NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Teleskop Plancka wykonał zdjęcie wszechświata

TeleskopyTeleskop Plancka wykonał niezwykłe zdjęcie wszechświata. Dzięki temu po raz pierwszy możemy ujrzeć i podziwiać zarys wszechświata ukazanego na fotografii. Budowa teleskopu kosztowała 600 milionów euro, a jego celem jest m.in. badanie i uzyskanie odpowiedzi odnośnie powstania wszechświata.


Image  by Astronomia24
Zdjęcie wszechświata wykonane przez teleskop Plancka
fot. Teleskop Plancka


Teleskop Plancka przesyłał naukowcom w ESA tzw. "mapy temperatur w spektrum elektromagnetycznym" - dzięki tym materiałom możliwe było stworzenie pełnego obrazu wszechświata. Na zdjęciu możemy ujrzeć drogę mleczną, oraz jasną linie biegnąca przez środek. Jest to "dysk" galaktyki, na którym znajduje się Słońce czy też nasza planeta. Na tej fotografii możemy także dostrzec chmury zimnego pyłu oddalonego o setki tysięcy lat świetlnych od naszej galaktyki. Już rok temu teleskop zaczynał dostrzegać szczegóły, które jak później się okazało były liniami starożytnego światła, mogącego pochodzić z "Wielkiego Wybuchu". Przebadanie tych wszystkich zgromadzonych materiałów zajmie zapewne jeszcze sporo czasu. Mimo to warto czekać, a cierpliwość być może odpłaci się nam odpowiedzią na nurtujące nas wszystkich pytanie "Jak powstał wszechświat".


Źródło: telegraph.co.uk
P.Góralski
<
#1 | P.Góralski dnia 29.03.2013 19:53
6.2. CIEMNA ENERGIA

Czym jest ciemna energia? Pytanie to dręczy naukowców od czasu kiedy stwierdzono, że ekspansja Wszechświata przyspiesza.
Może być kilka powodów przyspieszania ekspansji Wszechświata.

1. Znamy nasz widzialny Wszechświat tylko do pewnych granic. Jest on częścią Megawszechświata. Nie wiemy co znajduje się za horyzontem naszego widzialnego Wszechświata. Mogą znajdować się tam duże skupiska materii, inne wszechświaty, których przy obecnym stanie techniki nie jesteśmy w stanie wykryć i powodują one, że materia na krańcach naszego widzialnego Wszechświata jest silnie przyciągana przez istniejącą za horyzontem naszego Wszechświata materię z innych wszechświatów.
Wielki Wybuch, w którym powstał nasz Wszechświat, jest jednym z wielu wielkich wybuchów w Megawszechświecie. Materia z różnych Wszechświatów miesza się. Każdy następny Wielki Wybuch w Megawszechświecie powstaje w wyniku zagęszczenia materii pochodzącej z różnych Wszechświatów. Prawa fizyki w każdym Wszechświecie są takie same i wszechświaty zbudowane są z tej samej materii.
Megawszechświat jest spójny.
2. Możliwy jest inny wariant obserwowanej obecnie przyspieszonej ekspansji naszego Wszechświata. Obecne stadium jest wtórnym Wielkim Wybuchem. Po pierwszym wybuchu część materii skupiła się i nastąpił wtórny wybuch. Pozostała materia z pierwszego wybuchu nadal przesuwa się w kierunku centrum wybuch. Dochodzi do spotkania materii z pierwszego wybuchu z materią z drugiego wybuchu. W obu przypadkach dochodzi do zwiększenia prędkości materii: materia z pierwszego wybuch będzie przyspieszała w kierunku centrum a materia z drugiego wybuchu będzie przyspieszała w kierunku od centrum. Po pewnym czasie dojdzie do spotkania się tych skupisk materii.

Ogłoszone wyniki z teleskopu Plancka wskazują na większe przyspieszenie ekspansji jednej połowy naszego Wszechświata niż przyspieszenie ekspansji drugiej połowy naszego Wszechświata. Nasz Wszechświat podąża w jednym kierunku.
Jest to potwierdzenie pierwszego wariantu a mianowicie nasz Wszechświat zderzy się z innym wszechświatem Megawszechświata.
Dokładna analiza danych z teleskopu Plancka pozwoli na wyznaczenie kierunku oraz prędkości ruchu naszego Wszechświata, określić masę wszechświata, ku któremu zmierza nasz Wszechświat a także określić odległość do niego.

Zainteresowanych tematem ciemnej energii i nie tylko zapraszamy na naszą stronę
http://www.pomylki-einsteina-i-nie-tylko.pl

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [6 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3147 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3853 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3663 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
921 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4114 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54