NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Superszybka gwiazda wyrzucona z Drogi Mlecznej

Galaktyki  i MgławiceAstronomowie za pomocą Teleskopu Hubble'a zaobserwowali super szybką gwiazdę, (HE 0437-5439) która została wyrzucona z galaktyki Drogi Mlecznej, porusza się aż trzykrotnie szybciej od Słońca. Jej pochodzenie nie jest do końca znane jednak powstały przypuszczenia, że powstała przypadkowo w niezwykłych okolicznościach.


Image  by Astronomia24
Super szybka gwiazda HE 0437-5439
fot Hubble/NASA.


Układ trzech gwiazd znalazł się na tyle blisko czarnej dziury, że jedna z nich została prawdopodobnie przez nią przechwycona, a dwie pozostałe wyrzucone z Drogi Mlecznej, z których po połączeniu powstała "Supergorąca niebieska gwiazda", poruszająca się z bardzo dużą prędkością. Tylko szczęśliwy traf i determinacja astronomów spowodowała, że została ona uchwycona przez Teleskop Hubble'a. Gwiazda HE 0437-5439, bo takie nadano jest oznaczenie aktualnie znajduje się aż 200 tysięcy lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej i porusza się z niewiarygodną prędkością - 2,5 miliona km/h!

Sto milionów lat temu układ trzech gwiazd poruszał się blisko centrum naszej galaktyki. Na podstawie prędkości i położenia gwiazdy oszacowano, że to właśnie tyle czasu potrzebowała, aby przemieścić się z centrum Galaktyki do obecnej pozycji. Masa HE 0437-5439 jest aż 9 razy większa od masy Słońca! Gwiazda posiada niebieski kolor co może świadczyć że jej wiek prawdopodobnie wynosi zaledwie 20 milionów lat.


-Mechanizm wyrzucenia gwiazdy HE 0437-5439 z Drogi Mlecznej. (NASA)


Źródło: NASA
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [4 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24