NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Reklama

Goście w astrobazie w Kruszwicy

Planetaria Obserwatorium astronomiczne Astrobaza Kopernik przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski) odwiedzą dziś (15 listopada) przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie oraz ich partnerzy z Francji i Wielkiej Brytanii. Kruszwiczanie zaprezentują gościom swoje astronomiczne osiągnięcia i projekty. Astrobaza w Kruszwicy to jedno z czternastu ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstały w Kujawsko-Pomorskiem w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Image  by Astronomia24
Budynek Astrobazy w Kruszwicy.


Obserwatoria działają także w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Świeciu, Gostycynie, Żninie, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. – To wyjątkowy projekt, nie tylko w skali w kraju. Nasze astrobazy pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Obserwatorium przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy należy do tych astrobaz, które działają najprężniej. Zajęcia są zróżnicowane: od kół astronomicznych poprzez wykłady, prelekcje i lekcje astronomii po obserwacje nocne i dzienne. Uczniowie samodzielnie wykonują proste przyrządy astronomiczne, prowadzą obserwacje i uczestniczą w projektach międzynarodowych. Z infrastruktury kruszwickiej astrobazy korzystają też przedszkolaki i seniorzy oraz inni miłośnicy astronomii.

Astrobazę w Kruszwicy odwiedzi dziś grupa nauczycieli i popularyzatorów nauk ścisłych z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie, Narodowego Centrum Kosmicznego w Leicester (Wielka Brytania) oraz centrum nauki Cité de l'espace w Tuluzie (Francja). To uczestnicy międzynarodowego projektu „Od śrubki do satelity – dobre praktyki w nauczaniu fizyki w gimnazjach oraz fizyki z astronomią w szkołach ponadgimnazjalnych”, którzy chcą zapoznać się najlepszymi polskimi osiągnięciami w dziedzinie nauczania przedmiotów ścisłych. Kruszwiczanie zaprezentują gościom działalność astrobazy oraz opowiedzą o realizowanych projektach astronomicznych. W ramach rewizyty odwiedzą wkrótce Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.


Informacja prasowa: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Pierwszy sprzęt astronomic...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
12845 8 wiktorr7
16-01-2025 06:21
Astrofotografia
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1365 1 Andrzej
07-01-2025 14:40
Programy astronomiczne
PROGRAMY ASTRONOMICZNE
5012 2 Andrzej
24-12-2024 08:17
Różnice cenowe teleskopó...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
3467 0 mandarin
19-12-2024 13:22
Najdroższy sprzęt
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
1205 0 Justynna21
19-12-2024 13:11