Już za 11 dni, dokładnie 8 listopada dojdzie do wyjątkowego zjawiska. Mierząca 400 metrów planetoida 2005 YU55 minie w bliskiej odległości nasza planetę. Odległość ta będzie wynosić zaledwie 0.85 odległości Ziemi do Księżyca (niespełna 330 tys. km). Orbita wspomnianej planetoidy została więc uznana za potencjalnie niebezpieczną jednak naukowcy wykluczają kolizję z Ziemią.
Średnicę planetoidy 2005 YU55 szacuje się na 400 m
Planetoida 2005 YU55 z grupy Apolla (grupa planetoid bliskich Ziemi) jest obiektem, który zalicza się do tych potencjalnie zagrażających Ziemi. Jednak prawdopodobieństwo zderzania z nasza planetą jest wręcz minimalne. Dystans 330 tysięcy kilometrów dzielący Ziemie od planetoidy jest na tyle duży, że nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Zbliżenie jest niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem dla naukowców i astronomów. Umożliwi bowiem wykonanie szeregu obserwacji i badań.
Podczas maksymalnego zbliżenia planetoidy do Ziemi 8 listopada szacuje się, że osiągnie ona jasność wynoszącą +11.2 magnitudo. Dla obserwatorów nie posiadających teleskopów nie jest to dobra nowina bowiem obiekt będzie zbyt ciemny dla nieuzbrojonego oka. Do prowadzenia obserwacji niezbędne będzie posiadanie większego teleskopu i stosunkowo ciemnego nieba.
Obiekt jest zbyt ciemny żeby prowadzić obserwację bez sprzętu optycznego. Zlokalizować go możecie przez program Stelarium po aktualizacji bazy asteroid.
A jak zaktualizować ta baze asteroid? U mnie jak na złość dziś zachmurzone niebo. 2, czy nawet 3 tygodnie słońca i bezchmurnych nocy , a dziś akurat...
Wejdź w Konfiguracje/Wtyczki i tam jest Edytor Układu Słonecznego.
Jak już wejdziesz do Edytora Układu Słonecznego klikasz konfiguruj wchodzisz w zakładkę Solar System na dole klikasz na pasek z napisem Import orbital elements zaznaczasz comets lub asteroids a w drugim polu Download a list tam gdzie pisze select bookmark wybierasz z listy serwer MPC i na końcu klikasz Get orbital elements.