NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

CloudFerro na zlecenie ESA dostarczy platformę z danymi obserwacji Ziemi dla Afryki

ZiemiaEuropejska Agencja Kosmiczna wraz z partnerami – GeoVille, CloudFerro, CS Group Romania, CS Group France i DLR – ogłosiła start projektu DUNIA, mającego na celu zwiększenie dostępności danych obserwacji Ziemi dla krajów afrykańskich. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie cyfryzacji kontynentu, zgodnie z Agendą Unii Afrykańskiej na rok 2063. Oczekuje się, że DUNIA, poprzez dostarczanie usług chmurowych zintegrowanych z głównym repozytorium danych programu Copernicus, wesprze badania w dziedzinie rolnictwa, urbanizacji i zmian klimatycznych.

Image  by Astronomia24
Madagaskar - Betsiboka - Marek Grybos - Copernicus Sentinel (2022)


Satelity Sentinel orbitujące w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus, każdego roku rejestrują 1,2 PB danych satelitarnych terenu Afryki. Oznacza to ponad 1000 zobrazowań generowanych każdego dnia, które mogą znacznie pomóc krajom tego kontynentu w podejmowaniu wyzwań, takich jak walka ze zmianami klimatycznymi, zarządzanie infrastrukturą, monitorowanie rolnictwa, planowanie miast czy monitorowanie zanieczyszczenia powietrza. Mimo tak ogromnej ilości danych obserwacji Ziemi, gromadzonych każdego dnia, terytorium Afryki jest badane w znacznie mniejszym stopniu niż inne regiony naszej planety.

Komisja Unii Afrykańskiej w Agendzie na rok 2063 podkreśla ogromną wartość obserwacji Ziemi dla zrównoważonego wzrostu w Afryce. Zwraca także uwagę na znaczenie danych satelitarnych w monitorowaniu zasobów naturalnych kontynentu oraz pilną potrzebę zniwelowania istniejącej luki w zakresie infrastruktury, pozwalającej wykorzystać korzyści płynące ze zrównoważonego wykorzystania i ochrony tych zasobów.

Autor:
Madagaskar - Betsiboka - Marek Grybos - Copernicus Sentinel (2022)


Aby wesprzeć Afrykę w osiągnięciu tego celu, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zainaugurowała projekt DUNIA, w którym europejskie firmy świadczące usługi obserwacji Ziemi, dostarczają platformę oferującą przygotowane specjalnie na potrzeby użytkowników z tego kontynentu dane obserwacji Ziemi, interfejsy użytkownika, dokumentację i narzędzia do raportowania, a także możliwości przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. Projekt realizowany jest przez konsorcjum składające się z GeoVille Information Systems and Data Processing GmbH (główny wykonawca), polskiego CloudFerro S.A., CS Group Romania, CS Group France i DLR (Niemiecka Agencja Aero-Kosmiczna).

Zadaniem konsorcjum jest dostarczenie infrastruktury, tworzącej interfejsy przyjazne dla urządzeń mobilnych z ograniczonym dostępem do internetu, a także zaprojektowanie intuicyjnej platformy pozwalającej na przeglądanie danych obserwacji Ziemi. Ponadto, dostawcy zapewniają wszechstronne wsparcie użytkownikom DUNIA w zakresie pomocy technicznej, indywidualnych sesji szkoleniowych i webinarów oferując naukowcom i badaczom możliwość poszerzenia wiedzy eksperckiej.

Autor:
Hardap, Namibia - Carlos Ortiz - Copernicus Sentinel (2020)


Zadaniem CloudFerro w ramach tego projektu jest zapewnienie usług przetwarzania wraz z dostępem do środowiska chmurowego firmy, a także repozytorium danych satelitarnych i zarządzanie tożsamością i dostępem (z ang. Identity and Access Management, IAM). W rezultacie platformy i zasoby firmy zaprojektowane do przetwarzania danych programu obserwacji Ziemi Copernicus zostaną dostosowane do konkretnych potrzeb użytkowników projektu DUNIA i ich możliwości sprzętowych.

„Nasze zaangażowanie w projekt DUNIA napawa nas ogromną dumą, biorąc pod uwagę jego kluczową rolę w rozwoju Afryki, zarówno w sferze środowiskowej i ekonomiczne, jak i społecznej. Wspieramy tę inicjatywę w zakresie technologii i zasobów, korzystając z naszego doświadczenia w ramach programu Copernicus. Projekt DUNIA to dla dostawców duże wyzwanie, gdyż w wielu regionach Afryki dostępność internetu jest realnym ograniczeniem. Jesteśmy przekonani, że DUNIA, wraz z poprawą dostępności danych satelitarnych Copernicusa, przyniesie nowe możliwości krajom tego kontynentu”wyjaśnia Marcin Białecki, menedżer produktu EO w CloudFerro

Autor:
Deadly Drought in the Horn of Africa (Somalia) - Copernicus Sentinel 2023 Maciek Mysliwiec


Projekt DUNIA dąży do upowszechnienia zastosowania danych obserwacji Ziemi i pokrewnych technologii kosmicznych w Afryce. Kieruje się on konkretnymi potrzebami użytkowników i przewiduje rozwój w zakresie cyfryzacji, międzykontynentalnej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju (R&D) wspierając innowacyjne procesy i rozwój kontynentu afrykańskiego.

Czas trwania projektu szacowany jest na 3 lata.

Platforma jest dostępna pod adresem: dunia.esa.int


Źródło: planetpartners.plBrak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3679 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1009 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
642 0 sternvega
29-08-2023 13:29
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
497 0 sternvega
22-04-2023 03:44
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2778 2 mc500
05-09-2022 20:37