NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2014

AstronomiaW 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w ''stolicy polskiej astronomii'' - Toruniu. Entuzjazm, jaki wytworzył się wówczas wśród uczestników i licznych instytucji, sprawił, iż organizatorzy postanowili kontynuować dzieło. Czwarty Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 14-17 sierpnia 2014 r.

Image  by Astronomia24
Trwają zapisy na Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2014


Miejscem zlotu jest szkoła Leśna na toruńskiej Barbarce, położona zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl. Na uczestników TZMA2014 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach i poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium - w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny oraz historyczny teleskop Drapera.

Kilku szczęśliwców zostanie na noc w obserwatorium i poprowadzi obserwacje z astronomem za pomocą jednego z teleskopów. Uczestnicy zlotu odwiedzą również toruńskie Planetarium, Geodium, Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy i Geodium oraz wysłuchają wykładów popularnonaukowych. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje forum forumastronomiczne.pl oraz portal astronomia24.com.

Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy
Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy


Wykłady/Warsztaty


Wykłady poprowadzą zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wykład inauguracyjny pt. "Niewidzialny Wszechświat" poprowadzi prof. Ryszard Szczerba, specjalista w zakresie późnych etapów ewolucji gwiazd.

Oprócz wykładów odbędą się warsztaty komputerowe dotyczące m.in. astrofotografii i użytkowania pakietu Wirtualnego Obserwatorium.

Szczególnie polecamy teoretyczno-praktyczne warsztaty astro-fotografii. Zdzisław Kołtek podzieli się z uczestnikami zlotu podstawowymi wiadomościami dotyczącymi fotografii obiektów głębokiego nieba.

W ramach warsztatów prowadzący zademonstruje jak skonfigurować sprzęt obserwacyjny, sfotografować wybrany obiekt, a następnie w jaki sposób zarejestrowany obraz doprowadzić do finalnej astro-fotografii dla naszych własnych zbiorów lub prezentacji w Internecie.

Warsztaty astrofotografii<br />
Fot. Zdzisław Kołtek
Warsztaty astrofotografii Fot. Zdzisław Kołtek


Astronomowie na całym świecie generują ogromne ilości danych obserwacyjnych. Na przestrzeni lat zostało stworzonych wiele baz danych do których ciężko było dotrzeć, a ponadto brakowało ich standaryzacji.

Pakiet Wirtualnego Obserwatorium umożliwił astronomom dostęp do ogromnej ilości danych zebranych w różnych zakresach widma elektromagnetycznego, a także ich analizę oraz wizualizację. Astronomia wkroczyła w nową erę, w której każdy może tworzyć naukę nie wychodząc z domu. W tym ogromnym zbiorze danych jest wciąż ukrytych wiele "skarbów".

Narzędzia pakietu Europejskiego Wirtualnego Obserwatorium - TOPCAT oraz ALADIN.
Narzędzia pakietu Europejskiego Wirtualnego Obserwatorium - TOPCAT oraz ALADIN.


To jeszcze nie wszystko! Jeśli czas pozwoli odbędą się warsztaty dotyczące redukcji i analizy danych fotometrycznych za pomocą pakietu IRAF. Coraz więcej pasjonatów dysponuje sprzętem do astrofotografii. My pokażemy jak wykorzystać ten sprzęt do celów bardziej naukowych takich jak np. badanie gwiazd zmiennych. Warsztaty będą obejmowały redukcję danych z kamery CCD oraz wykonanie pomiarów fotometrycznych metodą aperturową.

Trwają zapisy na zlot!

Aby się zarejestrować trzeba wypełnić formularz dostępny na witrynie internetowej TZMA2014: www.tzma2014.pl

Całkowity koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 230 zł.

Na forumastronomiczne.pl znajduje się oficjalny wątek poświęcony organizacji TZMA2014.


Informacja prasowa: TZMA 2014 - tzma2014.pl
mateusz90
<
#1 | mateusz90 dnia 12.12.2014 09:10
Świetny zlot, super atmosfera! Polecam gorąco http://www.gramark.com.pl

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
free xxx tube videos webcam...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
19 0 iptvutgmuh
22-06-2024 16:46
Test, just a XRumer 23 Stro...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
46 0 X23liz
19-06-2024 04:08
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3298 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3973 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3948 2 Kundzia
25-03-2024 11:39