NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2024

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24


Astronomia24

Astronomia24

Reklama

AROBS Polska realizuje projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej w obszarze satelitarnej komunikacji kwantowej

AstronautykaAROBS Polska, firma specjalizująca się w rozwoju systemów elektronicznych oraz oprogramowania na potrzeby sektora kosmicznego została liderem międzynarodowego konsorcjum realizującego nowy projekt z obszaru infrastruktury komunikacji kwantowej na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Międzynarodowa współpraca nad projektem odpowiada na rosnące zapotrzebowanie technologiczne branży bezpieczeństwa przesyłania danych.

Image  by Astronomia24
AROBS Polska realizuje projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej


Polska spółka odpowiada za dostarczenie elektroniki odczytującej sygnały z detektora pojedynczych fotonów, będącego częścią optycznej stacji naziemnej.

Komunikacja kwantowa jest najbezpieczniejszym sposobem przekazywania informacji, który całkowicie uniemożliwia podsłuch w przeciwieństwie do obecnie stosowanych metod szyfrowania, które są podatne na złamanie przez wysoce wydajny komputer kwantowy. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie w zakresie bezpieczeństwa danych wystartował projekt „Quantum Key Distribution High-rate Detector Predevelopment”.

Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie, wykonanie i przetestowanie prototypu detektora pojedynczych fotonów o wysokiej efektywności kwantowej (>90%) i dużej częstotliwości detekcji (>2 GHz). Rozwijana technologia znajdzie w przyszłości zastosowanie w wielu sektorach gospodarki, szczególnie w obszarach wymagających długoterminowej tajności danych, czyli jednostkach rządowych, medycznych i finansowych.

- Komunikacja kwantowa to przyszłość dla każdej branży zajmującej się bezpieczeństwem czy tajnością danych i jestem przekonany, że zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania będzie dynamicznie rosło. Tym bardziej cieszy nas możliwość uczestniczenia i wykorzystania naszego doświadczenia w kolejnym innowacyjnym projekcie. To już kolejne zlecenie, które realizujemy na potrzeby ESA i kolejne, które umożliwia nam dalszy rozwój wysokich kompetencji w obszarze komunikacji kwantowej.mówi Michał Drogosz, CEO AROBS Polska.

Zadaniem AROBS Polska jest opracowanie architektury i kodu dla szybkich układów FPGA, odpowiedzialnych za sterowanie układem nadawczym oraz przetwarzanie sygnałów pochodzących z matrycy detektorów pojedynczych fotonów. Dodatkowo firma odpowiedzialna jest za wytworzenie oprogramowania wbudowanego, niezbędnego do obsługi całego systemu, a także przygotowanie układów elektronicznych. We współpracę zaangażowane są również zespoły z Politechniki Mediolańskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Włosi projektują i wytwarzają detektory stanowiące serce układu, a grupa badawcza z UMK jest odpowiedzialna za opracowanie torów optycznych i przeprowadzenie pełnego testu odbiornika. Całkowita wartość projektu to 800 tys. euro, a zakładany czas realizacji wynosi 24 miesiące.

O AROBS Polska:

AROBS Polska jest firmą specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań z obszaru elektroniki i oprogramowania na potrzeby satelitarnej komunikacji kwantowej i optycznej, przechowywania i przetwarzania danych oraz sterowania mechanizmami i instrumentami dla misji kosmicznych. Firma rozwija technologie i produkty na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz sektora komercyjnego. Przez lata swojej działalności firma brała udział w licznych projektach z partnerami z europejskiego sektora kosmicznego, w tym przedstawicielami rynku New Space.

Więcej o AROBS Polska: arobs.pl


Źródło: planetpartners.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3352 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
4018 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
4007 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
1105 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4284 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54