NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Słońce: Silny rozbłysk klasy X1.7 z grupy plam 1882

SłońceDziś tj. 25 października zarejestrowano na Słońcu silny rozbłysk klasy X1.7 pochodzący z grupy plam 1882. Ostatni rozbłysk tej klasy miał miejsce 15 maja obecnego roku. 22 i 24 października na powierzchni Słońca miało miejsce 6 rozbłysków klasy M w tym kilka z koronalnym wyrzutem masy (CME) częściowo skierowanym ku Ziemi. Niewykluczone, że w ciągu 24 godzin dojdzie do kolejnych silnych rozbłysków, które mogłyby zakończyć się koronalnym wyrzutem masy.

Image  by Astronomia24
Obecnie na powierzchni Słońca znajduje się 6-7 aktywnych obszarów.


Koronalny wyrzut masy to olbrzymi obłok plazmy wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Obłok sięgający milionom ton może osiągnąć prędkość nawet do 2000 km/s. Dzisiejszy rozbłysk nie był bezpośrednio skierowany w stronę naszej planety jednak lokalnie mogą pojawiać się zorze polarne - szczególnie w rejonie koła podbiegunowego oraz w krajach skandynawskich. Niewykluczone są również niewielkie zakłócenia w pracy urządzeń GPS.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć o zróżnicowanych kolorach zórz. Ich barwa zależy głównie od określonego gazu. Tlen świeci na zielono i czerwono. Azot daje barwę purpurową i bordo. Wodór i hel odpowiadają natomiast za kolor niebieski i fioletowy.

Przypominamy również o możliwości śledzenia aktualnego rozmieszczenia zorzy polarnej oraz aktywności Słońca na naszej stronie.

Aktualizacja:

26.10.2013

13:25 - 7 godzin po rozbłysku klasy X1.7 doszło do kolejnego mocniejszego rozbłysku - tym razem klasy X2.1, pochodzącego z tej samej grupy plam 1882.


- Zorza polarna (aktualne rozmieszczenie)
- Aktywność Słoneczna
- Pogoda Słoneczna


Źródło: astronomia24.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 83% [5 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 17% [1 głos]

Głębokie częściowe zaćmienie Słońca

Autor: astronomia24