Chiński łazik Zhurong oraz orbitujące wokół Marsa satelity dostarczyły imponujących danych, które przedstawiają struktury mogące być istniejącą w przeszłości linią brzegową w regionie Utopia Planitia. Są to dane, które umacniają teorię, zgodnie z którą na Marsie istniał ocean zajmujący nawet 1/3 powierzchni tej planety. Lądownik misji Tianwen-1 wraz z łazikiem Zhurong usytuowany jest na Marsie od 15 maja 2021 r. I koncentruje się na równinie Utopia Planitia.
„Selfie” wykonane przez chiński łazik marsjański Zhurong podczas misji Tianwen-1
fot China News Service
W zasadzie
Zhurong swoją pracę już zakończył z uwagi na intensywną zimę i burze pyłowe. Skrócony okres jego pracy to jednak wciąż duża baza zgromadzonego materiału do analizy. Jego znaczna część zawiera potencjalne dowody na temat
istnienia na Marsie wspomnianego oceanu.
Eksperci informują o formacjach przypominających stożek, które mogły powstać w wyniku działalności wulkanów błotnych, do których istnienia potrzebna jest
woda. Dane ujawniają również linie brzegowe, kanały przepływowe i wielokątne, które wskazują na cykle zamarzania i topnienia wód podpowierzchniowych.
Z kolei na podstawie
analizy osadów zasugerowano, że ocean istniał około 3,68 miliarda lat temu, po czym zamarzł, by 260 milionów lat później zakończyć istnienie.
„Selfie” wykonane przez chiński łazik marsjański Zhurong podczas misji Tianwen-1
fot China News Service
Eksperci z Chin poinformowali, że tylko czas i dokładna koncentracja na zgromadzonych materiałach może doprowadzić do oficjalnego potwierdzenia istnienia oceanu na Marsie.
Przy okazji przypomnieć wypada tekst, który napisaliśmy dla Was w lipcu 2024 roku
(Link). Wówczas
wspominaliśmy o odkryciu dokonanym przez łazik Curiosity pracujący dla NASA, a dokładniej tajemnicach kanału Gediz Vallis, który jest jednym z celów misji i jak już wiadomo - został wyrzeźbiony przez przepływ wody w stanie ciekłym i gruzu. Obecnie gruz ten tworzy wystające z dna kanału rozciągnięte kopce sugerujące, że na powierzchni Marsa musiało dochodzić do
powodzi, które były przyczyną licznych osuwisk.
Być może w przeszłości na planecie tej mogło istnieć szeroko pojęte
życie? Czy jesteśmy w stanie dowiedzieć się w jakiej formie? Z kolei czy Ziemia za setki miliardów lat może wyglądać tak jak obecnie Mars?
Jeszcze nie tak dawno zastanawiano się, czy teoria o istnieniu w przeszłości wody na Marsie powinna być odważnie ogłaszana. Od pewnego czasu sytuacja uległa zmianie – o
wodzie na Marsie mówi się bez strachu. Miejmy więc nadzieję, że ludzkość wciąż będzie przybliżać się do odpowiedzi na nurtujące je pytania dotyczące przeszłości Czerwonej Planety.
Źródło: space.com