NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Wulkany na Merkurym wygasły już dawno temu?

WulkanyNajnowsze wyniki badań oparte m.in. na fotografiach wykonanych przez sondę MESSENGER, która pracowała na orbicie Merkurego, pozwalają lepiej poznać historię planety. Misja pochłonęła prawie pół miliarda dolarów. Dzięki niej być może łatwiej będzie przewidzieć zmiany, które będą zachodzić na innych planetach skalistych, tj. Merkurym, Wenus Marsie oraz również Ziemi.


Image  by Astronomia24
Być może łatwiej będzie przewidzieć zmiany które zajdą na innych planetach skalistych.


Od wielu lat, a dokładnie od 1974 roku czyli od momentu kiedy sonda Mariner 10 wykonała pierwsze zdjęcia Merkurego, naukowcy zastanawiali się nad tym, czy na powierzchni planety istnieją aktywne wulkany. Jeszcze kilka lat temu na podstawie zdjęć zgromadzonych przez sondę MESSENGER twierdzono, że najmniejsza planeta naszego Układu Słonecznego na swojej powierzchni posiada liczne i możliwe, że również aktywne wulkany. Dziś nowe badania oparte na analizie zdjęć wykonanych przez sondę wskazują, że główna aktywność wulkanów na Merkurym zakończyła się już dawno temu.

Już kilka lat temu coraz częściej mówiono o tym, że Merkury jest planetą inną niż wszystkie. Dziś o najbliższej Słońcu planecie naszego Układu wiadomo nieco więcej niż tylko to, że „różni się od innych”. Na obiekcie doszło do ochłodzenia i jego skurczenia, a procesy wulkaniczne wygasły około 3,5 mld lat temu. Co ciekawe kratery na biegunach Merkurego wypełnione są wodą i lodem, a temperatura waha się w przedziale: −183 °C do 427 °C. Natomiast jeśli mowa o zagadnieniu dotyczącym kurczenia to szacuje się, że Merkury skurczył się nawet o 7km. Wpływ na to mają różnorodne struktury spotykane na powierzchni planety, wahania temperatur i stosunkowo cienki płaszcz, który przyczynił się do utraty ciepła wewnątrz planety.

Ten ciekawy kształt skorupy i występujące na niej kratery naukowcy badali nie dysponując rzecz jasna żadnymi próbkami gruntu, a przede wszystkim pozyskanymi podczas kosztownej misji zdjęciami. M.in. na ich podstawie stwierdzono, że w wyniku kurczenia i ochłodzenia na planecie doszło do wygaśnięcia procesów wulkanicznych, a więc uszczelnienia struktur, przez które w przeszłości mogła wydostawać się lawa. Dzięki powyższym rezultatom badań można przewidzieć, jakie zmiany będą zachodzić na innych planetach skalistych - w tym również na Ziemi. Niewątpliwie zagadnienie to będzie poddawane jeszcze licznym badaniom. Kto wie, być może za kilkadziesiąt lat w wyniku pojawienia się nowych materiałów dowodowych teoria ta ulegnie zmianie.


Źródło: news.ncsu.edu wikipedia.org fot: wikipedia.org
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
samolot czy ufo
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
156 1 Andrzej
18-03-2020 12:01
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
782 1 Andrzej
07-02-2020 12:01
Polacy odkryli kometę
WSZECHŚWIAT
2001 1 HieronKwiat
21-01-2020 18:46
lornetka czy teleskop
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
276 0 kiler000
11-01-2020 19:43
Dobre kamery na obserwacje ...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
12159 7 jackwilshere
05-12-2019 19:35