NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Odkryją nowe planety?

AstronomiaW poniedziałek (22 września) ruszy rekrutacja szkół w ramach przygotowanego przez Urząd Marszałkowski projektu „Odkrywamy planety - zajęcia z kompetencji kluczowych”. W innowacyjnych zajęciach połączonych z obserwacjami ciekawych obiektów na kujawsko-pomorskim niebie weźmie udział 300 uczniów z 30 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie.

Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz.


Podczas realizacji przedsięwzięcia zostanie wykorzystana sieć działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych „Astrobaza Kopernik”.

Formuła projektu polega na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka), realizowanych na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych:

- zjawiska zakryciowe
- stacje bolidowe
- astrometria i fotometria
- aktywność słońca

- Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem infrastruktury astrobaz, co gwarantuje ciekawe spotkania z „żywą” astronomią. Liczymy, że ich innowacyjny i nowoczesny charakter pozwoli rozwinąć zainteresowania naukowe najzdolniejszych uczniów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przedsięwzięcie zakłada utworzenie trzydziestu 10-osobowych grup uczniów, tzw. astroteamów. Będą się nimi opiekować specjalnie przygotowani nauczyciele, którzy ukończą organizowany w ramach projektu kurs z zakresu specjalistycznych programów obserwacyjnych. Właśnie trwa rekrutacja nauczycieli, którzy wezmą udział w przedsięwzięciu (więcej informacji tutaj).

Zajęcia ruszą w listopadzie i potrwają do maja 2015 roku. Planowana jest także stała współpraca jednego z astroteamów z grupą uczniów skupionych wokół Planetarium Adlera w Chicago. To efekt wizyty Dyrektor Planetarium Michelle Larson podczas tegorocznej, trzeciej już edycji Astrofestiwalu w Golubiu-Dobrzyniu. Uczniowie będą mieli także nieograniczony dostęp do specjalistycznej obserwacyjnej platformy e-learningowej stworzonej na potrzeby projektu. Dzięki niej w każdej chwili uzyskają dostęp do wyników obserwacji i badań. Efektem udziału szkoły w projekcie będzie także wypracowanie lub zmodyfikowanie programu rozwoju placówki. Projekt zakłada między innymi pokrycie kosztów dojazdów na zajęcia.

Najbardziej aktywny astroteam wyjedzie w przyszłym roku do Darmstadt w Niemczech, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (European Space Operations Centre - ESOC). Tam uczniowie będą mogli m.in. kontrolować lot satelity.

W poniedziałek (22 września) rozpocznie się rekrutacja szkół do udziału w projekcie. Przy wyborze szkół (gimnazjalne i ponagimnazjalne) będzie brane pod uwagę niskie zainteresowanie uczniów przedmiotami ścisłymi podczas egzaminów gimnazjalnego i maturalnego. Połowa szkół biorących udział w przedsięwzięciu powinna działać na terenach wiejskich. Liczy się także kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia udziału w projekcie przyjmują i wszelkich informacji udzielają: Monika Sanocka, koordynator projektu, tel. 795 181 950; m.sanocka@kujawsko-pomorskie.pl oraz Katarzyna Maszewska tel. 883 353 689; k.maszewska@kujawsko-pomorskie.pl.

Projekt jest realizowany przez Wydział Projektów Edukacyjnych i Stypendiów w Departamencie Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Wartość tego przedsięwzięcia to 870 tysięcy złotych.


Informacja prasowa: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego
DLAB
<
#1 | DLAB dnia 13.11.2014 14:39
Badania odkrywania wszechświata zawsze bardzo poruszają!

Warto również stworzyć makietę planet wydrukowaną w technologii 3D . Zapraszamy http://www.3dsystems.pl/

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
627 3 bygbyt
21-09-2023 09:52
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12482 8 Morek
30-08-2023 12:33
Zaćmienie Księżyca
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
7551 7 Morek
30-08-2023 12:29
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
147 1 Morek
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
249 0 sternvega
22-04-2023 03:44