NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Stowarzyszenie "Klub Otrycki" rozpoczęło projekt budowy Obserwatorium Astronomicznego

AstronomiaStowarzyszenie „Klub Otrycki” rozpoczęło projekt budowy Obserwatorium Astronomicznego przy Domu Pracy Twórczej „Chata Socjologa”. Chata leży na wysokości 896 m n.p.m, na Otrycie - jednym z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich. Lokalizacja stwarza niepowtarzalne warunki do obserwacji nieba. Zanieczyszczenie sztucznym światłem pochodzące z siedzib ludzkich właściwie tutaj nie występuje.

Image  by Astronomia24
Wiata ogniskowa przed Chatą, Fot: Kamila i Jarek


Pomysł budowy Obserwatorium powstał w 2013 roku. Celem jest popularyzacja astroturystyki w Bieszczadach, rozszerzenie Bieszczadzkiej oferty turystycznej oraz ułatwienie dostępu do nowoczesnych narzędzi dydaktycznych rozszerzających program fizyki miejscowym szkołom podstawowym i średnim. Urządzenie, o które opiera się projekt to teleskop Sky-Watcher (Syntha) Dobson 16 cali z systemem Go-To ułatwiającym wyszukiwanie obiektów na niebie.

„Klub Otrycki” Zaprasza do współpracy.

"Obserwatorium stworzy szeroką paletę możliwości działalności - naukowej, popularyzacyjnej i edukacyjnej w dziedzinie astronomii. Ponadto chcemy prowadzić działania z obszaru edukacji ekologicznej – zrównoważonego rozwoju związku człowieka z naturą oraz ochrony przyrody. Będziemy chcieli udostępniać Obserwatorium na pokazy astronomiczne dla turystów, dla pasjonatów, organizować obozy dla zainteresowanych. Będziemy dążyć do nawiązania spółpracy z uczelniami wyższymi i organizacjami astronomicznymi, żeby Obserwatorium mogło służyć prowadzeniu badań, obserwacji, obozów dla studentów, możliwości realizacji praktyk i zbierania materiałów do prac dyplomowych." - Informuje „Klub Otrycki”

Obserwatorium na Otrycie


Stowarzyszenie „Klub Otrycki”

„Klub Otrycki” został powołany w latach ’70-tych XX wieku do opieki nad Domem Pracy Twórczej „Chata Socjologa”, które pełni także rolę bazy turystycznej – przyjmując gości i urystów od ponad 40 lat. Stowarzyszenie „Klub Otrycki” zostało zarejestrowane w 1990 roku. Stowarzyszenie tworzą miłośnicy i stali bywalcy Chaty. Członkowie Stowarzyszenia prowadzą działalność naukową, samokształceniową i działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego i społecznego człowieka.

"Wielokrotnie wspólnie zastanawialiśmy się nad fenomenem tego bieszczadzkiego miejsca, nad więziami łączącymi tak wiele osób i tworzących naszą wspólnotę. Te więzi uratowały nas, gdy w 13 stycznia 2003 r. w przededniu 30-lecia spłonęła nasza ukochana Chata. Kilka dni po pożarze bez wahania podjęliśmy decyzję o jej odbudowie. Wyrazy żalu i zadeklarowana pomoc z całej Polski upewniły Otrytczyków, że podjęta decyzja o odbudowie była słuszna. Po półtora roku od pożaru na jesieni 2004 r. Chata została oddana do użytku w stanie surowym.

Odbudowa to było wydarzenie, które pokazało nam, że potrafimy działać razem, skutecznie
i budować wspaniałe Rzeczy. Dlatego z takim optymizmem podeszliśmy do pomysłu budowy
Obserwatorium obok naszego Domu w Bieszczadach. Obecnie, po odbudowaniu Chaty, chcemy wzmocnić i odnowić działalność społeczną, naukową i kulturalną – szczególnie w Bieszczadach. Jesteśmy otwarci na ludzi, pomysły i idee."
- Informuje „Klub Otrycki”

astronomia24
(Kliknij aby powiększyć)


Zachęcamy Was do wparcia projektu budowy:

polakpotrafi.pl


Więcej informacji: otryt.bieszczady.pl


Informacja prasowa: Magdalena Kołodziejczyk „Kometa” Prezes Stowarzyszenia Klub Otrycki
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3352 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4018 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4007 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1105 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4284 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54