NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Polski satelita Intuition-1 dostarczył pierwsze zdjęcia przetworzone w kosmosie

Satelity i Sondy KosmicznePolski satelita Intuition-1 dostarczył na Ziemię pierwsze obrazy powierzchni naszej planety. Obrazy wyjątkowe, ponieważ pozyskane metodą hiperspektralną oraz przetworzone w kosmosie, na pokładzie satelity, przez mechanizmy sztucznej inteligencji. Zastosowanie zademonstrowanej przez firmę KP Labs technologii pozwoli na znaczący postęp w dziedzinie obserwacji Ziemi i poprowadzi do ulepszenia jakości danych dla różnorodnych zastosowań naukowych i komercyjnych.

Image  by Astronomia24
Polski satelita Intuition-1 dostarczył pierwsze zdjęcia przetworzone w kosmosie
fot. KP Labs/Intuition-1


Najnowszy trend w projektowaniu technologii kosmicznych skupia się na zwiększeniu możliwości przetwarzania danych na pokładzie satelitów, co ma pozwolić na opracowywanie większej ilości informacji i usprawnienie prowadzonych analiz. Intuition-1, wystrzelony przez gliwicką firmę KP Labs w listopadzie 2023 r. na pokładzie Falcona 9 firmy SpaceX, jest modelowym przykładem tego trendu, ponieważ płynnie łącząc obrazowanie hiperspektralne z wykorzystaniem mechanizmów sztucznej inteligencji (AI), przetwarza na orbicie zgromadzone informacje. To niezwykle unikatowe rozwiązanie, które jest znacznym skokiem rozwojowym w technologii kosmicznej i ustanawia nowy standard dla przyszłych misji.

Obrazowanie hiperspektralne to zaawansowana technika, używana do rejestrowania światła w wielu pasmach, wykraczających poza możliwości tradycyjnych systemów wizualnych. W przeciwieństwie do standardowego obrazowania RGB, które używa trzech szerokich pasm (czerwone, zielone i niebieskie), obrazowanie hiperspektralne zbiera informacje w całym spektrum elektromagnetycznym, dzieląc je na wiele wąskich pasm spektralnych (sensor Intuition-1 obejmuje aż 192 takie pasma), w tym tych, które nie są widoczne dla ludzkiego oka. Tak duża liczba informacji umożliwia precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi.

Astronomia24
Arabia Saudyjska
fot. KP Labs/Intuition-1


Takie podejście oferuje wiele korzyści dla badań środowiska, rolnictwa, leśnictwa, górnictwa czy analizy oceanów. W rolnictwie może być wykorzystywane do oszczędzania wody i lepszego zarządzania glebą. W monitoringu środowiska pomaga wykrywać zmiany w ekosystemach, śledzić zanieczyszczenia i wspierać działania związane z katastrofami naturalnymi. Dzięki obrazowaniu hiperspektralnemu można zbierać dużo danych, które są przydatne do identyfikowania minerałów na obszarach górniczych i wspierania działań eksploracyjnych.

Astronomia24
Burkina Faso
fot. KP Labs/Intuition-1


Korzystając z jednostki przetwarzania danych Leopard (DPU) i wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska powierzchniowe, poprawiając dokładność i trafność dostarczanych danych. System ten, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i trafności zebranych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji. Zdolność Leoparda do niezależnego przesiewania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami, badania klimatyczne i wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju - wyjaśnia Michał Zachara, Wiceprezes Zarządu KP Labs.

Konstrukcja i wyniesienie Intuition-1 to niesamowite osiągnięcie KP Labs. Dowiedziona zdolność Intuition-1 do autonomicznego przetwarzania i analizowania danych na orbicie Ziemi, jest potwierdzeniem ekspertyzy całego Zespołu. Nasza droga od koncepcji satelity do uruchomienia go na orbicie była pełna wyzwań, które dały nam niesamowite pole do nauki. Jak widać sprostaliśmy im, a ten projekt nie tylko dał nam ogromną wiedzę, ale także wzmocnił nasz zespół. Wierzymy, że rozwiązania nad którymi obecnie pracujemy, będą nadal rewolucjonizować technologię kosmiczną i wyznaczać nowe standardy w branży - podsumowuje.

Astronomia24
Algieria
fot. KP Labs/Intuition-1


Więcej informacji o projektach KP Labs można znaleźć na stronie: kplabs.space


Źródło: spaceagency.biz
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3043 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3849 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3659 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
915 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4111 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54