NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Reklama

Jak działać na rzecz Ziemi z kosmosu? 14 maja w AGH spotkanie z astronautą ESA Sławoszem Uznańskim

AstronomiaJak działać na rzecz Ziemi z kosmosu? Na te i wiele innych pytań odpowiedź poznamy w trakcie 6. edycji KGK Space Resources Conference, która odbędzie się w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w dniach 15-16 maja 2023. Konferencja w tym roku zgromadzi ponad stu uczestników z uniwersytetów, ośrodków badawczych i firm sektora kosmicznego z całej Europy.

Jak działać na rzecz Ziemi z kosmosu?
Jak działać na rzecz Ziemi z kosmosu?
14 maja w AGH spotkanie z astronautą ESA Sławoszem Uznańskim.


Tematyka wiodąca KGK Space Resources Conference będzie niezwykle szeroka – począwszy od technologii górnictwa kosmicznego, poprzez nowe modele biznesowe eksploracji kosmosu, a skończywszy na relacjach społecznych w czasie misji załogowych.

W czasie prezentacji i dyskusji panelowych publiczność będzie mogła wysłuchać wystąpień specjalistów z zakresu integracji satelitów, budowania habitatów na potrzeby analogowych misji kosmicznych, astrobiologii, edukacji kosmicznej, obserwacji Ziemi, repozytoriów danych satelitarnych czy prawa kosmicznego.

Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:
- prof. Jean-Pierre Paul de Vera z Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR),
- prof. Rene Laufer z Uniwersytetu Technicznego w szwedzkiej Lulei,
- Margarita Chrysaki, przedstawicielka sieci NEREUS zrzeszającej regiony
i podmioty kosmiczne z całej Europy,
- dr Oskar Karczewski, Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA,
- dr Sławosz Uznański, naukowiec z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, a równocześnie polski astronauta rezerwowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Symulator statku kosmicznego dla obserwatorium w Białkowie


Dla uczestników konferencji został przygotowany warsztat z przetwarzania danych satelitarnych, który dostarczy polska firma CloudFerro, dostawca repozytoriów danych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej w ramach programu obserwacji Ziemi Copernicus. W drugi dzień konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny, w którym uczestniczyć będą firmy z sektora kosmicznego z całej Europy.

Celem KGK Space Resources Conference jest zgromadzenie czołowych międzynarodowych naukowców i praktyków oraz stworzenie przestrzeni potrzebnej do debaty na temat kierunków eksploracji kosmosu, pozyskiwania zasobów i ludzkiego osadnictwa poza naszą planetą.

Organizatorem konferencji jest Centrum Technologii Kosmicznych AGH wraz z partnerami z europejskiego projektu Beyond UNIVERSEH (spin-of Europejskiego Uniwersytetu Kosmicznego dla Ziemi i Ludzkości). Wydarzenie organizowane w ramach obchodów Roku Kopernika odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego.

Konferencja rozpoczyna się 15 maja o godz. 9:00 w budynku Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki (wejście od ul. Akademickiej). Szczegółowe informacje i program konferencji dostępne są na stronie kgk.agh.edu.pl.

W ramach konferencji w niedzielę poprzedzającą wydarzenie, tj. 14 maja 2023 roku odbędzie się otwarte i bezpłatne spotkanie z dr Sławoszem Uznańskim. Rezerwowy astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, pracujący na co dzień w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, opowie o tym w jaki sposób pokonał ponad 22 tysiące kandydatów z całej Europy, jak wygląda proces rekrutacji do ESA, jak widzi przyszłość eksploracji kosmosu i co radzi wszystkim, którzy chcą lecieć na orbitę, Księżyc czy Marsa.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja (Link). W spotkaniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy Krakowa i miłośnicy eksploracji kosmosu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 w Centrum Dydaktyki AGH w Krakowie przy ul. Reymonta 7. Szczegółowe informacje dot. spotkania dostępne są na wydarzeniu (Link).


Źródło: agh.edu.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Planetaria w Polsce
ASTRONOMIA OGÓLNA
81 0 sternvega
22-04-2023 05:44
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
440 2 kkazek12
29-11-2022 07:42
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2320 2 mc500
05-09-2022 22:37
Jakiej wielkości jest napra...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3268 3 mc500
05-09-2022 22:37
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12326 7 mc500
02-09-2022 12:58