NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

NASA wytypowała 2 z 12 koncepcji misji. Interesujące!

NASAKolejna ciekawa wiadomość płynie do nas pod koniec tego roku. Agencja Kosmiczna (NASA) wyłoniła w konkursie dwie koncepcje misji, które uznała za wartościowe i warte wykonania. Są to CAESAR i Dragonfly. Ta pierwsza będzie miała na celu pobranie próbek z jądra komety Churyumov-Gerasimenko. Z kolei druga misja przewiduje badania na Tytanie (księżyc Saturna) za pomocą latającego lądownika, który mógłby przemieszczać się do miejsc oddalonych od siebie o wiele kilometrów. Zapowiada się interesująco, a to jeszcze nie koniec bowiem dofinansowane zostaną jeszcze dwa inne projekty.

Image  by Astronomia24
Wizja misji Comet Astrobiology Exploration Sample Return (CAESAR) Autor: NASA


Misja Comet Astrobiology Exploration Sample Return (CAESAR):

Kometa Churyumov-Gerasimenko została zbadana przez sondę Rosetta, która kończąc misję rozbiła się o jej powierzchnię, o czym zresztą mogliście przeczytać na naszym portalu (Link). Tym razem NASA przewiduje misję mającą na celu pobranie próbki z jej jądra, które następnie zostaną przekazane na Ziemię. Pobrana próbka pomoże ustalić - czy i w jaki sposób materiały, z których składa się kometa przyczyniły się do obecności wody na Ziemi czy wreszcie istnienia życia. Wspomnieć należy, że na powierzchni komety wykryto m.in. aminokwas – glicynę oraz fosfor, a więc składniki wchodzące w skład DNA oraz błon komórkowych. Wpływ komet na powyższe będzie więc celem wielu najbliższych badań.

Misja Dragonfly:

Druga misja obierze za cel księżyc Saturna – Tytan. Lądownik wyposażony w śmigła podobne do tych z dronów mógłby przemieszczać się w wiele miejsc na jego powierzchni. Tym samym umożliwiłoby to zbadanie wielu zróżnicowanych obszarów, które bez wątpienia kryją wiele tajemnic.

Misje CAESAR i Dragonfly zostaną dofinansowane do końca 2018 roku w celu dalszego rozwoju i ich dopracowywania. NASA planuje wybrać jedno z tych badań wiosną 2019 r., aby kontynuować kolejne fazy misji. Pula przeznaczona na projekty wyniosła około 850 milionów dolarów.

Koncepcje zostały wybrane spośród 12 propozycji. "To ogromny krok naprzód w rozwijaniu naszej kolejnej odważnej misji odkrywania nauki" - powiedział Thomas Zurbuchen z NASA. "Są to kuszące cele, które starają się odpowiedzieć na niektóre z najważniejszych pytań o naszym Układzie Słonecznym."

Dodatkowo dofinansowanie otrzymają jeszcze dwa projekty: Enceladus Life Signatures and Habitability (ELSAH): misja ta otrzyma środki na rozwój wydajnych technik ograniczania zanieczyszczenia umożliwiających dokonywanie pomiarów wykrywalności życia w misjach. Drugi z projektów, tj. Venus In situ Composition Investigations (VICI) otrzyma środki na dalszy rozwój Venus Element and Mineralogy Camera –, a więc instrumentu narażonego na pracę w trudnych warunkach na Wenus. Instrument ten wykorzystuje lasery na lądowniku do pomiaru mineralogii i składu skał na powierzchni Wenus.

Astronomia24
Wizja misji Comet Astrobiology Exploration Sample Return (CAESAR) Autor: NASA


Astronomia24
Wizja misji Dragonfly, Autor: NASAŹródło: nasa.gov
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2782 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
810 1 Morek
22-07-2021 07:48
Perseidy 2021
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
274 0 Andrzej
18-07-2021 20:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1811 1 Justynna21
09-07-2021 14:47
Książki astronomiczne
INNE
3381 2 Andrzej
21-06-2021 14:16