NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2022

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24


Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Columbia Sportswear testuje technologię OMNI-HEAT Infinity... na Księżycu

KsiężycW nadchodzących miesiącach Intuitive Machines rozpocznie swoją pierwszą misję księżycową, przewożąc komercyjne ładunki oraz ładunki w ramach inicjatywy NASA Commercial Lunar Payload Services w celu przygotowania przyszłych lądowań załogowych. Misja, która rozpocznie się w 2023 roku ma na celu pobranie próbek i analizę lodu spod powierzchni Księżyca. W ramach współpracy z partnerem naukowym Intuitive Machines, Columbia Sportswear dostarcza swoją technologię termo-refleksyjną Omni-Heat Infinity, która pomoże osłonić lądownik księżycowy Nova-C przed niskimi temperaturami panującymi w przestrzeni kosmicznej.

Image  by Astronomia24
Columbia Sportswear testuje technologię OMNI-HEAT Infinity… na Księżycu


Przed nami mroźna zima, ale nawet najniższe temperatury, których doświadczamy nie mogą równać się z warunkami panującymi na Księżycu, gdzie temperatura w nocy spada do -150° Celsjusza. W latach 60. ubiegłego wieku stanowiło to problem dla naukowców NASA pracujących nad historyczną misją Apollo 11. Musieli oni chronić moduł lądownika przed intensywnym zimnem z którym miał się zetknąć na powierzchni Księżyca, więc opracowali wysoce odblaskowy materiał izolacyjny. W ten sposób powstał koc kosmiczny.

Ogromny skok w dziedzinie odzieży wierzchniej

Prawie pięć dekad później projektanci Columbia Sportswear zmagali się z problemem, którego branża outdoorowa nie była w stanie rozwiązać: jak sprawić, by warstwy były cieplejsze i równocześnie zapewniały najwyższą oddychalność? Podejście "co by było, gdyby" doprowadziło firmę Columbia do zaadaptowania technologii koca kosmicznego NASA w celu stworzenia Omni-Heat™ Reflective, lekkiej metalicznej podszewki, która odbija ciepło ciała, a jednocześnie pozwala tkaninie oddychać.

Astronomia24


W sezonie FW2021 Columbia wprowadziła kolejną - i jak dotąd najbardziej zaawansowaną - wersję swojej flagowej, zimowej technologii. W porównaniu do pierwszej wersji technologii – opartej na "matrycy" z aluminiowych kropek - Omni-Heat™ Infinity opiera się na "matrycy" ze złotych, większych kropek, aby zapewnić o 40% większą izolację termiczną i natychmiastowe poczucie ciepła przy zachowaniu równie wysokiego poziomu przepuszczalności powietrza i wilgoci.

Test terenowy

W ten sposób historia zatoczyła koło. Pięćdziesiąt lat po ostatnim lądowaniu człowieka na Księżycu firma Intuitive Machines (IM) planuje misję powrotną. Kiedy ich lądownik Nova-C zostanie wystrzelony na rakiecie SpaceX Falcon 9, jego część będzie izolowana materiałem Omni-Heat Infinity firmy Columbia, który podczas przedstartowych symulacji termicznych okazał się pomocny w ochronie lądownika IM przed ekstremalnymi temperaturami panującymi w przestrzeni kosmicznej.

Astronomia24


Dzięki tej misji Columbia Sportswear ma szansę zastosować i przetestować swoje produkty w warunkach tak niegościnnych, że nie można ich nawet porównać z najbardziej wymagającymi miejscami na Ziemi. Odkrycia z tej misji pomogą amerykańskiej marce udoskonalać swoje produkty i opracowywać nowe, dzięki którym outdoor będzie dostępny dla każdego.

O marce Columbia

Columbia, flagowa marka należąca do Columbia Sportswear Company z siedzibą w Portland w stanie Oregon od 1938 roku tworzy innowacyjną odzież, obuwie, akcesoria i sprzęt dla outdoorowych entuzjastów. Columbia stała się liderem rynku dzięki przekształceniu zamiłowania do aktywności na świeżym powietrzu w technologie i trwałe produkty, które zapewniają klientom komfort przez cały rok i w każdych warunkach atmosferycznych. Więcej informacji można znaleźć na columbia.com.

Astronomia24



Źródło: east-side-consulting.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyswietleń Odpowiedzi Ostatni post
Coś?
IDENTYFIKACJA OBIEKTÓW
344 2 kkazek12
29-11-2022 07:42
co ja moge tym zobaczyc?
TELESKOPY I SPRZĘT OPTYCZNY
2222 2 mc500
05-09-2022 22:37
Jakiej wielkości jest napra...
ASTRONOMIA OGÓLNA
3144 3 mc500
05-09-2022 22:37
Profesjonalna astrofotografia
ASTROFOTOGRAFIA
12039 7 mc500
02-09-2022 12:58
Nie mamy pojęcia - Recenzja...
KSIĄŻKI I CZASOPISMA ASTRONOMICZNE
2493 2 mc500
30-08-2022 20:25