NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2021

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawy i prelekcje w ramach Święta Gdańskiej Nauki

AstronomiaPAN Biblioteka Gdańska aktywnie uczestniczy w obchodach Święta Gdańskiej Nauki 2014, któremu patronuje Jan Heweliusz. Organizatorzy zapraszają na wystawę plenerową, która przybliża osiągnięcia przedstawicieli nauk medycznych, przyrodniczych, astronomicznych, matematycznych, fizycznych i humanistycznych. Przedstawia sylwetki takich uczonych jak: Jan Heweliusz i jego nauczyciel Piotr Krüger.

Image  by Astronomia24
Obchody Święta Gdańskiej Nauki 2014


Medycy Joachim Oelhaff i Jan Adam Kulmus – autor niezwykle popularnych tablic anatomicznych przetłumaczonych nawet na język japoński, przyrodnicy Jakub Breyne i Jakub Teodor Klein, uczony o wszechstronnych zainteresowaniach Bartłomiej Keckermann, historycy Reinhold Curicke i Michał Krzysztof Hanow. Nie może zabraknąć niezwykłych gdańszczanek, które również zasłużyły się na polu gdańskiej nauki. Oprócz najsławniejszej z nich – Elżbiety Koopmann Heweliusz – poczesne miejsce zajmują również Dorota Juliana Klein oraz wdowy po gdańskich drukarzach, które po śmierci mężów przejmowały stery oficyn wydawniczych.

Wystawa - Gdańska nauka – nie tylko Jan Heweliusz...
Czas i miejsce: otwarcie 19.01.2014 r. godz. 15, Zieleniec przy pomniku Jana Heweliusza.

Wystawa prezentująca najciekawsze książki naukowe od czasów wynalezienia sztuki drukarskiej do końca XVIII wieku, zostanie otwarta w historycznym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej już 20 stycznia 2014 r. o godz. 14. Ekspozycja nosi tytuł Książka naukowa w Gdańsku wczesnej nowożytności i wpisuje się w obchody Święta Gdańskiej Nauki.

Scientia to łaciński termin obejmujący swym znaczeniem zarówno pojęcie nauki jak i wiedzy. Przełomowym momentem dla rozwoju owej scientia było wynalezienie pisma, a później druku. Książka to najlepsze narzędzie do przekazywania wiedzy, a tym samym najlepsze jej źródło. Badanie księgozbiorów stanowi jedną z właściwszych metod do poznawania nie tylko kultury umysłowej, ale również stanu wiedzy i nauki w danym okresie na danym terenie.

Wystawa Książka naukowa w Gdańsku wczesnej nowożytności jest okazją do przedstawienia bazy dla rozwoju nauki w Gdańsku. Zaprezentowane zostaną dzieła do dziś znane i te zapomniane, autorstwa najznamienitszych naukowców gdańskich i europejskich, ale także prace z pogranicza nauki. Część z nich należała do kolekcji prywatnych bogatych gdańskich patrycjuszy (Jan Uphagen), inne z kolei zakupione zostały przez Bibliotekę Rady Miasta Gdańska. Wszystkie miały służyć temu samemu celowi: rozwojowi gdańskiej nauki.

Zwiedzającym pokazane zostaną między innymi prace z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych. Dzieła astronomiczne, w tym Jana Heweliusza oraz Johanna Keplera, dzieła geograficzne jak Mundus Subterraneus Anatazego Kirchera, humanistyczne, w tym pisma Erazma z Rotterdamu, spotkają się z pracami matematycznymi (pisma Piotra Krügera) i medycznymi dając razem pełen, bogaty obraz książki naukowej w gdańskich księgozbiorach prywatnych i instytucjonalnych.

Wystawa - Książka naukowa w Gdańsku wczesnej nowożytności.
Czas i miejsce: otwarcie 20.01.2014 r. godz. 14, historyczny budynek PAN BG, ul. Wałowa (Wystawa potrwa do 21 lutego 2014 r.)

Wykłady poświęcone gdańskiemu środowisku naukowemu między XVI a XVIII wiekiem. Prelegenci, pracownicy PAN Biblioteki Gdańskiej, przybliżą słuchaczom gdańską naukę: jej źródła, ważniejszych przedstawicieli, ich osiągnięcia naukowe oraz przedstawią książki naukowe, które znalazły swoje miejsce w prywatnych księgozbiorach gromadzonych przez gdańskich patrycjuszy.

Czas i miejsce: 21 i 23.01.2014 r. godz. 12, historyczny budynek PAN BG, ul. Wałowa 15

Wykłady - Z dziejów nauki gdańskiej (dr Maria Otto) - 21 stycznia (wtorek)

Wykłady - Książki naukowe w gdańskich księgozbiorach między XVI a XVIII w. (mgr Beata Gryzio) - 23 stycznia (czwartek)

Astronomia24Informacja prasowa: Anna Potorska - Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
2772 1 Justynna21
31-08-2021 12:57
Identyfikacja teleskopu.
ASTRONOMIA OGÓLNA
801 1 Morek
22-07-2021 07:48
Perseidy 2021
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
268 0 Andrzej
18-07-2021 20:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
1809 1 Justynna21
09-07-2021 14:47
Książki astronomiczne
INNE
3373 2 Andrzej
21-06-2021 14:16