NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Nasz Układ Słoneczny nie jest już jedyny. W układzie Kepler-90 odkryto 8 planetę!

Planety i EgzoplanetyNASA powiadomiła o odkryciu ósmej planety w układzie Kepler-90. Oznacza to, że nasz Układ Słoneczny stracił miano jedynego dotychczas znanego układu złożonego z ośmiu planet. Co ciekawe odkrycia dokonała samo ucząca się sztuczna inteligencja od Google, która przeanalizowała stare dane zgromadzone przez Kosmiczny Teleskop Keplera. Przekonajmy się w jaki sposób sztuczna inteligencja pomogła w odkryciu.

Image  by Astronomia24
Wszystko wskazuje na to, że sztuczna inteligencja przyczyni się wkrótce do kolejnych odkryć
fot. NASA/Tim Pyle


Odkrytą planetę oznaczono nazwą Kepler-90i. Obiekt jest najmniejszą planetą orbitującą wokół gwiazdy KOI-351 i wiele wskazuje na to, że jest to planeta skalista. Okrążenie gwiazdy zajmuje jej 14 dni, a temperatura na jej powierzchni wynosi ponad 400 stopni Celsjusza. Układ Kepler-90, w którym znajduje się odkryta planeta uznany został za mniejszą wersję naszego Układu Słonecznego. W jego skład wchodzą zarówno mniejsze jak i większe obiekty. Znajdują się jednak zdecydowanie bliżej siebie niż ma to miejsce w przypadku Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana czy Neptuna.

Ciekawym zagadnieniem, które zapewne Was interesuje jest sztuczna inteligencja Google, która przyczyniła się do odkrycia. Już w tym momencie wydaje się, że to nie koniec wykorzystania tego rozwiązania przez NASA, bowiem niemałym wydarzeniem jest to o czym właśnie piszemy i bez wątpienia trzeba uznać je za sukces. Gdyby nie eksperyment nasz Układ Słoneczny nadal byłby jedynym znanym, złożonym z ośmiu planet.

Program otrzymał do analizy dane z Kosmicznego Teleskopu Keplera. Dzięki gigantycznej wrażliwości na wszelkie niedoskonałości udało mu się wychwycić najdrobniejsze oznaki załamywania się światła.

W ramach eksperymentu program otrzymał początkowo 15 tysięcy przeanalizowanych już przez ekspertów sygnałów. Celem było nauczenie programu ich rozpoznawania. Test zakończył się powodzeniem. Program osiągnął skuteczność w wysokości 96 procent. Po nauce rozpoznawania program otrzymał do analizy zestaw słabszych sygnałów w pobliżu gwiazd, gdzie odkryto już kilka planet. Tym sposobem trafiono na kolejną, której analizujący człowiek po prostu nie namierzył. Naszym zdaniem kwestią czasu jest ogłoszenie kolejnych odkryć właśnie przy pomocy sztucznej inteligencji.

Kepler-90i to już druga planeta odkryta przez program. Wcześniej w układzie Kepler-80 zlokalizowana została planeta Kepler-80g. Wiele zawdzięczamy Christopherowi Shallue – programiście Google, który w wolnym czasie postanowił zająć się poszukiwaniem egzoplanet. Wykorzystując swoją wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji nawiązał kontakt z agencją NASA, która zdecydowała się na opisywany wyżej eksperyment.

Astronomia24
Rozmiary planet układu Kepler-90 i Układu Słonecznego Autor: NASA Ames, Wendy Stenzel
(Kliknij na zdjęcie aby powiększyć)


Prezentacja, Autor: NASAŹródło: nasa.gov fot: NASA/Tim Pyle, NASA Ames, Wendy Stenzel
Prevo
<
#1 | Prevo dnia 19.12.2017 12:19
Ja mysle ze Wszystkie te uklady to nie przypadek

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
633 3 bygbyt
21-09-2023 09:52
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12488 8 Morek
30-08-2023 12:33
Zaćmienie Księżyca
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
7556 7 Morek
30-08-2023 12:29
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
153 1 Morek
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
253 0 sternvega
22-04-2023 03:44