NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Wenus w kąpieli. Zapraszamy na Astro-Festiwal

Astronomia15 czerwca 2013 w Złejwsi Wielkiej wszyscy sięgniemy gwiazd oraz podejrzymy Wenus w kąpieli słonecznej w ramach drugiej edycji Astro-Festiwalu. Gościem honorowym będzie gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta, jedyny Polak, któremu udało się odbyć lot w przestrzeń kosmiczną. Astro-Festiwal to również okazja, aby zgromadzić w jednym miejscu wielu pasjonatów kosmosu i miłośników astronomii - zarówno tych dużych, jak i najmłodszych.

Image  by Astronomia24
Astro-Festiwal rusza już 15 czerwca w Złejwsi Wielkiej (woj. kujawsko-pomorskie)


Na uczestników czeka mnóstwo kosmicznych atrakcji - m.in. prezentacja instrumentów astronomicznych z czasów Mikołaja Kopernika, astro-sztafeta, podróż do gwiazd symulatorem lotów, młyn wiedzy (eksperymenty dla młodych widzów), Astro-Arena (mobilne mini-obserwatorium astronomiczne) i wiele innych. Dla dzieci i rodzin przygotowano gry i zabawy, konkurs plastyczny oraz spotkanie z popularnymi bohaterami Gwiezdnych wojen (akademia Jedi).

Tuż przed zachodem słońca w Złejwsi Wielkiej odbędzie się próba pobicia rekordu wszechświata w obserwacji nieba poprzez zgromadzenie na jak najmniejszej powierzchni, jak największej liczby teleskopów. Oprócz wspólnego zdjęcia uczestników, największą atrakcją tej części festiwalu będzie podglądanie planety Wenus na tle wieczornej zorzy.

W słowno-muzyczną podróż przez Układ Słoneczny zabierze uczestników Przemysław Rudź. Artysta zagra muzykę ilustracyjną, a występowi towarzyszyć będą wizualizacje, gra świateł oraz pokaz walki na miecze świetlne. Jednocześnie dla chętnych odbywać się będą obserwacje astronomiczne w plenerze i pod kopułą astrobazy. Astro-Festiwal organizowany jest przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotra Całbeckiego oraz Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

Projekt Astro-baz, których przedsmak podczas Astro-Festiwalu będzie stanowić Astro-Arena, to sieć 14 mini obserwatoriów rozstawionych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Każda z baz przedsięwzięcia wyposażona jest w teleskop oraz pracownię komputerową, umożliwiającą porównanie wyników obserwacji. Projekt ten jest unikatowy nie tylko na skalę Polski, ale także Europy - w żadnym innym kraju na tak małej powierzchni nie działa tak wiele obserwatoriów, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych tajnikami gwiazd, planet i Układu Słonecznego.


Źródło: Astro-Festiwal Joanna Przerywacz


Redakcja serwisu dziękuje za przesłany tekst.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3352 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4018 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4007 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1105 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4284 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54