NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Przyszli polscy astronauci i konstruktorzy na warsztatach w Warszawie

AstronomiaTrzydziestu gimnazjalistów będzie gościło w najbliższy weekend 20-23 marca 2014r. na warsztatach w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Gimnazjaliści zostali wyłonieni z wielu konkursowych zgłoszeń i zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu astronautyczno-robotycznego ASTROBOT. Eliminacje do konkursu polegały na zaprojektowaniu misji kosmicznej na dowolne ciało niebieskie.

Image  by Astronomia24
Konkurs ASTROBOT zmierza do finału.


Kluczowe było opracowanie nie tylko aspektu inżynierskiego i technicznego, ale także dobranie i uzasadnienie celu naukowego lub komercyjnego. Przyszli inżynierowie, naukowcy, czy przedsiębiorcy branż wysokich technologii, wezmą udział w specjalnych interdyscyplinarnych warsztatach przygotowanych przez Mars Society Polska oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Jednak przede wszystkim powalczą o możliwość wizyty w ośrodku edukacyjno-badawczym Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Pierwszego dnia, w Centrum Badań Kosmicznych przejdą szkolenie z analizy zdjęć satelitarnych, programowania oraz budowy robotów. Następnie, na warsztatach przygotowanych przez trenerów z Wydziału Psychologii UW, nauczą się trudnej sztuki negocjacji, wezmą udział w dyskusji na temat roli jednostki w grupie projektowej, a także nauczą się zasad funkcjonowania i reagowania w sytuacjach konfliktowych. Wszystkie te umiejętności są niezbędne do późniejszej pracy w zespołach inżynierskich czy naukowych.

Pod okiem Marcina Stolarskiego, zwycięzcy ostatniej edycji konkursu Famelab, a także konstruktora pierwszego polskiego satelity naukowego LEM, finaliści przygotują prezentacje dotyczące ich misji i wygłoszą je przed audytorium w Centrum Nauki Kopernik. Finaliści odwiedzą także Centrum Kontroli Misji satelity LEM, które mieści się w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika.

Poza warsztatami odbędą się też finałowe zawody - turniej robotów badawczych, wyłonią one zwycięską 5-osobową drużynę laureatów. Młodzi konstruktorzy będą mieli za zadanie zaprojektowanie robota z wykorzystaniem LEGO Mindstorms. Będą pracować nad układem mechanicznym oraz programem sterującym. Jury w skład którego wchodzą m.in. wybitni przedstawiciele nauki i inżynierii z Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz przemysłu kosmicznego w Polsce, ocenią funkcjonalność powstałego robota w oparciu o modele, które realnie eksplorują kosmos.

Zwrócą szczególną uwagę na poprawność realizacji zadań robota ewentualnie w przyszłej bazie marsjańskiej. Do konkursowych zadań będzie należało m.in. przewiezienie próbki z określonego miejsca do bazy, umiejętność omijania przeszkód na drodze z wykorzystaniem czujników, oraz rozpoznawanie kolorów próbek (piłeczek), brany pod uwagę będzie również czas realizacji zadania konkursowego, umiejętność pracy zespołowej i współzawodnictwa w imię zasady fair play wobec innych uczestników.

Finały konkursu ASTROBOT odbywają się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy Odkrycia.

Polscy studenci uczestniczący w konkursach łazików marsjańskich od kilku lat odnoszą znaczne sukcesy (już dwukrotnie 1 miejsce na konkursie University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych). W Polsce jest również wiele młodszych osób, które rozwijają swoje zainteresowania astronomią i astronautyką. Także dla nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, tworzymy możliwości spotkań w inspirującym środowisku i zachęcamy do zainteresowania naukami ścisłymi - mówi dr Tomasz Barciński z Mars Society Polska.

Celem II już edycji konkursu jest popularyzacja astronautyki oraz robotyki wśród młodzieży. Takiego typu konkursy motywują najbardziej zdolnych uczniów do dalszego rozwoju oraz do samodzielnej pracy badawczej. Przyczyniają się do wzrostu liczby uczniów wybierających klasy o profilu matematyczno-przyrodniczym, a w konsekwencji zwiększają liczbę studentów kierunków nauk ścisłych i technicznych.

Organizatorami konkursu jest Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

Więcej informacji na stronie konkursu: astrobot.pl


Informacja prasowa: Katarzyna Banaś, PlanetPR
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Test, just a XRumer 23 Stro...
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
36 0 X23liz
19-06-2024 04:08
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3291 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3968 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3942 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1043 1 Kundzia
13-03-2024 08:27