NAJCIEKAWSZE NEWSY

Astrofotografie Użytkowników

Dołącz do nas na Facebooku

Patronat medialny 2023/2024

Astronomia24

Astronomia24
Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Astronomia24

Reklama

Europejski projekt VERTIGO wkroczył w fazę uzyskania rekordowej transmisji laserowej w wolnej przestrzeni

Satelity i Sondy KosmiczneThales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), oraz jej partnerzy ogłosili pomyślne zakończenie próby terenowej przeprowadzonej w Szwajcarii, polegającej na wdrożeniu bardzo szybkiego laserowego łącza komunikacyjnego ziemia-ziemia przez atmosferę. Jest to przełomowy krok w rozwoju nowej generacji geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych wykorzystujących optyczne łącza dosyłowe w celu podwojenia swojej aktualnej przepustowości.

Image  by Astronomia24
To przełomowy krok w rozwoju łączności przy użyciu transferu laserowego.
fot. thalesaleniaspace.com


Rozwiązania te będą kluczowe w eliminowaniu różnic w dostępie do technologii cyfrowych i zapewnieniu wszystkim szybkiego połączenia internetowego do 2025 roku. Celem jest również zwiększenie pojemności satelitów, które pozwoli zredukować ich ilość niezbędną do zaspokojenia zapotrzebowania użytkowników oraz ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Podczas kampanii testowej ETHZ, firmy ONERA i Thales Alenia Space zademonstrowały rekordową prędkość transmisji w wolnej przestrzeni wynoszącą do 1 Tbit/s na pojedynczej długości fali oraz na dystansie 53 km. Prędkość została osiągnięta w niezwykle trudnych warunkach - transmisja danych odbyła się przez turbulentny kanał propagacyjny pomiędzy stacją badawczą Jungfraujoch w Alpach Szwajcarskich a obserwatorium Zimmerwald w okolicach Berna. Była to także okazja do przetestowania kombinacji kluczowych technologii dla łączy optycznych, w tym optyki adaptacyjnej, technik wieloaperturowych, a także różnych formatów modulacji.

Projekt VERTIGO przeszedł do ostatniej fazy poświęconej testom łącza komunikacyjnego o dużej mocy w środowisku laboratoryjnym w Thales Research & Technology. Kolejnym etapem będzie uruchomienie pełnowymiarowego łącza laserowego pomiędzy satelitą geostacjonarnym, znajdującym się na wysokości 36 000 km, a stacją naziemną.

O projekcie H2020 VERTIGO

VERTIGO (Very High Throughput Satellite-Ground Optical link) to trzyletni projekt w ramach H2020-SPACE uruchomiony 1 czerwca 2019 roku, który demonstruje koncepcje pozwalające na znaczne zwiększenie przepustowości łączy dosyłowych poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technologii optycznych. VERTIGO zajmuje się kluczowymi technologiami wspomagającymi (generowanie wysokiej mocy optycznej, wysokowydajne fale, łagodzenie zakłóceń atmosferycznych) w celu wdrożenia wysokoprzepustowych łączy optycznych oraz testuje je w naziemnych demonstracjach wewnętrznych i zewnętrznych. Tak kompleksowe działanie jest możliwe dzięki współpracy konsorcjum partnerów złożonego z firm GmbH, ETH Zürich, Fraunhofer HHI, G&H, LEO Space Photonics R&D, ONERA, Thales Alenia Space we Francji i Szwajcarii oraz Thales Research & Technology.

Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej "Horyzont 2020" w zakresie badań i innowacji w ramach umowy o dofinansowanie nr 822030.

Nowa technologia zwiększa pojemność najpotężniejszych geostacjonarnych satelitów komunikacyjnych.
fot. thalesaleniaspace.comŹródło: mslgroup.com, thalesaleniaspace.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Nick:

Kod potwierdzający:
Kod potwierdzający


Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Ostatnio poruszane tematy

  Temat Wyświetleń Odpowiedzi Ostatni post
nazwa gwiazdy
TEMATY OGÓLNE
3042 6 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:29
Spełnić marzenie :D
TEMATY OGÓLNE
3848 2 Kosmiczny_Andrzej
29-04-2024 10:27
Na sprzedaż luneta
BAZAR
3657 2 Kundzia
25-03-2024 11:39
Najpiękniejsze zegary sło...
ASTRONOMIA OGÓLNA
911 1 Kundzia
13-03-2024 08:27
O życiu pozaziemskim...
WSZECHŚWIAT
4110 2 Mazeurus
23-01-2024 16:54