NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Kosmiczne zawody i konferencja w Świętokrzyskiem

AstronomiaKonferencja Space Days Poland oraz druga edycja zawodów European Rover Challenge odbędą się w dniach 3-6 września w województwie świętokrzyskim. Zawody łazików marsjańskich i towarzyszące temu spotkania naukowe i biznesowe są ważnym punktem na mapie wydarzeń sektora kosmicznego w Polsce. To doskonała okazja do pokazania potencjału kadry inżynierskiej i osiągnięć studentów - oceniła wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

Image  by Astronomia24
Space Days Poland oraz ERC odbędą się w woj. świętokrzyskim! fot: NASA/JPL


Space Days Poland 2015 to nowe wydarzenie, organizowane przez województwo świętokrzyskie i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, które nawiązuje do odbywających się przed laty Dni Technik Satelitarnych oraz spotkań branży kosmicznej organizowanych przez PARP. To dwa dni konferencji na którą zostaną zaproszeni przedstawiciele zagranicznych rynków (m.in. z Brazylii, czy USA), zainteresowanych nawiązaniem relacji biznesowych z polskimi firmami sektora kosmicznego. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie spacedays.eu.

W konferencji wezmą również udział wybrani konstruktorzy łazików studenckich, którzy zachęcą do komercjalizacji swoich dotychczasowych osiągnięć naukowych. Przedstawiciele branży kosmicznej będą mieli okazję prezentować swoją ofertę na blisko 800 m2 powierzchni targowej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-4 września w Best Western Grand Hotel Kielce.

- Ministerstwo Gospodarki docenia bardzo duże zaangażowanie w to wydarzenie władz samorządowych woj. Świętokrzyskiego. Tego typu inicjatywy mogą być inspiracją do przyszłych działań. Na przykład stworzenia klastra wysoko zaawansowanych technologii kosmicznych w tym regionie stwierdził wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk.

- Chcemy integrować branżę kosmiczną w Polsce oraz wspierać ją w osiąganiu celów biznesowych, łącząc potencjał polskich firm z kontrahentami zagranicznymi, poszukujących innowacyjnych i konkurencyjnych rozwiązań ? mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak. - Formuła Space Days Poland jest skierowana zarówno do firm, które są już zaangażowane w prace na rzecz sektora kosmicznego, jak i do firm i instytucji, które chcą dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z działania w tym sektorze gospodarki - dodaje.

European Rover Challenge 2015 to druga edycja imprezy, która z dużym sukcesem odbyła się w zeszłym roku na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w świętokrzyskim Podzamczu. Wydarzenie przyciągnęło ponad 25 tys. odwiedzających, zaś w konkursie łazików udział wzięło 10 drużyn z czterech kontynentów. Rywalizacji przyglądali się m.in. b. szef NASA Ames, prof. Scott Hubbard czy Robert Zubrin, założyciel The Mars Society. W tym roku planowane jest poszerzenie formuły zawodów o specjalny tor dla robotów profesjonalnych, służących na co dzień m.in. w służbach mundurowych. Wśród jurorów ERC znajdzie się m.in. szef Działu Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zawody odbędą się w dniach 5-6 września na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu.

Więcej informacji o ERC na stronie roverchallenge.eu

- Kontynuacja ERC to sygnał, że wydarzenie zostało dobrze przyjęte zarówno przez publiczność, jak i zespoły studenckie z całego świata. Rekrutacja zawodników ruszyła kilka tygodni temu i mogę zdradzić, że mamy już zarejestrowane pierwsze drużyny z Polski, USA i Kanady - mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator wydarzenia. Prowadzimy także rozmowy z firmami i instytucjami, które chcą zaprezentować się podczas wydarzenia, w sekcji przeznaczonej na eksperymenty naukowe oraz pokazy nowych technologii - dodaje Wilczyński.

Zarówno Space Days Poland 2015, jak i European Rover Challenge 2015 są organizowane pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki. Współorganizatorem ERC jest Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne z woj. Świętokrzyskiego.

O Ministerstwie Gospodarki
Minister Gospodarki jest koordynatorem polskiej aktywności w zakresie rozwoju sektora kosmicznego. Przekłada się to w szczególności na współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną, instytucjami Unii Europejskiej oraz licznymi jednostkami zaangażowanymi w rozwój technologii kosmicznych.

O Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne (RCN-T) to instytucja działająca w celu skupienia działań i inicjatyw lokalnych oraz regionalnych dla rozwoju gospodarczego Województwa Świętokrzyskiego oraz stymulowania współpracy pomiędzy szkołami wyższymi, jednostkami naukowymi, instytucjami otoczenia biznesu i przedsiębiorstwami, ze szczególnym uwzględnieniem transferu nowoczesnych technologii i rozwoju przedsiębiorczości. Więcej o RCN-T na stronie rcnt.pl

O Europejskiej Fundacji Kosmicznej
Europejska Fundacja Kosmiczna prowadzi działalność edukacyjną i promocyjną w obszarze nauki, inżynierii, technologii oraz matematyki (obszarów STEM). Celem nadrzędnym Fundacji jest rozwój projektów interdyscyplinarnych w celu rozwijania i umacniania zainteresowań społeczeństwa w zakresie badań i inżynierii kosmicznej oraz astronomii. Głównym obszarem działalności Fundacji są kraje należące oraz aspirujące do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Więcej o Fundacji na stronie spacefdn.com


Informacja prasowa: Katarzyna Banaś, PlanetPR. fot: NASA/JPL
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
810 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
400 0 sternvega
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
363 0 sternvega
22-04-2023 03:44
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2625 2 mc500
05-09-2022 20:37
Jakiej wielkości jest napr...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3599 3 mc500
05-09-2022 20:37