NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Trzy małe łaziki gotowe do lotu na Księżyc. Ekstremalne testy zaliczone!

Satelity i Sondy KosmiczneJuż wkrótce trzy łaziki będą wspólnie badać Księżyc. Roboty zostały złożone i wielokrotnie przetestowane w trudnych warunkach – zespół ma już pewność, że wstrząsy podczas lotu rakietą i trudne warunki panujące w miejscu wykonywania misji nie będą mieć negatywnego wpływu na łaziki. Rozwój technologii polegającej na współpracy większej grupy robotów ma dać ludzkości zdecydowanie większe możliwości badania obiektów we Wszechświecie niż w przypadku indywidualnej pracy jednego urządzenia.

Image  by Astronomia24
Łazik CADRE podczas badań zakłóceń elektromagnetycznych
fot. NASA/JPL-Caltech


Technologia zwana CADRE (Cooperative Autonomous Distrubited Robotic Exploration) ma zaprezentować pracę trzech łazików w kooperacji. Łaziki mają pokazać, że grupa zrobotyzowanych urządzeń może wykonywać zadania jako zespół bez ciągłych poleceń wydawanych przez kontrolerów misji na Ziemi. Jeśli egzamin zostanie zdany na Księżycu, to przyszłe misje będą mogły składać się z zespołów robotów rozmieszczonych w różnych miejscach w celu wykonywania wspólnych misji, dokonywania pomiarów naukowych w różnych częściach planet oraz udzielania istotnego wsparcia astronautom.

Każdy łazik zasilany jest energią słoneczną i dokona szeregu eksperymentów polegających na badaniu, mapowaniu i korzystaniu z narzędzi penetrujących grunt. Testy trwały bardzo długo i polegały m.in. na poddaniu obiektów silnym wstrząsom oraz osadzeniu ich w ekstremalnych warunkach. W drugim przypadku wykorzystana została termiczna komora próżniowa, która symuluje bezpowietrzne warunki panujące w przestrzeni oraz panujące tam wysokie oraz niskie temperatury.

Astronomia24
Łazik CADRE podczas badań zakłóceń elektromagnetycznych
fot. NASA/JPL-Caltech


Łaziki sprawdzane były również podczas jazdy w formacji. W przypadku napotkania na przeszkody dostosowywały swoje plany jako zespół, udostępniając zaktualizowane mapy i ponownie planując skoordynowane pokonanie ścieżki. Z kolei w momencie gdy poziom naładowania akumulatora jednego z nich był niski, cały zespół zatrzymał się celem późniejszej wspólnej kontynuacji pracy. Testy prowadzone były zarówno w dzień, jak i w nocy. Co ciekawe, łaziki doświadczyły trudności podczas jazdy na czystej i śliskiej podłodze w pomieszczeniu. Doszło do wyjścia z szyku, ale obiekty wyciągnęły wnioski - zatrzymały się, dostosowały do warunków, kontynuując jazdę.

Astronomia24
Łaziki CADRE
fot. NASA/JPL-Caltech

Misja CADRE ma dotrzeć do obszaru Księżyca Reiner Gamma na pokładzie lądownika Intuitive Machines 3 (IM-3) jeszcze w tym roku. Grupa robotów będzie pracować około 14 ziemskich dni. Księżyc znów zaczyna być obiektem ogromnego zainteresowania ludzkości!

Źródło: nasa.gov, nasa.gov/missions/cadre
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3545 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
798 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3798 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1105 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
597 0 sternvega
22-04-2023 03:44