NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Nowe zdjęcia gwiazdy WR 22 oraz Mgławicy Carina

Galaktyki  i MgławiceEuropejskie Obserwatorium ESO opublikowało niezwykłe zdjęcia gwiazdy WR 22 oraz jej otoczenia. W tym wypadku możemy ujrzeć przepiękną Mgławice Carina. WR 22 jest gwiazda posiadająca masę aż 70 razy większa od Słońca! Gwiazdy o takiej masie są znane z intensywnych promieniowań, które są spowodowane wiatrami gwiazdowymi rozprzestrzeniającymi ich materie.

Image  by Astronomia24
Gwiazda Wolfa-Rayeta 22 oraz Mgławica Carina
fot. ESO


Gwiazda Wolfa-Rayeta została nazwana tak od dwóch nazwisk francuskich astronomów, którzy jako pierwsi zdołali zidentyfikować ją w połowie XIX wieku. Mimo, że gwiazda znajduje się ponad 5000 lat świetlnych od Ziemi, jest mało prawdopodobne aby ujrzeć ją gołym okiem nawet przy dobrych warunkach. Gwiazdę otacza kolorowe tło z Mgławicy Carina, jest ono tworzone przez interakcje pomiędzy intensywnym ultrafioletowym promieniowaniem pochodzącym od WR 22 oraz innych gorących masywnych gwiazd, które także znajdują się w otoczeniu mgławicy. Na zdjęciu bez problemu możemy dostrzec również chmurę dużych rozmiarów, jest ona skupiskiem gazów złożonych przede wszystkim z wodoru.

Mgławica Carina znana również jako NGC 3372 znajduje się w konstelacji Kila. Została odkryta w 1751 roku przez Nicolasa Louisa de Lacaille. Mgławica ta znajduje się w odległości około 7500 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Strzelca, a jej rozmiary są szacowane na 260 lat świetlnych.

-Zdjęcia w pełnej rozdzielczości na eso.org


Źródło: universetoday.com, eso.org, wikipedia.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24