NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Finał konkursu astronomicznego dla gimnazjalistów

AstronomiaZnamy laureatów drugiej edycji organizowanego przez Urząd Marszałkowski Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego dla uczniów szkół gimnazjalnych. Nagrodą jest wyjazd na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii w Chorwacji. Finał rywalizacji odbył się (17 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim.


Image  by Astronomia24
Finał konkursu astronomicznego dla gimnazjalistów


Celem konkursu jest promocja edukacji astronomicznej, dorobku nauk matematyczno-przyrodniczych, promowanie metody projektu w edukacji szkolnej oraz promocja dorobku najwybitniejszych uczonych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Urząd Marszałkowski zorganizował przedsięwzięcie w związku z obchodami Roku Kopernika oraz ze względu na realizację projektu mającego na celu promocję marki województwa kujawsko-pomorskiego jako „regionu astronomicznego”.


- To już druga edycja tego przedsięwzięcia, jednego z wielu projektów realizowanych przez samorząd województwa z myślą o popularyzacji astronomii i nauk ścisłych. Laureaci ubiegłorocznego konkursu przywieźli z obozu w Chorwacji nowe umiejętności i wiele wspaniałych wrażeń. W tym roku z pewnością będzie podobnie – mówi marszałek Piotr Całbecki.


W ramach konkursu można było składać praktyczne zespołowe projekty badawcze obejmujące tematykę astronomiczną, w tym prace obserwacyjne i konstrukcyjne, a także indywidualne projekty badawcze, w których tematyka astronomiczna przedstawiana jest w kontekście historii, kultury i sztuki.


W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 40 prac. W finale, który odbył się 17 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim rywalizowali autorzy 16 indywidualnych i zespołowych projektów (lista finalistów tutaj). Uczniowie reprezentowali swoje prace członkom Rady Programowej Astrobaz złożonej z przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wybrała 5 zwycięskich zespołów i 3 osoby z projektami indywidualnymi.

Laureaci w kategorii projektów indywidualnych (ex aequo):

- Bartkowska Martyna , Gimnazjum w Unisławiu (powiat chełmiński) – „Fazy Księżyca”,
Gumienna Monika, Zespół Szkół, Gimnazjum im. J.P II w Gostycynie (powiat tucholski) – „Na gwiezdnych szlakach pomorskich kościołów”,
- Ratajczyk Jakub, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski) – „Trzy rzeczy zostały z raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka”.

Wyróżnienie: Trzciński Adam, Zespół Szkół w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński) – „Wyznaczanie wysokości wzgórz i gór na Księżycu”.

Laureaci w kategorii projektów zespołowych (ex aequo):

- Błaszak Milena, Gajda Klaudia Ilona, Kwiatkowski Paweł, Publiczne Gimnazjum w Dobrem (powiat radziejowski), „W jaki sposób i dlaczego warto obserwować Księżyc”,
- Magier Martyna, Muszyński Marcel, Stefański Kacper, Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie, „Komety zadziwiające i kapryśne ciała niebieskie w Układzie Słonecznym”,
- Cimoch Agata, Król Wiktoria, Pokrywczyńska Agata, Zespół Szkół w Złejwsi Wielkiej (powiat toruński), „Wyznaczanie mimośrodu orbity Księżyca”,
- Fijałkowska Syntia, Pilonska Magdalena, Kwiatkowska Dominika, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gostycynie (powiat tucholski), „Dlaczego z maluchami warto odkrywać układ słoneczny?”,
- Agnieszka Kazimierska, Mrówczyńska Justyna, Przybylski Michał, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski), „Zegary Słoneczne - zaklinacze czy mierniki czasu?”.


Nagrodami są vouchery na obóz żeglarski z elementami astronawigacji oraz astronomii dla 18 laureatów. Obóz planowany jest w terminie 28 lipca – 8 sierpnia.

Wojewódzki Konkurs Astronomiczny jest realizowany w ramach projektu „Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym II”, finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa. Liderem projektu jest Biuro Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.

O pierwszej edycji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego: kujawsko-pomorskie.pl


Informacja prasowa: Beata Krzemińska
Fizyk
<
#1 | Fizyk dnia 01.12.2014 14:08
Gratuluje finalistom ! Praktyka również jest bardzo ważna! http://www.3d-lab.pl

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
623 3 bygbyt
21-09-2023 09:52
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12480 8 Morek
30-08-2023 12:33
Zaćmienie Księżyca
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
7547 7 Morek
30-08-2023 12:29
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
143 1 Morek
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
247 0 sternvega
22-04-2023 03:44