Już wkrótce trzy łaziki będą wspólnie badać Księżyc. Roboty zostały złożone i wielokrotnie przetestowane w trudnych warunkach – zespół ma już pewność, że wstrząsy podczas lotu rakietą i trudne warunki panujące w miejscu wykonywania misji nie będą mieć negatywnego wpływu na łaziki. Rozwój technologii polegającej na współpracy większej grupy robotów ma dać ludzkości zdecydowanie większe możliwości badania obiektów we Wszechświecie niż w przypadku indywidualnej pracy jednego urządzenia.
Łazik CADRE podczas badań zakłóceń elektromagnetycznych
fot. NASA/JPL-Caltech
Technologia zwana CADRE (Cooperative Autonomous Distrubited Robotic Exploration) ma zaprezentować pracę trzech łazików w kooperacji. Łaziki mają pokazać, że grupa zrobotyzowanych urządzeń może wykonywać zadania jako zespół bez ciągłych poleceń wydawanych przez kontrolerów misji na Ziemi. Jeśli egzamin zostanie zdany na Księżycu, to przyszłe misje będą mogły składać się z zespołów robotów rozmieszczonych w różnych miejscach w celu wykonywania wspólnych misji, dokonywania pomiarów naukowych w różnych częściach planet oraz udzielania istotnego wsparcia astronautom.
Każdy łazik zasilany jest energią słoneczną i dokona szeregu eksperymentów polegających na badaniu, mapowaniu i korzystaniu z narzędzi penetrujących grunt. Testy trwały bardzo długo i polegały m.in. na poddaniu obiektów silnym wstrząsom oraz osadzeniu ich w ekstremalnych warunkach. W drugim przypadku wykorzystana została termiczna komora próżniowa, która symuluje bezpowietrzne warunki panujące w przestrzeni oraz panujące tam wysokie oraz niskie temperatury.
Łazik CADRE podczas badań zakłóceń elektromagnetycznych
fot. NASA/JPL-Caltech
Łaziki sprawdzane były również podczas jazdy w formacji. W przypadku napotkania na przeszkody dostosowywały swoje plany jako zespół, udostępniając zaktualizowane mapy i ponownie planując skoordynowane pokonanie ścieżki. Z kolei w momencie gdy poziom naładowania akumulatora jednego z nich był niski, cały zespół zatrzymał się celem późniejszej wspólnej kontynuacji pracy. Testy prowadzone były zarówno w dzień, jak i w nocy. Co ciekawe, łaziki doświadczyły trudności podczas jazdy na czystej i śliskiej podłodze w pomieszczeniu. Doszło do wyjścia z szyku, ale obiekty wyciągnęły wnioski - zatrzymały się, dostosowały do warunków, kontynuując jazdę.
Łaziki CADRE
fot. NASA/JPL-Caltech
Misja CADRE ma dotrzeć do obszaru Księżyca Reiner Gamma na pokładzie lądownika Intuitive Machines 3 (IM-3) jeszcze w tym roku. Grupa robotów będzie pracować około 14 ziemskich dni. Księżyc znów zaczyna być obiektem ogromnego zainteresowania ludzkości!