NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2020

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Reklama

Polskie firmy posprzątają kosmos

AstronomiaDwie polskie spółki – SKA Polska z Warszawy i OptiNav ze Słupska – uzyskały dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020 na wykorzystanie technologii kosmicznych. Dzięki tym pieniądzom przetestują w praktyce swoje pomysły na posprzątanie przestrzeni kosmicznej. Nieczynne satelity, fragmenty rakiet, pozostałości po kolizjach i eksplozjach – wszystkie te elementy mogą znaleźć się na kursie statków kosmicznych. Dlatego konieczne jest posprzątanie kosmosu.

Image  by Astronomia24
Kosmiczne śmieci są realnym zagrożeniem dla misji załogowych


Firmy OptiNav i SKA Polska stworzą specjalne oprogramowanie, które przyczyni się do powstania pierwszego europejskiego systemu aktywnego usuwania odpadów w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem sieci. Powstaje koncepcja „kosmicznej śmieciarki”, która wystrzeliwałaby sieć oplatającą nieczynny obiekt i umożliwiającą jego odholowanie.

– Projekt z udziałem obu polskich firm jest doskonałym przykładem na to, jak firmy z Polski wykorzystują możliwości finansowania swoich projektów związanych z technologiami kosmicznymi. A polskich firm działających w branży kosmicznej jest coraz więcej – mówi Sebastian Serwiak, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu ramowego Horyzont 2020, instytucji która wspiera naukowców i firmy w staraniach o finansowanie z programów ramowych.

Obie polskie firmy dostaną na realizację projektu ponad 2,5 mln zł. Będą go realizowały do 2017 roku z włoskim partnerem, który jest liderem tego międzynarodowego konsorcjum. Projekt jest realizowany w ramach Instrumentu MŚP w programie ramowym Horyzont 2020.

– SKA Polska bierze udział w projektowaniu pełnowymiarowej sieci przechwytującej satelity i urządzenia do jej wystrzeliwania. Udoskonalamy też symulator, który jest w tym przypadku kluczowym narzędziem wspomagającym projektowanie – mówi Wojciech Gołębiowski z firmy SKA Polska. – Zamykamy ważny etap dalszego rozwoju symulatora i wykonujemy pełnoskalowe symulacje przechwytywania różnego rodzaju śmieci. Chcemy znaleźć taką konstrukcję sieci, która najlepiej spełnia stawiane przed nią wymagania – dodaje. Jego zdaniem dostępność finansowania unijnego jest bardzo istotna dla małych i średnich polskich firm, które chcą rozwijać własne technologie, by móc konkurować na europejskim rynku.


Informacja prasowa: sciencepr.pl
Gość H.
<
#1 | Gość H. dnia listopad 23 2015 17:51:39
Ja to widzę tak ,nie każda siec wynoszona osobną rakietą ,a 10-sieci poskładanych w Magazynku pierścieniowym jak w Colcie ,wynoszone jedną rakietą. Satelita duży (śmieciarka 6-t. ) z silnikami Jonowymi na Argon,mogący dowolnie i długo ( 10-15 lat ) manewrować po Orbitach szukając śmieci.Magazynek -10 sieci na Pierścieniu 10-cio segmentowym każda z małym silnikiem na paliwo Stałe.Gdy już sieć się zaciśnie na śmieciu ,to jest siec uwalniana sprężyną z pierścienia i w bezpiecznej odległości odpalamy silniczek i wprowadzamy śmieć w Atmosferę do spalenia.Po wyczerpaniu 10-sieci w Magazynku ,gniazdo jego jest zwolnione z pierścienia i z Ziemi lekką Rakietą przybywa w rejon Satelity nowy Magazynek z 10-sieciami i Ramieniem robotycznym jest umieszczany w gnieździe Pierścienia w Satelicie- śmieciarce i sytuacja z chwytaniem w sieć śmieci sie powtarza i wprowadzenie do atmosfery celem spalenia też.Tania i szybka Technologia masowa do likwidacji śmieci. 10-takich satelitów śmieciarek i masowa produkcja tanich Magazynków z siecią (10-szt. )do łapania śmieci ,pozwoliłaby w krótkim czasie znacząco pozbyć się tych śmieci z Orbit ziemskich..

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Najdroższy sprzęt
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
37 0 Justynna21
12-10-2020 14:12
Najbliższa misja
MISJE ZAŁOGOWE
26 0 Justynna21
12-10-2020 14:07
Prezent dla chrześniaka
TEMATY OGÓLNE
31 0 Justynna21
12-10-2020 14:02
Sky-Watcher Dobson 6 czy Sk...
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
59 0 poczatekIkoniec
28-09-2020 12:48
Kamień? Czy meteoryt?
INNE
6952 6 Justynna21
04-09-2020 10:41

Wyobrażone życie - Premiera 08.10.2020

Autor: astronomia24
Autor: astronomia24