NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2019

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Zanim polecą na Księżyc trenują na Teneryfie

KsiężycDwa łaziki Europejskiej Agencji Kosmicznej trenowały zarówno w dzień i w nocy na Teneryfie. Wybrany obszar przypominał ten znany z powierzchni naszego Księżyca. Zanim jednak dojdzie do misji w kierunku Srebrnego Globu należy przeprowadzić szereg analiz – w tym terabajtów danych zgromadzonych w ramach przeprowadzonych przejazdów próbnych.

Image  by Astronomia24
Powrót na Księżyc i koncentracja na nim to marzenie wielu miłośników astronomii


Testy w ramach projektu LUCID (Walidacja i Demonstracja Konceptu Scenariuszy Księżycowych) trwały dziewięć dni. Łazik Heavy Duty Planetary Rover (HDPR) kierowany był przez zespół z Laboratorium Robotyki Planetarnej w ESA. Łazik Rover Autonomy Testbed (RAT) kierowany był z kolei przez inżynierów z hiszpańskiej firmy GMV przy pomocy dedykowanego systemu kontroli. Jak tłumaczy Martin Azkarate z ESA - "Dotychczas łaziki planetarne testowano zawsze w trakcie dnia. Jednak proponowane misje, które mają udać się na bieguny Księżyca, będą miały znacznie trudniejsze warunki oświetleniowe". Azkarate wyjaśnił, że "wysoka szerokość geograficzna oznacza, że Słońce będzie znajdować się nisko przy horyzoncie, cienie będą bardzo długie, zaś kratery będą położone w permanentnej nocy - może się tam znajdować interesujący dla nauki lód wodny i inne zamrożone gazy lotne".

Treningi przed lotem na Księżyc są niezbędne i na samych przejażdżkach zakończyć się nie mogą. Stąd też materiał zgromadzony w ramach ćwiczeń będzie analizowany na szereg sposobów. Sterowanie łazikami na Ziemi ma pomóc w opracowaniu właściwego sposobu sterowania będąc już na Księżycu.

Testy miały miejsce na Teneryfie, na obszarze należącym do Parku Narodowego Teide w okolicach, gdzie nie brakuje kamieni i trudnych do pokonania przeszkód. Kolejne próby przeprowadzone zostaną we wrześniu.

Misja na Księżyc budzi emocje już w samym momencie jej zapowiedzi. Wielu miłośników astronomii często porusza ten temat zadając pytanie dlaczego nikt nie wyrywa się, by wysłać na Srebrny Glob misję załogową. Być może wysłanie łazików nie spełni wszystkich oczekiwań, ale może choć w pewnym stopniu zaspokoi naszą ciekawość. Jedno jest pewne – terabajty gromadzonych danych i zapowiedzi kolejnych testów przybliżają nas do tego wydarzenia. Podkreślić w tym momencie trzeba, że przygotowania nie będą trwać miesiącami, a z pewnością latami.

Astronomia24
Łazik HDPR i Księżyc. Autor: ESA/KP Robotics


Astronomia24
Łazik RAT nocą. Autor: Fernando Gandía/GMV


Astronomia24
Widok z drona na obszar testowy. Autor: ESAŹródło: esa.int
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
622 1 Andrzej
07-02-2020 12:01
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
1866 1 HieronKwiat
21-01-2020 18:46
lornetka czy teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
164 0 kiler000
11-01-2020 19:43
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
11987 7 jackwilshere
05-12-2019 19:35
Filtry i okulary
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
691 3 Ufo
06-10-2019 19:28