NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Polacy wśród laureatów konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi

ZiemiaOgłoszono wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our Planet”. Internauci oraz jury, w którego skład weszli przedstawiciele czołowych instytucji sektora kosmicznego, wskazali 13 najlepszych zobrazowań satelitarnych ukazujących efekty globalnego ocieplenia i zmian klimatu. Na podium znalazło się dwóch Polaków, którzy pokazali topniejący lodowiec na Alasce i katastrofalne skutki powodzi w Grecji. Wśród laureatów znaleźli się obywatele Włoch, Sri Lanki, Portugalii, Tanzanii, Austrii, Indii, a także czterech uczestników z Polski.

Image  by Astronomia24
I Miejsce "Water in the desert" Lorenzo Amici, Włochy


Głównym celem konkursu organizowanego pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej jest podniesienie powszechnej świadomości na temat zmian środowiskowych na Ziemi. Hasłem tegorocznej, czwartej edycji konkursu było: „Together for COOL Earth!” (pol. „Razem dla CHŁODNEJ Ziemi"), a nadsyłane zobrazowania skupiać się miały na zagadnieniach dotyczących zmian klimatu i wpływu globalnego ocieplenia na otoczenie człowieka. Organizatorem konkursu jest polska firma CloudFerro, dostawca i operator wielkoskalowych repozytoriów danych programu obserwacji Ziemi Copernicus, oraz usług chmurowych do ich przetwarzania. Konkurs ma również na celu promocję stosowania danych satelitarnych w badaniach środowiskowych, aby pokazać, że teledetekcja odgrywa kluczową rolę w efektywnym monitorowaniu środowiska.

Jak mówi Joanna Małaśnicka, Dyrektor Marketingu w CloudFerro - Po raz kolejny udało nam się zaangażować społeczność związaną z danymi obserwacji Ziemi w tę wyjątkową akcję na rzecz ochrony środowiska. W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę na katastrofalne zjawiska wynikające z globalnego ocieplenia i jego wpływ na życie człowieka. Czterdzieści prac nadesłanych z całego świata dowodzi, że temat ten jest istotny dla wielu naukowców i pasjonatów kosmosu. Pokazują one także, jak dane z obserwacji Ziemi można wykorzystać do prowadzenia badań środowiskowych. Cieszymy się, że nasze usługi chmurowe dla sektora obserwacji Ziemi pozwalają dostarczać rzetelne i terminowe informacje decydentom, wspierając ich działania na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju.

Polacy wśród laureatów konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi
I Miejsce "Water in the desert" Lorenzo Amici, Włochy

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużą popularnością na całym świecie. Zgłoszenia napłynęły z 15 krajów: Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Grecji, Gwatemali, Indii, Włoch, Libanu, Norwegii, Polski, Portugalii, Hiszpanii, Sri Lanki i Tanzanii. Zaprezentowane zobrazowania przedstawiały katastrofalne powodzie i pożary, nasilające się susze, topniejące lodowce i zanieczyszczone rzeki. Zwycięzcy zostali wybrani w dwóch etapach głosowania: 13 zdjęć zostało wybranych w głosowaniu internautów, a laureatów trzech pierwszych miejsc wybrało jury złożone z przedstawicieli Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), Europejskiego Stowarzyszenia Firm Teledetekcyjnych (EARSC), EU Space Support Office oraz Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Zwycięzca konkursu, Lorenzo Amicci z Włoch, doktorant z Politechniki Mediolańskiej we Włoszech, mówi - Wybrane przeze mnie zobrazowanie satelitarne przedstawia wpływ huraganu Hilary na Dolinę Śmierci w Stanach Zjednoczonych. Znana z ekstremalnych upałów i suszy zazwyczaj otrzymuje minimalne opady, szczególnie latem. Zaskakująco, 20 sierpnia 2023 roku, huragan Hilary przyniósł niespotykany dotychczas intensywny deszcz, który ustanowił nowy rekord opadów w historii Doliny Śmierci. W konsekwencji obszar ten doświadczył nagłych powodzi, co jest częstym zjawiskiem, gdy duże ilości wody zalewają suche tereny. Doprowadziło to także do zamknięcia Parku Narodowego Doliny Śmierci ze względów bezpieczeństwa. Myślę, że ten obraz pokazuje wyraźnie, jak ekstremalne zdarzenia meteorologiczne spowodowane przez zmiany klimatyczne zmieniają świat, jaki znamy od dziesięcioleci. Nikt z nas nie spodziewałby się błyskawicznej powodzi w Death Valley. To powinno dać nam do myślenia.

Polacy wśród laureatów konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi
II Miejsce "Melting and Disappearing - Alaska's Columbia Glacier" Kamil Onoszko, Polska

Laureat II miejsca, Kamil Onoszko, specjalista od teledetekcji, tłumaczy skąd wziął swój pomysł na konkursowe zobrazowanie - Lodowiec Columbia, znajdujący się na Alasce, to jeden z bardziej znanych i ikonicznych lodowców na świecie. Jest częścią parku Wrangell-St. Elias National Park and Preserve i jednym z najszybciej topniejących lodowców na Ziemi. Jego historia topnienia jest znacząca i wyraźnie zauważalna w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Obserwacje satelitarne i badania naukowe wykazują, że lodowiec traci ogromne ilości masy lodu, co przyczynia się do podnoszenia poziomu mórz na całym świecie. Topnienie spowodowane jest głównie zmianami klimatycznymi, a wzrost temperatury atmosferycznej powoduje, że lodowiec topnieje szybciej niż się regeneruje. Lodowiec Columbia jest jednym z licznych przykładów, jak nasza planeta reaguje na globalne ocieplenie i zmiany klimatyczne. Ta historia jest sygnałem alarmowym i przypomnieniem o pilnej potrzebie działania w zakresie ochrony klimatu i środowiska. Zmiany zachodzące na Columbia Glacier stanowią konkretne dowody na wpływ człowieka na naszą planetę i przypominają nam o naszej odpowiedzialności za jej przyszłość.

Satelitarne zdjęcia Ziemi zostały wygenerowane przez uczestników konkursu na platformach, których dostawcą i operatorem jest CloudFerro: Copernicus Data Space Ecosystem, CREODIAS, WEkEO, CODE-DE i EO-Lab, a następnie przetworzone przez autorów prac za pomocą dedykowanego oprogramowania. Wszystkie zwycięskie zobrazowania zostaną opublikowane w unikalnym kalendarzu na rok 2024, którego celem jest podniesienie społecznej świadomości na temat globalnego ocieplenia, promowanie proekologicznej postawy, oraz wspieranie wykorzystania danych z obserwacji Ziemi w badaniach klimatycznych.

Polacy wśród laureatów konkursu na najlepsze zdjęcie satelitarne Ziemi
III Miejsce "The Wrath of Achelous" Jakub Wołosz, Polska


Nagrodzone prace można obejrzeć na stronie konkursu: cloudferro.com


Źródło: planetpartners.pl, cloudferro.com.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3563 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
816 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
3816 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
1120 2 kkazek12
21-09-2023 09:52
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
612 0 sternvega
22-04-2023 03:44