NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

W AGH będą dyskutować o przyszłości górnictwa kosmicznego

AstronomiaW czwartek, 24 maja w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się I Studencka Konferencja Górnictwa Kosmicznego. Jak wycenić asteroidę, czy życie komet jest burzliwe i w jaki sposób pozyskać wodę w kosmosie - na te i inne pytania odpowiedzą naukowcy i studenci podczas konferencji. Jest to pierwsze w Polsce tego typu wydarzenie poświęcone górnictwu kosmicznemu zorganizowane przez studenckie koła naukowe.

Image  by Astronomia24
24 maja odbędzie się I Studencka Konferencja Górnictwa Kosmicznego.


Celem I Studenckiej Konferencji Górnictwa Kosmicznego jest zgłębienie oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat górnictwa kosmicznego. Podczas wydarzenia swoje wystąpienia wygłoszą przedstawiciele m.in. Ministerstwa Środowiska, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Politechniki Wrocławskiej. Zaproszeni naukowcy porozmawiają o technologiach mających zastosowanie w górnictwie kosmicznym. Poruszą m.in. tematykę geologii ciał niebieskich, druku 3D w stanie nieważkości, napędów kosmicznych, pobierania próbek skał z ciał niebieskich, wykorzystania metod geofizycznych w badaniu kosmosu czy robotyki kosmicznej.

Górnictwo kosmiczne to dziedzina, która zajmuje się możliwościami pozyskiwania surowców naturalnych z przestrzeni kosmicznej. W związku ze stopniowym wyczerpywaniem się zasobów ziemskich, konieczność sięgania po surowce z kosmosu staje się realną wizją. Dlatego też dziedzina ta również w AGH dynamicznie się rozwija. Niedawno naukowcy z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii rozpoczęli prace nad projektem, którego celem jest pierwsze lądowanie na Fobosie. Zespół badawczy z AGH wyznaczy różne warianty budowy nawierzchni satelity Marsa i opracuje model matematyczny kontaktu stopy lądownika z powierzchnią Fobosa. Zagadnieniami eksploracji kosmicznej zajmują się również studenci działający w licznych kołach naukowych. Zespół AGH Space Systems specjalizuje się w rozwijaniu technologii przemysłu kosmicznego, a w szczególności w budowie rakiet, satelitów, sond kosmicznych oraz łazików marsjańskich.

I Studencka Konferencja Górnictwa Kosmicznego organizowana jest przez cztery koła naukowe: AGH Space Systems, Koło Naukowe Mechaników Górników, Koło Naukowe Skalnik oraz Koło Naukowe Geofizyków AGH GEOFON. Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Patronatem objęli konferencję m.in. Polska Agencja Kosmiczna i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Szczegółowe informacje na temat wydarzenia: skgk.agh.edu.pl




Informacja prasowa: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie agh.edu.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
640 3 bygbyt
21-09-2023 09:52
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12495 8 Morek
30-08-2023 12:33
Zaćmienie Księżyca
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
7562 7 Morek
30-08-2023 12:29
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
158 1 Morek
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
257 0 sternvega
22-04-2023 03:44