NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012 tuż tuż!

AstronomiaToruński Zlot Miłośników Astronomii zbliża się wielkimi krokami. Pragniemy przybliżyć Państwu więcej szczegółów dotyczących imprezy. Trzecią edycję TZMA zainauguruje wykład prof. dr hab. Jacka Krełowskiego z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. W piątek 17 sierpnia odbędą się warsztaty komputerowe związane z klasyfikacją widmową, które poprowadzi Marcin Gładkowski z portalu AstroVisioN.pl.

Image  by Astronomia24
TZMA 2012 zbliża się wielkimi krokami!


Wykłady poprowadzą również mgr Milena Ratajczak i mgr Piotr Sybilski z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Toruniu, a także dr Gracjan Maciejewski, dr hab. Krzysztof Gęsicki, Paulina Karczmarek z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Marcin Gładkowski z portalu AstroVisioN.pl.

Laureaci konkursu wiedzy astronomicznej oprócz nagród rzeczowych ufundowanych przez firmę Delta Optical oraz czasopismo Astronomia Amatorska, spędzą noc obserwacyjną u boku prawdziwych astronomów m.in. na 90 cm teleskopie Schmidta-Cassegraina oraz 60 cm teleskopie Cassegraina - oba znajdują się w Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.


Astronomia24 Astronomia24
Po lewej: Największy w Polsce 90 cm teleskop Schmidta-Cassegraina znajdujący się w Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Po prawej: teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm.


W inicjatywie jako partnerzy/sponsorzy uczestniczą: Szkoła Leśna na Barbarce, Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, toruńskie Planetarium, Muzeum Okręgowe w Toruniu, czasopismo Astronomia Amatorska oraz Urania - Postępy Astronomii, PROART Design Studio oraz grupa "Pokazy Nieba w Toruniu". Sponsorem Głównym jest firma Delta Optical - dystrybutor sprzętu astronomicznego. Na każdego z uczestników czeka również upominek ufundowany przez czasopismo Astronomia Amatorska.

Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Fora forumastronomiczne.pl, astro4u.net oraz serwis astronet.pl i astronomia24.com objęły imprezę internetowym patronatem medialnym.

Organizatorzy zlotu przygotowali tradycyjnie niespodziankę dla mieszkańców Torunia - Piknik Astronomiczny z licznymi atrakcjami. Impreza odbędzie się 18 sierpnia 2012 roku, w godzinach 19:30 - 23:00 na toruńskiej Barbarce z dala od licznych źródeł miasta.

Happening astronomiczny rozpocznie się plenerową prelekcją poświęconą meteorytom pt. ''Intruzi spoza Ziemi'', którą poprowadzi Jacek Drążkowski z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.

Prowadzący omówią także bardzo dokładnie budowę różnego rodzaju teleskopów, wyjaśnią jak powstaje obraz w okularze teleskopu i jak można zmieniać powiększenie uzyskiwanego obrazu. Nie zabraknie porad dotyczących wyboru pierwszego instrumentu obserwacyjnego, czy też pod obserwacje konkretnej klasy obiektów.

Gdy zrobi się już wystarczająco ciemno zacznie się pokaz nieba przez teleskopy uczestników zlotu. Miłośnicy podzielą się swoimi doświadczeniami w podziwianiu skarbów nieba. Barbarka to świetne miejsce do obserwacji astronomicznych, więc uczestnicy imprezy zobaczą przez teleskopy garść słabych, ale bardzo pięknych obiektów nieba letniego takich jak mgławice planetarne, gromady otwarte i kuliste gwiazd oraz galaktyki. Najpierw jednak adepci astronomii poznają sylwetki gwiazdozbiorów nieba letniego wraz z ich najjaśniejszymi gwiazdami i najciekawszymi obiektami. Podniebny spektakl poprowadzą: Marcin Gładkowski, Jakub Bandrowski oraz Jarosław Suchocki z Grupy ''Pokazy Nieba w Toruniu'' (pokazy-nieba.p), zainicjowanej przez portal astronomiczny AstroVisioN.pl. Podczas części obserwacyjnej odbędą się konkursy z upominkami.

W sobotę kursują na Barbarkę autobusy MZK linii nr 27. Na placu Teatralnym autobus będzie o godz. 18:10, a na miejscu o godz. 18:35. Powrót do Torunia umożliwi podstawiony autobus MZK (przedłużony kurs linii nr 27 z Barbarki do przystanku "Plac Teatralny" - biletowany), o którego przybyciu poinformują prowadzący Piknik.

Szczegółowy program Zlotu oraz Wykładów i Warsztatów: PDF

Informuję Marcin Gładkowski - koordynator - TZMA2012.pl


Astronomia24Źródło: tzma2012.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
640 3 bygbyt
21-09-2023 09:52
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12495 8 Morek
30-08-2023 12:33
Zaćmienie Księżyca
OBSERWACJE NIEBIA I ZJAWISK
7562 7 Morek
30-08-2023 12:29
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
158 1 Morek
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
257 0 sternvega
22-04-2023 03:44