wizja ezgoplanety wokół Gwiazdy Barnarda


Astronomia24
Artystyczna wizja powierzchni superziemi krążącej wokół Gwiazdy Barnarda fot: ESO/M. Kornmesser


Astronomia24
Artystyczna wizja ezgoplanety wokół Gwiazdy Barnarda fot: ESO/M. Kornmesser


Zobacz też:

- Galeria zdjęć: Astrofotografia
- Kalendarz zjawisk astronomicznych w 2018 roku


Źródło: eso.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Książki o kosmosie
WSZECHŚWIAT
264 2 Dominik
22-01-2021 10:49
Astrofizyka dla zabieganych...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1930 2 Dominik
22-01-2021 08:43
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
4328 5 Dominik
22-01-2021 08:38
filmy
INNE
10247 14 Morek
14-01-2021 10:14
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
379 1 Morek
14-01-2021 10:01